שתף קטע נבחר

פלסטיני חולה איידס: תנו לי לשוב לטיפול בישראל

מאז לקה במחלה טופל הצעיר, תושב עזה, מספר פעמים בתל השומר. אך דווקא עכשיו, כאשר חלה הידרדרות במצבו, מונעים ממנו כוחות הביטחון להיכנס לארץ ולהגיע לבית החולים. רופאים בכירים בישראל התגייסו לעזרתו: "אם לא יקבל טיפול, הוא יפול קורבן לנגיף שיהרוג אותו"

תושב פלסטיני חולה איידס זקוק לטיפול רפואי דחוף בבית החולים "שיבא" בתל השומר, אולם גורמי הביטחון הישראלים מונעים את כניסתו לארץ. "לא צריך להיות הבדל ביני לבין חולי איידס אחרים בעולם, שמקבלים טיפול וזוכים לחיים", הוא אומר.

 

הוועד למלחמה באיידס ועמותת "רופאים לזכויות אדם" טוענים כי בחודש האחרון נדחתה שלוש פעמים בקשתו של האיש, תושב רצועת עזה, להיכנס לארץ, בטענה שלא ניתן לאפשר זאת מסיבות ביטחוניות. הפלסטיני, בשנות העשרים לחייו, נדבק בנגיף האיידס כתוצאה מקבלת עירוי דם נגוע לפני מספר שנים, ובמהלך תקופה ארוכה טופל בבית החולים בתל השומר. בחודש האחרון חלה הידרדרות במצבו הבריאותי, והוחלט כי יש צורך להעבירו באופן דחוף לישראל.  

 

לאחר שבקשותיו החוזרות ונשנות להיכנס לישראל נדחו, וכיוון שבמצרים אין הוא יכול לקבל את הטיפול לו הוא נזקק, פנו עמותת "רופאים לזכויות אדם" והוועד למלחמה באיידס בליווי שמונה רופאים בכירים בישראל מתחום האיידס, אל היועץ המשפטי של צה"ל במחסום ארז, בבקשה לאפשר את כניסתו ארצה. "החולה נמצא במצב רפואי קשה ובסכנת מוות", נכתב בפניה. "לפיכך הוא חייב להגיע בדחיפות לטיפול רפואי במרכז הרפואי שיבא, שם קיים הטיפול המקצועי ההולם את מצבו...החולה ומצבו מוכרים לצוות הרפואי שטיפל בו בעבר".

 

הרופאים מציינים במכתבם כי הם מקווים שבעקבות פנייתם תותר כניסתו של הפלסטיני לישראל, "על מנת שיקבל את הטיפול הרפואי הדחוף לו הוא זכאי". עוד מציינים הרופאים כי הזכות לבריאות היא זכות בסיסית.

 

החולה עצמו אמר: "לא עשיתי כלום ואני לא מבין מדוע מונעים ממני להיכנס לטיפול בישראל. חולי איידס שמקבלים טיפול טוב ומעקב יכולים לחיות שנים רבות. אני לא מבין מדוע מונעים ממני את האפשרות הזו. לא צריך להיות הבדל ביני לבין חולי איידס אחרים בעולם, שמקבלים טיפול וזוכים לחיים". עוד אמר החולה כי אין הוא מבקש שהטיפול יהיה על חשבון ישראל אלא במימון הרשות הפלסטינית.

 

פרופסור צבי בנטואיץ', חבר הנהלת "רופאים לזכויות אדם" ומומחה בינלאומי לאיידס, אמר ל-ynet: "מדובר במקרה קיצוני של אדם שלא אמסור את פרטיו, אך אותם אני מכיר. הוא נדבק כתוצאה מהמופיליה וטופל בתל השומר. לאחרונה חלה הידרדרות במצב המערכת החיסונית שלו ואם הוא לא יקבל טיפול הוא יפול קורבן לנגיף שיהרוג אותו". פרופסור בנטואיץ' מציין כי בבית החולים בתל השומר מכירים את המקרה ואף הביעו נכונות לקבל את החולה.

 

גורמים צבאיים - כולל כאלה שמוצבים במחסום ארז - טענו בתגובה לדברים כי ללא פרטיו האישיים של החולה, לא יוכלו להתייחס למקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחסום ארז (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: סי די בנק
אילוסטרציה
צילום: סי די בנק
מומלצים