שתף קטע נבחר

ארה"ב: נבחר מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים

הרפובליקנים בארצות הברית בחרו מנהיג רוב לאחר סיבוב שני בבחירות בו חל מהפך: ג'ון ביינר גבר על המועמד המוביל, רוי בלאנט. ביינר נחשב למנהיג המסמל רצון לשינוי בקרב הרפובליקנים בניסיון להתנער מהשערורייות האחרונות שדבקו בהם

הרפובליקנים בארצות הברית בחרו הלילה (יום ו') בג'ון ביינר מאוהיו, לתפקיד מנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים, במקומו של טום דלאי שנאלץ לפרוש בגלל כתבי אישום שהוגשו נגדו.

 

ביינר (56), שרץ לתפקיד בטענה שינקה את השחיתות, הפתיע כשגבר על המועמד שנשחשב לבעל סיכויים טובים יותר, רוי בלאנט, מצליף הסיעה וממלא מקום מנהיג הרוב מאז פרישת דלאי בחודש ספטמבר.

 

הנצחון של ביינר על בלאנט הפתיע אפילו את המנצח. לדברי פרשנים פוליטים בוהנר מבטא רצון של חברי בית הנבחרים הרפובליקנים להציג פנים חדשות ולהציל את עורם ואת הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים. ביינר הוא חבר בית הנבחרים כבר 15 שנים, אבל לעומת בלאנט שנחשב למועמד שמייצג המשכיות, הוא התייצב כמנהיג המציע שינוי.

 

בבחירות שייערכו בחודש נובמבר, כמדי שנתיים, עומדים לבחירה כל 435 חברי בית הנבחרים ושליש ממאה חברי הסנאט, הנבחרים אחת לשש שנים.

 

ההצבעה עצמה היתה דרמטית. רוי בלאנט ניצח בסיבוב הראשון עם 110 קולות לעומת 79 לביינר, ו-42 למועמדים אחרים. נצחונו של בלאט בסיבוב השני היה מובטח, אלא אז קרה דבר. בסיבוב השני שהיה ראש בראש איבד בלאנט קול אחד מהסיבוב הראשון וביינר קטף את כל קולות המפסידים בסיבוב הראשון וניצח ברוב של 109-122.

 

בכך מקווים הרפובליקנים להוכיח לציבור שהם מעבירים את המנהיגות לדור חדש בתקווה להציל את הרוב, בו מחזיקים הרפובליקנים מאז שנת 1994. השערורייות האחרונות שנקשרו אליהם כוללות בנוסף לאישומים הפלילים בגין עבירות של מימון בחירות נגד טום דלאי, גם פרשיית שוחד של ציר בית הנבחרים מקליפורניה, רנדי קנינגהאם, שהודה בקבלת שוחד בסך 2.4 מיליון דולר.

 

ועל כל אלה מאפילה פרשת הלוביסט הרפובליקני ג'ק אברמוף שהודה בעבירות של הונאה, התחמקות מתשלום מס וקשר לשחד אישי ציבור.

 

בחירתו של ביינר כבר ספגה ביקורת: השבועון הניו יורקי "וילג' וויס" כתב בכותרתו "ג'ון ביינר: עוד יצאנית של לוביסטים". השבועון גורס כי "מנהיג הרוב החדש של בית הנבחרים אינו הרפורמיסט שהוא טוען".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נכנס בהפתעה. ביינר
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פרש בגלל השחיתויות. דלאי
צילום: איי פי
מומלצים