שתף קטע נבחר

היום: בחירות פנימיות במפד"ל, בשינוי ובמולדת

לא רק הליכוד בוחר את נציגיו - גם שינוי, המפד"ל ותנועת מולדת עורכות היום פריימריז לקראת הבחירות. בין תככים פוליטים ומאבקים מבית יתכנסו מרכזי שלוש המפלגות ויבחרו את שליחיהן לכנסת ה-17

המפד"ל, מולדת ומפלגת שינוי יוצאות היום (ה') לדרך חדשה: מועצת שינוי, צירי ועידת המפד"ל, ומרכז מפלגת מולדת הולכים לבחור את נציגיהם לכנסת.

 

בשינוי מורכבת המועצה הבוחרת את הרשימה מ-169 חברים. על אף הסקרים הלא מחמיאים במפלגה משוכנעים שעשרת המועמדים הראשונים שיבחרו יהיו חברי כנסת בקדנציה הבאה. הפריימריז ייפתחו סמוך לשעה 17:00 במלון קראון פלאזה בתל אביב.

 

לפי שיטת הבחירה בשינוי מקיימים חברי מועצת המפלגה הצבעה על מקום אחד בלבד בכל פעם. וכך נמשכות ההצבעות אל תוך הלילה. גם הפעם צפויים חברי שינוי לצאת לפנות בוקר מחדר ההתכנסות במלון קראון-פלאזה בעיניים טרוטות.

 

שינוי: מנסים לדחוק את פורז

 

הקרב הקשה ביותר בשינוי ניטש, כך לפי הציפיות על המקום השני. חמישה מתמודדים על כיסא לצד לפיד ובראשם חבר הכנסת אברהם פורז אחד מאבותיה המייסדים של המפלגה. ארבעת המתמודדים מולו - בהם רון לוינטל וח"כ חמי דורון - ינסו היום לדחוק את רגליו מן המקום השני וגורלו של הקרב הזה אינו ברור.

 

קרב קשה נוסף צפוי על המקום השלישי שאותו מבקשים לאייש לא פחות מארבעה עשר מתמודדים. מול יושב ראש המפלגה, חבר הכנסת יוסף טומי לפיד, יתמודד גם איציק גלעד, מי שמוכר לציבור בעיקר בשל הטלנובלה שהפיק בעבר - "כסף קטלני".

 

בשינוי אומרים כי ינסו להשיג רשימה מאוזנת של גברים ונשים. לפיד עצמו פנה לחברי המפלגה וביקש שבחמשת המקומות הראשונים תהיה לפחות אשה אחת. בתוך כך התבטא לא פעם בשבועות האחרונים ואמר כי היה שמח לו הרשימה הנבחרת היתה זהה לרשימת חברי הכנסת של שינוי כיום.

 

המפד"ל: 25 מועמדים על שלושה מקומות

 

גם המאבק על צמרת המפד"ל יגיע היום לשיאו. התנועה, שהיום מתנדנדת בסקרים בין שני מנדטים לארבעה - על גבול אחוז החסימה. אלף צירי ועידת המפד"ל יתכנסו בישיבת נחלים בשעה 14:00 כדי לבחור את מועמדי הרשימה לכנסת ה-17.

 

המפלגה הדתית-לאומית מתכוונת לפתוח תשע קלפיות בין השעה 14:00 ל-22:00 בערב. תוצאות האמת צפויות להגיע לאחר חצות. המקום הראשון במפד"ל משוריין לחבר הכנסת זבולון אורלב, ואילו המקום החמישי משוריין בפעם השנייה בהיסטוריה של התנועה לאשה. הצעירים זוכים בתנועה לשריון במקום העשירי ברשימה.

 

הקרב בצמרת המפד"ל צפוף במיוחד ועל השלישיה שאחרי אורלב - מקומות 2-4 - נאבקים עשרים וחמישה מועמדים. על רקע הסקרים הלא מחמיאים ניתן אולי להבין זאת.

 

צירי המפד"ל "מנקדים" את נבחריהם: עליהם להרכיב רשימה המונה בין שלושה לחמישה מועמדים. כל מועמד זוכה לניקוד מחבר המרכז על פי מיקומו ברשימה. הראשון זוכה לחמש נקודות, השני לארבע וכך הלאה. טפסים שיבחרו פחות משלושה מועמדים או יותר מחמישה ייפסלו.

 

מולדת: ומה יעלה בגורלו של אלדד?

 

מולדת, חלק מן האיחוד הלאומי, עורכת גם היא בחירה של מועמדיה לכנסת, ואלו ישפיעו בעיקר על הרכב רשימת האיחוד הלאומי. הבחירה תיערך במשרדי מולדת בירושלים על ידי חברי המרכז של התנועה והקלפיות יפתחו בשעה 20:00 בערב. 

 

בראש הרשימה של התנועה עומד חבר הכנסת בני אלון. לבד ממנו יבחרו ארבעה מועמדים נוספים. אלא שמעל הבחירות כולן מרחף איום לפיו חבר הכנסת אריה אלדד עלול לעזוב את הרשימה גם אם יקטוף את המקום הראשון בפריימריז. זאת, כיוון שהמקום הראשון, שיוצב שני במולדת אחרי בני אלון, ימוקם רק במקום השישי ברשימת האיחוד הלאומי. לא ברור אם ח"כ אלדד יוכל "לחיות" עם המקום השישי. אחת האפשרויות לפתרון המצוקה היא הזזתו של אלון אל המקום השני ברשימה המאוחדת. במקרה כזה ח"כ צבי הנדל יוכל לטפס אל המקום הראשון, ובתמורה אלדד יקודם למקום החמישי.


פורסם לראשונה 11/01/2006 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אורלב. צפוף בצמרת
צילום: גיל יוחנן
צילום: אחיה ראב"ד
אלדד. לא נאה?
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: טל כהן
פורז. יידחק?
צילום: טל כהן
מומלצים