שתף קטע נבחר

מי יחון את דרעי ראשון?

במערכת הפוליטית יש מי שחוששים כי המועמדים לנשיאות, פרס וקצב, יבטיחו לש"ס לחון את דרעי מעבירת הקלון, תמורת קולותיה בבחירות

יום לאחר פסק הדין בערעורו של אריה דרעי, ובמערכת הפוליטית מקפידים לשמור על שתיקה בנוגע להשלכות של פסק הדין על המירוץ לנשיאות. "אני לא פרשן פוליטי", אומרים חברי כנסת מימין ומשמאל, כשהם נשאלים בעניין, "תשאלי אותי על קמפ דיוויד. יש הפגנה ביום ראשון".
עם זאת, לא נמצא חבר כנסת אחד שלא גיחך על ההצעה להריץ את דרעי לנשיאות, אבל את אף אחד לא מצחיקה האפשרות שהמירוץ לנשיאות עלול להפוך למרדף אחר ש"ס, ברגע שאחד המועמדים יחליט להציע את ההצעה הקוסמת כל כך לתנועה - חנינה לדרעי תמורת 17 קולות.
במקרה כזה, החנינה לא תתייחס לתקופת המאסר, אלא לקלון. דרעי הורשע בעבירה שיש עמה קלון, ולכן כשישתחרר מהכלא לא יוכל לכהן כשר במשך עשר שנים. "בעוד שנתיים", אומר גורם בימין, "רבים בציבור כבר לא יחשבו שזה נורא כל כך לחון את דרעי מהקלון. אחרי הכל הוא ריצה את עונשו". יש מי שמעריך שהצעה כזו תועבר לש"ס "מתחת לשולחן" כבר בימים הקרובים.
"אני כואב את כאבו של דרעי", מסר מועמד הליכוד לנשיאות, משה קצב, בהודעה לעיתונות. אבל בלשכתו של חבר הכנסת ראובן ריבלין, שמריץ את קצב לנשיאות, נשבעים שלא הציעו ולא יציעו לקצב להבטיח לש"ס הבטחות כלשהן. בלשכתו של פרס מסרבים להגיב לאפשרות כזאת, אבל מקורביו מאמינים שאת ש"ס הוא כבר קנה מזמן.
ואולם בשינוי, לעומת זאת, חוששים ממתן הבטחות לש"ס, והתנועה דורשת מהמועמדים לנשיאות להבטיח שלא יחונו את דרעי תמורת קולות ש"ס. ביום שני ייפגשו אנשי התנועה עם קצב ופרס, ויודיעו להם שלא יזכו בתמיכתם לפני שייצאו בהבטחה ברוח זו. ממילא, מעדיפים שם את מאיר שמגר.

לפנייה לכתב/ת
משה שי
פרס. סירב להגיב
משה שי
אתר הכנסת
קצב. אנשיו נשבעים שלא יבטיח דבר
אתר הכנסת
מומלצים