שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

אבו עלא: אם חמאס ינצח, נעמוד מאחוריו

1,340,000 תושבים ברשות - 49,160 מהם במזרח ירושלים - יוצאים היום לבחור את נציגיהם בפרלמנט. אבו מאזן: "פסטיבל הבחירות מתקיים כסדרו". לדברי ראש הממשלה אבו עלא, "זו דמוקרטיה ואנו נקבל את תוצאות הבחירות, גם אם חמאס ינצח". ראש רשימת החמאס, איסמעיל הנייה, הצהיר בבואו לקלפי: "לא נתפרק מנשקנו גם אחרי הבחירות"

הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית יצאו הבוקר (יום ד') לדרך. בשעה 7:00 נפתחו הקלפיות. יו"ר הרשות, אבו מאזן, הודיע שהבחירות מתקיימות כסדרן, "אנחנו מקווים שהכל ימשיך להתנהל כך, בלי בעיות. אנחנו כל כך שמחים מפסטיבל הבחירות הזה". ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, הצביע באבו דיס והביע תקווה "שהמיעוט יקבל את הכרעת הרוב". אבו עלא, המתמודד ברשימת הפתח, הוסיף: "אם החמאס ינצח, נעמוד מאחוריו. זו דמוקרטיה ואנו נקבל את תוצאות הבחירות".

 

ראש רשימת החמאס לבחירות לפרלמנט הפלסטיני, איסמעיל הנייה, הגיע להצביע בעזה והכריז עם כניסתו לקלפי ש"התנועה לא תתפרק מנשקה אחרי כניסתה לפרלמנט".

 

במחנה הפליטים שאטי ברצועת עזה תפסו כוחות הביטחון הפלסטינים רשימות מועמדים שהפיצו הן החמאס והן הפתח סמוך לקלפיות. פעילי הארגונים ציידו את המצביעים ברשימות אלו, בניגוד לחוק.

 

יום הבחירות (צילום: רויטרס)

 

התושבים הפלסטינים מתייצבים להצביע ב-2,721 קלפיות, שהוצבו ב-1,008 מרכזי הצבעה ביהודה, שומרון ועזה. עם 1,340,000 בעלי זכות הבחירה נמנים גם 49,160 תושבים במזרח ירושלים, שלאחר לבטים קשים, החליטה ישראל לאפשר גם להם להצביע בסניפי הדואר או בקלפיות אחרות ברשות, במתכונת בה בוצע הדבר ב-96'.

 

ההצבעה תסתיים ב-19:00 בערב. באופן רשמי לא תימסרנה תוצאות לפני יום שישי בצהריים, אולם מטות המפלגות צפויות למסור את הערכותיהן כבר בשעות הבוקר של יום חמישי. כ-13 אלף שוטרים ואנשי ביטחון פלסטינים מלווים את הבחירות, במאמץ למנוע שיבושים אפשריים. אנשי ביטחון עמדו מחוץ לקלפיות הפתוחות עם רובים שלופים. "איננו צופים אלימות, אבל נפעיל כוח נגד כל מי שינסה לחבל בהליך הבחירות", הבטיח אחד השוטרים ברמאללה, מחמוד איברהים. השוטרים ניצבו בין השאר על גגות סמוכים לקלפיות ומונעים כניסת חמושים לתוך הקלפיות.

 

כל הדרך אל הקלפי - דיווח נרחב:

 

את ועדות הקלפי השונות יאיישו 20 אלף פקידים, לצד עוד אלפי משקיפים מארגונים שונים בשטחים ומחו"ל. בראש משלחת המשקיפים הזרים, המפקחים על הבחירות, עומד הנשיא האמריקני לשעבר, ג'ימי קרטר. כל מצביע ישלשל לקלפי שני פתקים - רשימה "ארצית" ומועמדים מחוזיים. המצביעים יבחרו בין 11 רשימות, המתמודדות על מחצית מתוך 132 המושבים בפרלמנט. על המחצית השנייה מתמודדים באופן שמי וישיר 414 מועמדים, המייצגים אף הם מפלגות וחלקם עצמאיים. לכל מחוז ברשות הוקצה מספר נציגים בהתאם לגודלו. 

 

מלכוד חמאס

 

בשונה מהבחירות ב-96', הפעם הצטרפה גם תנועת חמאס למשחק הפוליטי. לאחר שבזמן הקמפיין נצרה את האש ושידרה מתינות יחסית, הראו הסקרים על צמצום הפער בינה לבין מפלגת השלטון. בישראל מצביעות ההערכות האחרונות על ניצחון ברוב קטן לפתח, כזה שיאלץ את המפלגה להרכיב קואליציה שלטונית. הדילמה האמיתית לפיכך תעבור ליום שאחרי, אם וכאשר ייקח חמאס חלק בשלטון עצמו. 

 

הרמטכ"ל דן חלוץ העריך אתמול כי חמאס יגיע לעמדה שתאפשר לו להשתלב במערך השלטוני ברשות. הוא העיר כי טרם גובשה מדיניות ליום שאחרי שהדבר יתרחש. בהופעה בוועדת חוץ וביטחון דיבר גם בכיר באגף המודיעין, שניבא יתרון של 7% לפתח על פני חמאס.


צילום: רויטרס

 

ראש הממשלה בפועל, אהוד אולמרט, ניצל את נאומו בכנס הרצליה כדי לקרוא לפלסטינים שלא לבחור באנשים ש"הובילו אותם מדחי אל דחי". עם זאת, הוסיף שאין הוא מצטרף ל"מהלכי האימים" המזהירים מהיום שאחרי הבחירות, ובכל מקרה, אמר, "ישראל תוכל לאתגרים". במסרים שהגיעו השבוע מוושינגטון הוברר כי הממשל לא ישנה את מדיניותו, הרואה בחמאס ארגון טרור.     

 

ארה"ב מצידה, הודיעה כי לא חל כל שינוי בעמדתה בנוגע לחמאס וכי מבחינתה מדובר בארגון טרור. דובר מחלקת המדינה, שון מק'ורמק, אמר כי ראה את דברי החמאס לפיהם הארגון יהיה מוכן למשא ומתן עם ישראל דרך צד שלישי. "איני רואה כיצד זה משנה משהו. אמנת החמאס עדיין קוראת להשמדתה של ישראל, למאבק מזוין ולשימוש בטרור ואלימות. ככל שידוע לי, הארגון עדיין מופיע ברשימת ארגוני הטרור של ארה"ב".

 

נוסף על הפתח והחמאס, המיוצגת בבחירות דרך רשימת "השינוי והרפורמה", רצות גם מפלגות שמאל וכן רשימת "הדרך השלישית", בראשותם של שר האוצר סלאם פיאד וחברת המועצה המחוקקת חנן עשראווי.

 

13 אלף שוטרים יאבטחו 

 

לקראת הבחירות הודיעה הרשות על כוננות עליונה בקרב כל אנשי הביטחון הפלסטינים, שכבר הצביעו במהלך השבוע ויאבטחו את הקלפיות. לא פחות מ-13 אלף שוטרים גויסו למשימה, וישראל התירה להם לשאת נשק בשטחי A ובכמה מוקדים בשטחי B.

 

למעט הג'יהאד האיסלאמי, שמחרים את הבחירות, חתמו אתמול שבעת הפלגים החמושים החשובים ביותר ברשות על הסכם למניעת אלימות סביב הקלפיות. גם צה"ל ומשטרת ישראל נכנסו לכוננות גבוהה לקראת הבחירות, מחשש שגורמים המתנגדים להם ינסו לעורר פרובוקציות באמצעות פיגועי טרור.  

 

הבחירות ברשות, שהממשל האמריקני השליך עליהן את כל יהבו ורואה בהן נדבך חשוב במאמצי הדמוקרטיזציה במזרח-התיכון כולו, מעוררות עניין רב בעולם כולו. 800 עיתונאים זרים זרמו בימים האחרונים לשטחי הרשות כדי לסקר את ההליך הדמוקרטי. תחנות הלוויין הערביות צפויות לשדר גל פתוח מהשטחים, וגייסו לשם כך מנחים שהגיעו מחו"ל.


פורסם לראשונה 24/01/2006 23:58

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, רוני סופר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מצביעה פלסטינית
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
אבו עלא. "זו דמוקרטיה"
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
איסמעיל הנייה מצביע
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
מיליון ו-340 אלף מצביעים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
קרב עם חמאס: רג'וב
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
תעמולה מהכלא: ברגותי
צילום: איי פי
מומלצים