שתף קטע נבחר

פרץ: ממשלת העבודה לא תהסס לפנות יישובים

יו"ר העבודה נאם בכנס הרצליה והציג את עיקרי מצעו כ"מפת דרכים מוסרית". לדבריו, במסגרת הסדר, על גושי ההתנחלויות להיות חלק מהמפה הישראלית ועל ירושלים להישאר בירת ישראל לנצח "בגבולות שיבטיחו רוב יהודי". הזהיר כי ישראל תחת שרביטו לא תקיים מו"מ עם ארגוני טרור דוגמת החמאס ואמר כי במקרה של קיפאון ילך להיפרדות חד-צדדית ויציע פיצוי הוגן לכל אזרח יו"ש שירצה לעזוב. "אצלי לא יהיו מסים חדשים ולא ילדים עניים", סיכם

שתי מדינות לשתי עמים, מו"מ ישיר בין הצדדים, מאבק חורמה בטרור, והשלמת גדר ההפרדה - זה המצע הביטחוני-מדיני שהציג יו"ר העבודה עמיר פרץ בנאומו הערב (יום ב') בכנס הרצליה. "בכוונתי להציע לציבור הישראלי מפת דרכים מוסרית הכוללת בתוכה גם פרק מדיני וגם פרק מדיני חברתי כלכלי", אמר פרץ בתחילת נאומו.

 

לדבריו, על גושי ההתנחלויות להישאר חלק מהמפה הישראלית ועל ירושלים להישאר בירת ישראל לנצח "בגבולות שיבטיחו רוב ואופי יהודי עם הכרה בינלאומית". "מי שמאמין בשימור הרוב היהודי במדינת ישראל צריך לשאול את עצמו האם ברצוננו לספח 230 אלף פלסטינים הנהנים ממעמד של תושב אך רואים את עצמם פלסטינים", אמר בנושא ירושלים.

 

"לא נהסס לפנות - ברגישות"

 

פרץ הצר על כך שאצל הפלסטינים מתחזקת מגמה של תמיכה בחמאס והזהיר כי ישראל - תחת שרביטו כראש ממשלה - לא תנהל משא ומתן עם שום ארגון טרור שקורא להשמדת מדינת ישראל. במקרה שלא יהיה פרטנר, , אמר, "נלך להיפרדות חד-צדדית". יו"ר העבודה הבטיח כי אם יחול קיפאון יציע פיצוי ותמיכה לכל מי שירצה לעזוב את יהודה ושומרון.

 


פרץ במהלך הנאום. "צפת דרכים מוסרית". (צילום: אורי פורת)

 

"כל אזרח שירצה לעזוב את מגוריו ביו"ש יפוצה בצורה הוגנת, יפוצה באופן כזה שיתאפשר לו ולמשפחתו לפתוח פרק חדש בחייהם. לא נפקיר את תושבי ההתנחלויות לטביעה ממושכת בצילה של אי ודאות כלכלית ומדינית. מי מהם שירצה לבנות את ביתו מחדש ימצא יד מושטת ותמיכה מלאה. מתפני עזה היום החיים בקרוואנים משלמים את מחיר ההזנחה האנושית שאפיינה את הפינוי האחרון. ממשלת העבודה לא תהסס לפנות ישובים אך תעשה זאת מתוך דאגה ורגישות כנה לתושבים החיים בהם. על פי מפת הדרכים המוסרית שאני מציע כאן ההיבט הכלכלי והביטחוני שלובים זה בזה. ההיבט המדיני והחברתי מזינים אחד את השני.

 

"כל אדם בר דעת יודע שהשאלה המוסרית של עם כובש היא שאלה שמכרסמת במהותה של המדינה הישראלית", אמר פרץ. "היא שאלה שמטילה ספק במחוייבות הצעירים במוסריות מדינת ישראל".

 

בהתייחסו לאיום האיראני אמר יו"ר העבודה כי "אסור בשום פנים ואופן להקל ראש בנושא זה. זהו איום חמור מאוד. המערכת הבינלאומית מתכנסת בכיוון לחץ וצעדים מדינים משמעותים כלפי איראן בכדי לבלום את תהליך ההתגרענות שלה, אך אנו מוכרחים לעשות הכל תוך נהיגת איפוק וחוכמה שתחזק את ההכרה של הקהילה הבינלאומית כי מדובר בבעיה שהיא בגדר איום על העולם החופשי כולו ולא רק על מדינת ישראל. אין ספק כי שאלה זו היא שאלה שעומדת בקונצנזוס של כל המפלגות. אין צורך להפוך את שאלת האיום האיראני לשאלה פוליטית. כל מדינת ישראל יודעת שזו שאלה שאסור שתהיה במחלוקת ולכן כל ההתבטאויות הפומביות הן התבטאויות שיכולות להזיק למאמץ ולא לחזקו".

 

בנושא הסורי ציין: איננו מתכוונים לשחרר את סוריה מהאחריות למתרחש מעבר לגבולה. אין ספק כי השלטון הסורי חלש אבל אני מזהיר מהנטיה לצאת מגדרנו מרוב שמחה כאשר יש חשש שמשטרים עוינים נחלשים ומתמוטטים, מכיוון שתמיד צריך לחשוב על אלטרנטיבה".

 

נתניהו: אין ויתורים חינם

 

בהתייחסו לתוכניותיו הכלכליות הבטיח פרץ כי לא יוטלו מסים חדשים. פרץ חזר כמה וכמה פעמים על האמירה. "תחת הנהגת מפלגת העבודה לא יהיו ילדים רעבים. אצלנו תחת הנהגת מפלגת העבודה לא יהיו קשישים שיחפשו בזבל", אמר עמיר פרץ. פרץ הציע ארבע רפורמות, מפת דרכים מוסרית קרא להן. "הביטחון אינו הטנק, הביטחון הוא האדם, הוא הבית שלו, הוא בית הספר שלו, הוא החינוך בה הוא צומח", אמר פרץ.

 

בכנס הרצליה, המכונס זו השנה השישית, הוזמנו לנאום שלושת המועמדים לראשות הממשלה - ונענו. אתמול נאם ביו"ר הליכוד נתניהו שאמר כי "כשם שבכלכלה אין ארוחות חינם, כך במדיניות אסור שיהיו ויתורים חינם, בוודאי שלא ויתורים תחת לחץ הטרור. ברור לי לחלוטין שהגעה להסכם שלום מחייבת ויתורים משני הצדדים, כולל ויתור על שטחים מצדנו, אבל בשום אופן לא אוותר על הביטחון ועל ביטול התביעה של הפלסטינים למה שהם קוראים זכות השיבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
פרץ. לא נהסס לפנות יישובים
צילום: אורי פורת
צילום: אמיר כהן
מאהל המפונים. "משלמים את מחיר ההזנחה"
צילום: אמיר כהן
מומלצים