שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טמפונים? צה"ל לא מממן יותר
  ל-ynet נודע כי צה"ל עומד לבטל בקרוב את התוספת הכספית בגין היגיינה אישית המשולמת בשכר החודשי לכל החיילות בשירות חובה. בצבא מעדיפים שלא לחשוף את ההחלטה, אבל גורמים בכירים אישרו ל-ynet כי "הסעיף התקציבי יבוטל". גם מסמך של נציב קבילות החיילים מאשר: מעתה חיילות יצרכו לרכוש מוצרי היגיינה אישית מכספן הפרטי. חיילות: "זאת בושה. גם ככה אנחנו מקבלות משכורת נמוכה, עכשיו עוד מורידים כסף?"

  סוף עידן הטמפונים: 43.50 שקלים - זה הסכום שאותו מקבלות חיילות בשירות חובה מידי חודש עבור מה שמכונה בלשון צה"ל "ביגוד תחתון וצריכה אישית". מטרת הסכום היא לאפשר לחיילות לרכוש מוצרי היגיינה אישיים וביגוד תחתון, מוצרים שאין הן מקבלות במסגרת גיוסן או באפסנאות היחידה. החיילים, לעומת זאת, מקבלים תחתונים עם גיוסם, ובכך אינם זכאים לתוספת דומה במשכורת החודשית.

   

  הסיפור הזה נמשך שנים ארוכות, עד שביולי 2003 שלח חייל צה"ל קבילה לנציב קבילות החיילים ודרש "לבדוק את ההפליה בין חיילים וחיילות בגין תוספת היגיינה אישית במשכורת החודשית". החייל טען כי גם חיילים נזקקים למוצרי היגיינה, כגון קצף גילוח וסכיני גילוח. נשמע מוזר? נציב קבילות החיילים לא סבר כך, והעביר את הנושא לראש אכ"א, על מנת שיתן תשובה הולמת.

   

  ועדה שהוקמה בנושא בראשות ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן, הגיעה לאחרונה למסקנות מרחיקות לכת. "נבחנו סוגיות שונות של הנושא", אמר ל-ynet קצין בכיר באכ"א. "חילקנו את הנושא לשניים - ביגוד תחתון ומוצרי היגיינה. חשבנו לתת לבנות חזיות ותחתונים, אפילו נעשתה בדיקה לגבי המחיר, אבל ברור שהן לא ילבשו מוצרים אלה ולכן הוחלט להשאיר להן סכום מסוים לצורך רכישת חזייה אחת בשנה ותחתונים. לגבי מוצרי ההיגיינה, לא ניתן לתת סכום זה גם לחיילים. זה תקציב אדיר ולכן ההחלטה היא לבטל סכום זה לחיילות". גורמים בצה"ל מודים כי למרות הרצון שלא ליצור אפליה בין חיילים לחיילות, מדובר בהחלטה שפוגעת מעשית בחיילות.

   

  בצה"ל, כאמור, מעדיפים שלא לבשר את הבשורות ומעדיפים רק לרמוז על הבאות. "אכ"א", נמסר מדובר צה"ל ל-ynet, "מוביל עבודת מטה בנושא התצרוכת האישית של חיילים, נשים וגברים, המשותפת לאכ"א ולאגף

   לוגיסטיקה, רפואה, ומרכזים (אלר"ם). העבודה נמצאת לפני סיומה ומטרתה יצירת אחידות (בתחום בתצרוכת האישית) של הנשים והגברים המשרתים. החלטה עקרונית באשר יצירת שיווין על דרך של חלוקה פרטי הלבשה תחתונה לשני המינים במהלך השירות התקבלה, ואנו בוחנים את דרכי יישומה".

   

  אבל מסתבר כי ההחלטה נפלה גם נפלה. ממכתב ששלח נציב קבילות החיילים, תא"ל (מיל') אבנר ברזני, לחייל הקובל והגיע לידי ynet, נאמר בפירוש כי "התקבלה החלטה לפיה תבוטל ההקצאה הכספית שנועדה לאפשר השתתפות ברכישת מוצרי היגיינה לחיילות". ברזני מסביר לחייל כי ביטול השתתפות כספית זו נובע מכך שלא ניתן לשלם סכום זה גם לחיילים וברצון של צה"ל שלא להפלות בין המינים.

   

  חיילות ששמעו על ההחלטה מ-ynet, התקשו להאמין. "אני מקבלת בקושי 400 שקל וזה צריך להספיק לי לכל החודש, עכשיו עוד מורידים 40 שקל? זו בושה", אמרה חיילת המשרתת באכ"א. ואילו חברתה, מחיל הים, קבעה: "ההחלטה הזאת של צה"ל לא מובנת. אם אין כסף לשלם לבנים, לפחות שישאירו לנו. אז עכשיו הצבא חוסך כסף נוסף - לפחות שיתנו אותו לחיילות שצריכות את הכסף הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עטא עוויסאת
  האלוף אלעזר שטרן, ראש אכ"א
  צילום: עטא עוויסאת
  טמפונים. על חשבונך, חיילת (ארכיון)
  צילום: זום 77
  מומלצים