שתף קטע נבחר

ארה"ב: כתבי אישום נגד 11 "אקו-טרוריסטים"

לבית משפט פדראלי בארה"ב הוגשו כתבי אישום נגד 11 חברים בשני ארגונים, למען החיות ולמען איכות הסביבה. הפעילים נאשמים בסדרה של הצתות ומעשי חבלה ברחבי ארה"ב, שלטענת התובעים, מהווה "טרור אקולוגי"

תובעים פדראלים בארצות הברית הגישו אמש (יום ו') כתבי אישום נגד 11 חשודים בפעילות "אקו-טרוריסטית". לפי כתב האישום, ה-11 היו מעורבים בגל של הצתות וחבלה שנמשך חמש שנים. זאת, במסגרת פעילותם ב"חזית לשחרור האדמה" וה"חזית לשחרור החיות".

 

ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי כתבי האישום הוגשו בתום חקירה פדראלית שנמשכה תשע שנים, במסגרתה ניסו סוכנים לחדור לתאים, שלהגדרתם, "היוו רשת ענפה של קשירת קשר לביצוע טרור אקולוגי במדינת אורגון ובארבע מדינות אחרות במערב ארה"ב".

 

הנאשמים היו מעורבים ב-17 התקפות, בין השנים 1996 ל-2001. איש לא נהרג כתוצאה מהתקיפות אך הנזק שגרמו לחברות עצים, לאתר סקי, חברות בשר ולמגדל מתח גבוה - נאמד בכ-23 מיליון דולרים.

 

כך למשל, חברי הארגונים הציתו לכאורה משרד של חברה לייצור מוצרי עץ באורגון בחג המולד ב-1999. לאחר ההצתה שלחו אנשי ה"חזית לשחרור האדמה" הודעה שבה נטלו אחריות ואמרו כי "גמדוני בוקר חג המולד הם שהשאירו פחם בגרב" חברת העץ.

 

גורמים במשרד המשפטים בוושינגטון כינו את כתבי האישום "פריצת דרך" בחקירה הארוכה והקשה נגד אנשי זכויות החיות וארגון הסביבה. הארגונים פעלו בתאים קטנים ונהגו לצאת לפעולות נגד חברות וגורמים שהתעללו, לשיטתם, בחיות או באדמה.

 

"הגשת כתבי האישום מוכיחה שלא נסבול כל ארגון המפעיל טרור נגד העם האמריקני, לא משנה מה כוונותיו או מטרותיו", אמר שר המשפטים, אלברטו גונזלס במסיבת עיתונאים.

 

ראש הבולשת הפדראלית, ה-FBI, רוברט מיולר, אמר כי "חקירת ומניעת פעילות קיצונית של פעילי זכויות החיות ואיכות הסביבה נמצאת בעדיפות גבוהה ב-FBI".

 

הארגונים סירוב לקבל אחריות

 

נגד שני הארגונים מתנהלות 188 חקירות פתוחות, אך לפי מנכ"ל המשרד הפדראלי לענייני אלכוהול, טבק, אמצעי לחימה וחבלה, קארל טרסקוט, רק 25-30 מאלה באופן פעיל. כמחצית מהחקירות מתמקדות בצפון החוף המערבי, בקליפורניה וביוטה.

 

חוקרים מסרו כי מתוך 11 הנאשמים, רק שמונה נעצרו. מרביתם התגוררו סמוך לעיירה האוניברסיטאית יוג'ין שבאורגון. שישה נעצרו בדצמבר ושניים מהם השבוע. אולם שלושה טרם נעצרו וברשויות מאמינים כי הם אינם בתחומי ארצות הברית.

 

חוקרי ה-FBI קיוו שהמעצרים והאישומים יפגעו בפעילות הארגונים. רק השבוע קיבל אחד הארגונים, ה-ELF (חזית לשחרור האדמה), אחריות להצתה נוספת, של אחוזה במדינת וושינגטון.

 

פרופסור לקרימינולוגיה באוניברסיטת אורגון, גארי פרלסטיין, אמר כי "למערכת האכיפה רקורד עלוב של תפיסת האנשים האלה. למרבה הצער, אני חושב שהמסר היוצא מהאישומים האלה הוא שניתן להתחמק לזמן רב מעונש בגין פשעים שכאלה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פעילי איכות סביבה (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים