שתף קטע נבחר

בליכוד מאשימים: עמרי שרון בוחש ברשימה

ערב הפריימריז, גורמים בליכוד טוענים כי עמרי שרון יורה לאנשיו בליכוד להצביע עבור מועמדים מסויימים, כדי לתת לרשימת הליכוד גוון קיצוני. למרות הירידה בפופולריות של המפלגה בסקרים, ינסו הפעם מספר מועמדים חדשים, שהמצביעים הצהירו כי לא שמעו עליהם, את כוחם. 6 מועמדים ממגזר המיעוטים לא זוכים לפופולריות על פי הסקרים המקדימים

המערכת הפוליטית דרוכה לקראת הבחירות הפנימיות בליכוד שיתקיימו מחר. ערב הבחירות מאשימים הבוקר (יום ד') גורמים בליכוד את בנו של ראש הממשלה, עמרי שרון, כי "הוא מפעיל את אנשיו בליכוד כדי להשפיע על אופי הרכב הרשימה".

 

פעילים מרכזיים במחנה שרון התכנסו בימים האחרונים כדי להחליט סופית על "רשימת מומלצים". בליכוד טוענים כי עמרי שרון יורה לאנשיו להצביע עבור מועמדים כמו מיכאל פואה מ"מנהיגות יהודית" זאת כדי לתת לרשימת הליכוד גוון קיצוני.

 

מקורביו של עמרי שרון הגיבו לטענות: "בליכוד עדיין לא הפנימו שמדינה שלמה מתפללת ומחזיקה אצבעות להחלמתו של ראש הממשלה. איש אינו מבזבז את זמנו על המתרחש בפריימריז בליכוד. בני משפחתו, חבריו ומקורביו של ראש הממשלה באים ויוצאים מהמסדרונות המקיפים את חדרו כשהם נושאים תפילה להחלמתו ובזה בלבד הם עסוקים".

 

מרכז הירידים יהפוך מחר לשדה קרב פוליטי כאשר 92 מועמדים יבקשו לשכנע את 3,000 חברי המרכז להצביע עבורם. 25 חברי כנסת מתמודדים בליכוד והערכה היא כי 7-10 מהם ייאלצו להיפרד מהכסא בכנסת.

 

גם לנתניהו רשימת מומלצים משלו: הוא רוצה את הח"כים יובל שטייניץ, גדעון סער וגלעד ארדן במקומות גבוהים, ואת השר לשעבר נתן שרנסקי, וראש עריית שדרות אלי מויאל, בעשירייה הראשונה. נתניהו מעדיף מאוד כי המרכז ירכיב רשימה נקייה. הוא היה מעדיף כי יחיאל חזן, נעמי בלומנטל ומיכאל גורלובסקי, סמלי ההשחתה במפלגה, יוצאו מהרשימה.

 

אנשיו של נתניהו הרכיבו רשימת מומלצים כאשר הרציונל הוא לייצר רשימה "טובה" של פרלמנטרים מצטיינים כמו מיכאל איתן וגלעד ארדן. נתניהו חושש מאוד כי הרשימה תהיה מבוססת על המורדים בלבד. בכל מקרה מתכוון נתניהו הבמשך לבקש את אישור המרכז להנחית מועמדים חיצוניים מטעמו, אחד בכל עשירייה.

 

על אף הכל: יש מתמודדים חדשים  

 

השבר העמוק בו נתון הליכוד לא הבריח מתמודדים חדשים מלנסות ולהשתבץ ברשימה, זאת למרות שחלקם מתמודדים על מקומות שנראים עתה, על סמך הסקרים, כלא ריאלים. סקר פנימי בליכוד שבדק את רמת חשיפתם של המתמודדים החדשים באזורים השונים מגלה כי מרבית חברי המרכז כלל לא שמעו את שמם.

 

לדוגמא, שישה מועמדים מתמודדים על משבצת הגליל והעמקים. 45% מהנשאלים השיבו כי אינם מכירים איש מהם. 13% אף הכריזו כי לא יצביעו עבור אף אחד מהמתמודדים.

 

הסקר מגלה תופעה דומה גם במשבצת מגזר המיעוטים. שישה מתמודדים נלחמים על מקום ברשימה אולם 50% מקרב הנשאלים הודו כי אינם מכירים איש מהמתמודדים. 20% כבר החליטו כי לא ייתנו את קולם לאיש מהמועמדים שמגיעים ממגזר המיעוטים.

 

ההנחיות: לנהוג באיפוק מירבי

 

מנכ"ל הליכוד, אריק ברמי, הפיץ דף הנחיות שיחולק למתמודדים ולאנשי המרכז. בין השאר כתב המזכ"ל: "היום מקיימת תנועת הליכוד הליך דמוקרטי חשוב שבו תקבע רשימת הליכוד לכנסת ה- 17.  לאור הרגישות הלאומית שאופפת את מדינת ישראל בימים אלה, הנחה אותי יו"ר התנועה בנימין נתניהו, לבקש מכם לקיים את האירועים בשקט, בצנעה ומתוך איפוק מרבי. אין לי ספק כי כולכם תנהגו ברוח בקשה זו ושכך גם תנחו את אנשיכם". 

 

הוא הוסיף: "הפעם אנו מקיימים את הבחירות הפנימיות בצל האירועים הדרמטיים המתחוללים במדינה. ראש הממשלה נאבק על חייו וכולנו, כמו כל עם ישראל, נושאים תפילה להחלמתו".

 

על פי החלטת מנכ"ל התנועה, המתמודדים עצמם יצביעו בקלפי נפרדת, בסמוך לאולם ההצבעה. זאת על מנת שלא ייכנסו לאולם, שיישאר סטרילי מהשפעות תעמולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתניהו. ממליץ
צילום: ירון ברנר
צילום: אלכס קולומויסקי
שרנסקי. המומלץ
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
עמרי שרון. בליכוד מאשימים
צילום: רויטרס
מומלצים