שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  השאושפיל האוס יציג את "חברון"

  מחזהו של תמיר גרינברג יוצג במקביל בישראל ובגרמניה

  תיאטרון השאושפיל האוס בהמבורג יציג גרסה גרמנית של "חברון", מחזה מאת הישראלי תמיר גרינברג. הפקת המחזה בגרמניה מתוכננת לתחילת שנת 2007, כחודש לאחר חשיפת הבכורה שלו כהפקה משותפת של תיאטרוני הבימה והקאמרי בת"א.

   

  "חברון" הוא המחזה השני פרי עטו של גרינברג.

  קדם לו בשנת 1985 המחזה "מזמור לדוד" שהוצג במסגרת הפסטיבל לתיאטרון אחר בעכו. בתיאטרון "הבימה" אומרים: "זהו הישג יוצא דופן עבור מחזאי בתחילת דרכו וגם אם אין מדובר בתקדים, רכישת הזכויות להעלאת מחזה ישראלי עוד לפני שעלה על הבמה בישראל היא בהחלט אירוע נדיר".

   

  הקשר בין התיאטרון הגרמני הנודע לבין גרינברג נוצר בעקבות ביקורו בישראל של פרידריך שירמר, מנהל ה"שאושפיל האוס", במסגרת אירועי "חשיפה בינלאומית". אורחי האירוע, מנהלי תיאטרונים ומפיקים מגרמניה, צפו בין היתר גם בקריאת תמונה מתוך המחזה בביצוע שחקנים ישראלים והביעו עניין רב בהפקתו. בפברואר יגיע שירמר לישראל לחתימת החוזה ובימים אלה ממש מחפש התיאטרון של המבורג מתרגם.

   

  "עבדתי על המחזה הזה קשה מאוד, אני חושב שהוא הדבר הטוב ביותר שכתבתי ולשמחתי הרבה הוא זוכה לתגובות מתלהבות", אומר גרינברג, "אני מקווה שהוא ראוי לתשומת הלב". במקביל, לדברי גרינברג, מתכננת הוצאת Zurkamp הגרמנית להוציא תרגום של המחזה לאור.

   

  גרינברג, ארכיטקט ומשורר, מספר במחזה בשפה פואטית על שתי משפחות - יהודית ופלסטינית - המתגוררות בחברון ומובלות כתוצאה מנקמה לשרשרת של הרס וחורבן. "זה מחזה שנקודת המוצא שלו היא סיטואציה פוליטית, אבל הוא משתמש בזה על מנת להגיע ולגעת במקומות עמוקים ומהותיים יותר מהכאן והעכשיו", אומר גרינברג, "בהמבורג אהבו את זה שהמחזה נעדר שיפוטיות ושהדמויות מעוררות אמפתיה גם כשאתה לא מסכים עם מעשיהן".

   

  זהו שיתוף פעולה ראשון בין תיאטרון "הבימה" לבין ה"שאושפיל האוס", ולדברי אילן רונן, מנהלו האמנותי של התיאטרון הלאומי, אפשר לצפות להמשך הקשר האמנותי בין הגופים. "אנחנו מדברים על פרויקטים משותפים נוספים עם ה'שאושפיל האוס' ועם תיאטרונים אחרים באירופה", אומר רונן, "כשהרציונל הוא להביא לדיאלוג בין יוצרים ובין יצירות דרך פיתוח קשרים בינלאומיים. זו מגמה שאני מנסה להוביל מאז כניסתי לתפקיד. אני תמיד התקנאתי באירופים על כך שהדינמיקה בין התיאטרונים כל כך פשוטה ומעשירה. הדיאלוג האמנותי חשוב בעיקר כשהתחושה שלי לפעמים היא שאנחנו במזרח התיכון מבודדים מאחורי הקיר הגדול שבנו לנו סביבנו".

   

  במהלך שהותו בישראל הביע מנהל התיאטרון העירוני של המבורג עניין גם במחזה החדש של אבישי מילשטיין, "חור בעננים", שלגביו מתנהלים בימים אלה מגעים בין הצדדים. מדובר במחזה רב משתתפים שעוסק בהקמת אנדרטת השואה בברלין ויעלה, ככל הנראה כקופרודוקציה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ז'ראר אלון
  רונן: זהו הישג יוצא דופן
  צילום: ז'ראר אלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים