שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

מדגמי הבחירות ברשות: נצחון דחוק לפתח

מנתוני מדגם אוניברסיטת ביר זית, אחד משני המדגמים המרכזיים, עולה כי הפתח זכה לניצחון דחוק עם 46.7% בלבד לעומת 39.5% של החמאס - הפרש של 7.2% בלבד. נתונים דומים גם במדגם של הד"ר חליל שקאקי , שחוזה 42% לחמאס ו-35% לפתח. יום הבחירות ברשות עבר בשקט מופתי וברשות מתגאים בשיעור המצביעים הסופי הגבוה - 77.7%. אבו מאזן: על הקהילה הבינלאומית לסייע לנו ולישראלים לשוב לשולחן המשא ומתן

צמוד מאוד: מדגם אוניברסיטת ביר זית, אחד משני המדגמים שערכו הפלסטינים, מראה הערב (יום ד') על תוצאה צמודה מאוד, עם יתרון קל לפתח, שזוכה ב-63 מושבים (46.7%) ו-58 מושבים לחמאס (39.5 אחוזים). החזית העממית זוכה בשלושה מושבים ואילו הדרך השלישי זוכה בשני מושבים. שני מושבים לאיחוד השמאל, שניים למועמד מוסטפא ברגותי ושני מושבים למועמדים עצמאיים. לפי הסקר, ההפרש בין הפתח לחמאס הוא 7.2%. המדגם הקיף 8,000 מצביעים ב-232 קלפיות.

 

במדגם השני, שערך מכון המחקר של הד"ר חליל שקאקי, הצביע על נתונים דומים מאוד. הפתח זכה ל-58 מושבים (42 אחוזים מקולות המצביעים), לעומת 53 מושבים לחמאס (35%). מתוצאות האמת הראשוניות הזורמות לרמאללה עולה דווקא תמונה הפוכה, לפיה החמאס מוביל באחוזים בודדים על פני הפתח – כולל במעוזי הפתח רמאללה ויריחו.

 

לאור נתוני האמת יצאו פעילי חמאס לחגגו ברחובות רצועת עזה, שם מסתמן להם ניצחון מוחלט. לפי המסתמן, חמאס קצר את הרוב המוחלט של 24 המושבים שהועמדו לבחירה ישירה ברצועה. מנתונים ראשוניים עולה כי החמאס מובילה גם ברשימה הארצית. מנהיג החמאס וראש רשימתה, השייח' איסמעיל הנייה, אמר בהסתמך על נתוני האמת כי ניצחון תנועתו הוא "ניצחון לעם הפלסטיני כולו ולהתנגדות". תנועת החמאס זכתה גם בהישג במזרח ירושלים, שם לפי תוצאות האמת זכו ב-2 עד שלושה מושבים מתוך ששת מושבי האזור. זאת בניגוד להערכות שצפו לתנועה מושב אחד לכל היותר.

 

הבחירה הפלסטינית - כל הדיווחים:

 

 

מנהיגי הרשות מצביעים (צילום: רויטרס)

 

הרשות הפלסטינית מסכמת הערב יום בחירות שקט, כמעט בלי שום אירועים חריגים, שבו הלכו לקלפיות 77.7 אחוזים מבעלי זכות הבחירה כדי לבחור את הרכב המועצה המחוקקת הפלסטינית. ברשות מדווחים על אחוזי הצבעה גבוהים במיוחד במזרח ירושלים, שם הוארכו שעות ההצבעה עד ל-21:00, אז נסגרו הקלפיות. בגדה המערבית הצביעו 74 אחוזים. בעזה - 81 אחוז. כ-13 אלף שוטרים ואנשי ביטחון פלסטינים ליוו את יום הבחירות. במאמץ למנוע שיבושים אפשריים עמדו אנשי ביטחון מחוץ לקלפיות הפתוחות עם רובים שלופים.

 

יו"ר הרשות אבו מאזן, אמר הערב ברמאללה רגע לפני פרסום המדגמים כי לאחר הבחירות על הקהילה הבינלאומית לסייע לפלסטינים ולישראלים לשוב לשולחן המשא ומתן ולקדם את תהליך השלום. אבו מאזן בירך את העם הפלסטיני על השתתפותו בדמוקרטיה ואמר כי ישראל ניסתה למנוע מהפלסטינים תושבי ירושלים להשתתף בבחירות "אבל בני עמנו שם הבהירו כי הם חלק מהעם הפלסטיני ונחושים להיות חלק מהבחירות". אבו מאזן סירב להתייחס להדלפות מהמדגמים השונים ואמר כי אינו מתייחס עדיין לתוצאות וממתין להודעה הרשמית של ועדת הבחירות המרכזית ברשות.

 

מדגמים מוקדמים ושמועות חזו ניצחון גדול יותר לפתח, שם כבר החלו לחגוג ניצחון. שני הסקרים המרכזיים הם הסקרים של אוניברסיטת ביר זית, שכבר פורסם, ושל מכון המחקרים של ד"ר חליל שקאקי שעתיד להתפרסם. הפלסטינים מתגאים במיוחד באחוזי ההצבעה הגבוהים שנרשמו בבחירות באזור ירושלים, ועל פי הפלסטינים - בכפרים מסויימים הגיעו אחוזי ההצבעה ל-70, 80 ואף 90 אחוזים.

 

פעילי הפתח ברמאללה ציינו את שמחת השמועות על נצחונם בזיקוקי די-נור ובירי אש חייה לאוויר. פעילי החמאס לא נשארו חייבים אף הם, והניפו את דגליהם הירוקים תוך צפירה בכלי הרכב.

 

בכיכרות המרכזיות ברחבי הגדה התגודדו מאות ואלפי תושבים שהגיעו כדי להאזין למדגמים יחד. את רחובות הערים, שקושטו בתמונות המועמדים, לא נשאר זכר לתמונות השאהידים של האינתיפאדה - שעד לבחירות לא הותירו חלקה פנויה ברחובות הגדה והרצועה. שר העבודה הפלסטיני, מוחמד שתייה, לא המתין וקיים מסיבת עיתונאים שבה הודיע כי מהנתונים שהגיעו לידיו תנועת הפתח תרכיב את הממשלה הבאה.

 


ספירת הקולות בעזה (צילום: רויטרס)

 

פעיל פתח שחגג בכיכר מנרא ברמאללה אמר ל-ynet כי החגיגות הן גדולות כיוון שלדבריו החמאס התיש את תנועתו בימים האחרונים. "ניצחנו רק אחרי שבשבועיים האחרונים יצאנו לדרך בצורה מסודרת. זה לא היה קרב פשוט כי החמאס ניגן על העניין הדת, השביע אנשים על הקוראן". פעיל אחר סיפר כי פעילי החמאס ניסו לבצע תרמיות שונות ולהטעות את המצביעים. "ממזרים החמאס האלה" אמר.

 

תקריות אלימות בודדות

  

ממשרד החוץ נמסר כי יום הבחירות בשטחים עבר רובו ככולו בצורה חלקה ולא התקבלו בחדר המצב דיווחים על אירועים מיוחדים - לא מצד עיתונאים ולא מצד הפקחים הבינלאומיים. גורמים בירושלים אמרו כי לא יגיבו על הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית לפני שיפורסמו תוצאותיהן הרשמיות ובמערכת הביטחון בירכו על השקט בו עבר יום הבחירות, למרות ההיערכות לקראת אפשרות של הפרות סדר ופיגועים.

 


בוחרים ברמאללה. סרטי החמאס הירוקים על המצח (צילום: רינת מלכס)

 

למעט מספר תקריות אלימות סמוך לחברון, לא דווח כלל על תקריות אלימות: בשני כפרים סמוך לחברון התעמתו פעילי חמאס עם פעילי פתח ושוטרים המאבטחים את הקלפיות. פעילי החמאס יידו לעבר אנשי הפתח והשוטרים אבנים. בשתי התקריות היו מספר פצועים, ביניהם שוטר פלסטיני.

 

קודם לכן נרשמו מספר תלונות טכניות מועטות. ליד הקלפיות כמעט שלא נראו חמושים ומי שהצביע, הניח את נשקו מחוץ לקלפיות. 

 

ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, הצביע באבו דיס והביע תקווה "שהמיעוט יקבל את הכרעת הרוב". אבו עלא, המתמודד ברשימת הפתח, הוסיף: "אם החמאס ינצח, נעמוד מאחוריו. זו דמוקרטיה ואנו נקבל את תוצאות הבחירות".


פורסם לראשונה 25/01/2006 19:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצביעים במזרח ירושלים
צילום: רועי נחמיאס
צילום: רויטרס
חידוש שיחות השלום. אבו מאזן
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
דחלאן. האצבע טבולה בדיו הצבעה
צילום: איי אף פי
אבו עלא. נקבל את ההכרעה גם אם חמאס ינצח
צילום: איי אף פי
צילום: רועי נחמיאס
בחירות והתקהלויות
צילום: רועי נחמיאס
מומלצים