שתף קטע נבחר

"שיפור משמעותי במצבו של שרון"

מדינה שלמה חיה מעדכון רפואי אחד לשני. היום עדכנו רופאיו של שרון על המשך השיפור במצבו: "ממשיך תהליך הוצאתו מהרדמה, אין סכנת חיים מיידית ויש שיפור ביציבות מצבו של רה"מ". לדברי הרופאים, למרות השיפור בתפקוד הנוירולוגי, לא ניתן עדיין לדעת מהו הנזק שנגרם למוחו של ראש הממשלה

"כולנו צריכים להתאזר בסבלנות. בהשוואה לימים האחרונים יש שינוי משמעותי במצבו של רה"מ אריאל שרון, אבל עדיין יש לנו דרך ארוכה וצריך להתאזר בסבלנות. בימים הראשונים היינו צריכים לייצב אותו מבחינת פרמטרים של חיים, דופק, נשימה לחץ דם, הגענו לזה. אנחנו צריכים להאזר בסבלנות לגבי השלבים הבאים". כך אמר היום (ג') בתדרוך הרפואי לתקשורת ד"ר יורם וייס, רופא מרדים בבית החולים הדסה.

 

הד"ר וייס הוסיף כי "מצבו של ראש הממשלה קשה, אבל יש שיפור ביציבות של ראש הממשלה. אין סכנת חיים מיידית. היינו על הצוק, התרחקנו  5 מטר מהצוק". ד"ר וייס הוסיף כי כמות התרופות המרדימות יורדת, אך עדיין יש תרופות בדמו של שרון, ויקח עוד כמה ימים עד שמתן התרופות יופסק. לדבריו, לא ניתן עדיין לדעת מהו מצבו הקוגניטיבי של ראש הממשלה.

 

צילום וידאו: ערוץ 2

 

בנושא זה הוא הסביר כי יש תרופות שעשויות לגרום לכך, ששיפור קוגניטיבי שקיים לא נראה עדיין לעין: "כולנו נצטרך להתאזר בסבלנות. יש לנו שיפור,

אנחנו עדיין לא יכולים לדעת את השיפור הקוגניטיבי ונצטרך להתאזר בסבלנות. עדיין יש תרופות שיכולות לגרום לכך שעדיין לא ראיינו את השיפור הקוגניטיבי. זה פשוט צריך סבלנות".

 

הפרופ' שלמה מור-יוסף, מנהל הדסה, אמר כי "מבחינת התפקוד המוחי: רה"מ הניע היום את יד ימין ורגל ימין בתנועות יותר גדולות מאשר אתמול". הוא גם אישר שכפי שפורסם לראשונה ב-ynet, "ראש הממשלה הניע היום גם את יד שמאל. אלה השינויים הנוירולוגיים שמצביעים על התקדמות קלה בתפקודי המוח של שרון".

 

"מה יילד יום - אי אפשר לנבא"

 

מור יוסף סייג את דבריו כי "העובדות מראות על שיפור בתיפקוד הנוירלוגי של רה"מ. המצב עדיין קשה, המצב יציב, ומה יילד יום - איננו יכולים לנבא".

 

מור-יוסף פירט את המדדים הרפואיים המצביעים על הגברת יציבות מצבו של ראש הממשלה: "רה"מ אריאל שרון ממשיך להיות מאושפז ביחידת טיפול נמרץ נוירוכירורגית. כל המדדים של נשימה, לחץ דם, דופק, תפוקת שתן ולחץ תוך גוגלגלתי הם בגדר הנורמה, וזאת ללא סיוע של תרופות שתומכות בלחץ הדם. חום גופו של ראש הממשלה אף הוא בגדר הנורמה. כל הסימנים האלה מצביעים על יציבות במצבו של רה"מ".

 

ביחס לתוכניות ל-24 השעות הקרובות אמר כי "נמשיך באותה מדיניות רפואית, של הורדה הדרגתית של תרופות ושל בדיקות נוירולוגיות להערכת החזרה לתפקוד של מוחו של רה"מ".

 

מור-יוסף גם התייחס לביקורת על הטיפול הרפואי שמקבל רה"מ ואמר כי "רופאי הדסה החל מיום רביעי בלילה נאבקים על חייו של ראש הממשלה בתקווה שמצבו ישתפר ושהוא ייצא מכאן בריא. בכל התקופה הזו, נמנענו מלהתייחס לכל הביקורות שהושמעו ע"י מומחים שונים על הטיפול בראש הממשלה, באשפוז הראשון והשני. הנהלת הדסה ממשיכה בקו זה. רופאי הדסה לא יתייחסו לכל הערות וביקורות על הטיפול עד שלא נסיים את המאבק להצלת חייו של שרון". הוא גם הכחיש את הפרסום הבוקר ב"הארץ", לפיו באשפוזו הקודם של שרון הרופאים לא הצליחו לאבחן מחלת כלי דם במוח.

 

הבוקר התחזקה במעט האופטימיות בבית-החולים "הדסה עין-כרם". לאחר שאתמול בישרו הרופאים כי ראש הממשלה, אריאל שרון, הגיב לכאב לראשונה מאז הורדם, והזיז את גפיו הימניות, היום הוא הזיז קלות גם את ידו ורגלו השמאלית.

 

הבוקר נמסר כי מצבו של ראש הממשלה מוסיף להיות קשה אך יציב. צוות הרופאים הפחית עוד את מינון חומרי ההרדמה המזינים את גופו, והתכנס שוב להערכת מצב. לנתון החדש אודות מצבו הגופני של ראש הממשלה עשויה להיות משמעות רבה, לאחר שאתמול התעורר חשש שיישאר משותק בצדו השמאלי של הגוף, עקב פגיעת הדימום באונה הימנית של המוח. ועם זאת, הרופאים מסייגים ומדגישים כי קצב ההתקדמות איטי, בשל הטראומה הקשה שעבר שרון ולאור גילו המתקדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הד"ר וייס מעדכן
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
פרופ' מור יוסף
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
מתפללים מחוץ לביה"ח
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
האופטימיות התחזקה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
כף ידו השמאלית
צילום: איי פי
מומלצים