שתף קטע נבחר

החרדי שדקר במצעד הגאווה הורשע בניסיון רצח

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את ישי שליסל, חרדי מקריית ספר בניסיון לרצח ולפציעה, לאחר שדקר צועדים במצעד הגאווה שנערך בבירה לפני כחצי שנה. השופטים: "הוא גילה פנאטיות יתרה, והחליט לא להניח לתהלוכה להסתיים בשלום"

ישי שליסל, חרדי תושב קריית ספר, שדקר ופצע שלושה בני אדם במצעד הגאווה שנערך בירושלים הורשע הבוקר (יום ג') בבית המשפט המחוזי בירושלים בניסיון לרצח, לפציעה וכן בחבלה בכוונה מחמירה. לפני כחצי שנה הגיע שליסל מצויד בסכין למצעד הגאווה בירושלים, ופצע שלושה באורח קל עד בינוני. שליסל עצמו סירב להתראיין, ובדרכו מחוץ לאולם אמר: "אני לא מתראיין לעוכרי ישראל". בחקירתו במשטרה סיפר בשעתו: "באתי לרצוח בשליחות השם. לא תיתכן כזאת תועבה בארץ".

 

בפסק הדין כתבו השופטים: "המסקנה היא כי מדובר בנאשם שגילה פנאטיות יתרה, אשר גמר אומר בליבו לא להניח לתהלוכה להסתיים בשלום ויהי מה. לא נחה בליבו סבלנות כלשהי, ולו מינימאלית, כלפי המשתתפים בתהלוכה שכן השקפת עולמו דחתה כל פשרה. הנאשם היה נכון, מתוך מודעות מוחלטת, לשלם מחיר אישי כבד על מעשיו ומתוך אלה עשה את אשר עשה כאשר שלט בתנועותיו".  

 

בבית המשפט נכח אדם רוסו, שאותו פצע שליסל באורח בינוני לאחר שדקר אותו בחזה וביד שמאל: "אני מאוד מרוצה. אין ספק שהוא בא במטרה לרצוח, ואותי הוא יכול היה להרוג באותה מידה. הוא לא הצליח בגלל כל מיני סיבות אבל הוא בא במטרה לרצוח אותי. זה גם יותר מעניין אישי - הוא גם פגע בקהילה כולה וזה פשע שנאה שמקביל לאנטישמיות וגזענות".  


המצעד שנגמר בניסיון רצח (צילום: איי.פי)

  

על ספסלי אולם בית המשפט הצטופפו פעילים רבים של הקהילה ההומו-לסבית בירושלים וציפו לגזר הדין. מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים, חגי אלעד, שמח מאוד לשמוע את החלטת השופטים: "ההרשעה אינה רק עשיית צדק והרתעה של מי שינסו לבצע מעשים אלימים בעתיד כנגד הקהילה, אלא יותר מזה - זה ניצחון לשלטון החוק ולדמוקרטיה. הניסיון להטיל טרור תרבותי נכשל במצעד האחרון ובאוגוסט הקרוב - יתקיימו בירושלים אירועי הגאווה העולמיים".

 

התובע, עו"ד ניק קאופמן, מפרקליטות מחוז ירושלים, צפוי לבקש מבית המשפט לגזור על שליסל 10 שנות מאסר לכל הפחות. מחרתיים יעלה סניגורו של שליסל את טיעוניו שלו לעונש. מכתב האישום התברר ששליסל רכש לצורך הדקירה סכין מטבח שאורך להבה הוא 18 סנטימטרים. במהלך המצעד, פרץ שליסל ודקר שלושה צועדים - שניים מהם בני 18 וגבר בן 50. אחד מהם נפצע באורח בינוני לאחר שכתוצאה מהדקירה נגרם לו חתך בבית החזה מעל לבו וחתכים עמוקים באצבעותיו

 

לבית המשפט הגיע היום גם חרדי תושב העיר, אפרים הולצברג, שלא הבין מדוע הרשיעו השופטים את שליסל: "ירושלים היא עיר הקודש ולא סן פרנסיסקו. פסק הדין הזה הוא פרובוקטיבי והוזמן בלחץ הקהילה ההומו-לסבית. פסק הדין מתעלם ממה שעשו הצועדים במצעד". 

 

חבר מועצת העיר ירושלים מטעם מרצ, סער נתנאל, לא השתכנע והבטיח שהקיץ יתקיימו אירועי הגאווה העולמיים בעיר הבירה: "זה היה פשע שנאה שכוון כנגד כל הקהילה שלנו. וזה לא היה רק נגד הומואים ולסביות, כי במצעד צעדו איתנו כל מי שירושלים והפלורליזם חשובים לו. הדקירות האלה הופנו אל כל אחד ואחד מאיתנו. אין הבדל בין זה לבין דקירה של יהודי בחו"ל, שנאה זו שנאה ואני שמח שהיום יצאה הבשורה מירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
ישי שליסל
צילום: יואב גלאי
צילום: חיים צח
המהומה במצעד
צילום: חיים צח
צילום: רויטרס
המצעד בירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים