שתף קטע נבחר

דיסקין: השב"כ נכשל בטיפול בתופעת כריתת העצים

ראש השב"כ דיווח על כך שמדי חודש מוברחים 3,000 רובים לעזה. בנוסף, נרשם זינוק במספר ניסיונות הפיגוע. לדבריו החמאס יזכה להישג מרשים בבחירות. דיסקין דיבר גם על "גלגול עיניים" בכל הקשור לכריתת עצי הזית, לדבריו השב"כ נכשל בטיפול בבעיה, ורן כהן העלה הצעה מקורית: "לירות להם ברגליים"

ראש השב"כ, יובל דיסקין, שופך היום (ג') מים צוננים על כל מי שסבור כי ההתנתקות שיפרה את מצב הביטחון בחזית הדרום. כמות ההברחות של אמצעי הלחימה ממצרים לרצועת עזה, בישר לחברי ועדת חוץ וביטחון, גדלה בצורה דרמטית מאז השלמת הנסיגה הישראלית משם.

 

"הברחות נשק וחומרי הנפץ ממצרים לרצועת עזה גדלו במאות אחוזים בהשוואה לתקופה שקדמה להתנתקות", עידכן דיסקין. "אם לפני ההתנתקות הוברחו 200 עד 300 רובים בחודש, כעת מדובר בכ-3,000".

 

לדברי ראש השב"כ, תקופת הרגיעה מנוצלת לבניית הכוח של ארגוני הטרור, המתאפיינת במספר מישורים - בהם בניית מסגרות צבאיות והארכת טווח הקסאמים. אם יקבלו הפלסטינים עזרה טכנולוגית מחוץ לרצועת עזה, יעברו מספר חודשים בלבד עד שארגוני הטרור יצליחו להגדיל באופן משמעותי את טווח הקסאמים.

 

דיסקין ציין שכיום הרקטות שנמצאות בתחומי הרשות מגיעות לטווחים שבין 10-40 ק"מ. "הפלסטינים מכינים פיגועי מדף, גם ביהודה ושומרון ישנו מאמץ מצידם להקים מערכות עצמאיות לייצור אמצעי לחימה, בין השאר גם קסאמים". הוא הוסיף כי מאז ההתנתקות חלה עלייה חדה בפיגועים ובניסיונות הפיגוע נגד ישראל. לדבריו, באוקטובר עמד מספר הפיגועים על 48 לעומת 277 בדצמבר.

 

ראש השב"כ התייחס גם לבחירות לרשות הפלסטינית שאמורות להיערך בעוד כשבועיים. לדברי דיסקין בבחירות הכלליות הפער עומד על 10 אחוז לטובת הפתח, אך בבחירות למחוזות צפוי החמאס לזכות בהישג מרשים. דיסקין הוסיף שהחמאס ימשיך בפעולות הטרור לאחר הבחירות אבל בצורה יותר מתוחכמת . לדבריו, עמדת השב"כ היא שהחמאס לא ישתתף בבחירות דמוקרטיות. "מדינת ישראל חייבת לעמוד בתוקף על פירוק ארגוני הטרור והחמאס ובמידה והדבר לא יתבצע ממליץ השב"כ לא להמשיך בדיאלוג או לקיים מגע עם הרשות. זו תהיה פצצת זמן במידה ונשאיר להם נשק", אמר דיסקין.

 

סוגייה נוספת שעלתה על שולחן הוועדה היתה כריתת עצי זית של פלסטינים בשומרון. לדברי דיסקין עקירת עצי הזית היא תופעה שחוזרת על עצמה מידי שנה, אך אין לה אכיפה אפקטיבית. לדבריו השב"כ יודע מי עומד מאחורי עקירות העצים. לטענתו השב"כ העביר את החומר לגורמי אכיפת החוק שלא עשו כלום.

 

"הבעיה היא שאין אכיפת חוק אפקטיבית בעיקר על נוער הגבעות באזור יצהר ואיתמר. הכתובת לתשובה לבעיה היא אצל שר הביטחון והשר לביטחון פנים. השב"כ נכשל בטיפול בבעיה. השב"כ רצה לנקוט בצעדים מינהליים ונכשל - השב"כ לא ביצע זאת בצורה טובה"., אמר דיסקין.

 

ח"כ רן כהן דרש שהשב"כ יקיים מארבים ואף "ירה למשחיתים ברגליים". דבריו עוררו סערה בקרב חברי הכנסת מהימין בוועדה שדרשו ממנו לחזור בו מדבריו אך הוא סירב.

 

לדברי כהן, ראש השב"כ רמז שיש בשלטון מי שמגלגלים עיניים ולא עושים דבר כדי למגר את התופעה. "לשב"כ היו התרעות על פעולות פגיעה בעצי זית של הפלסטינים שאותם העביר לצבא אך לא נעשה דבר בעניין", אמר כהן.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עליה מדאיגה. דיסקין
צילום: איי פי
צילום: ג'רמי פלדמן
לירות ברגליים. כהן
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: גבו אלטמרק
נסיונות להגדיל את טווח הקסאם
צילום: גבו אלטמרק
מומלצים