שתף קטע נבחר

דיסקין: משבר המפונים לא מטופל ויגרום להקצנה

ראש השב"כ צוטט בערוץ 10 בהרחבה בשיחה עם בני מכינה קדם צבאית בעלי: "בישראל יש מכבסת מילים, לא מטפלים בשברם של המתנחלים והדבר יגרום להקצנה". הוא רואה בהתנתקות עקירה, ומצר על הטיפול הכושל בשבר שנוצר בעקבותיה. לדבריו, "יהודי שעושה טרור בסופו של דבר הוא סרטן בעם הזה הרבה יותר מערבי שעושה טרור". ואמירה מפתיעה נוספת: "עוד נתגעגע לסדאם חוסיין" בזכות היציבות השלטונית שלו

"ההתנתקות היא קודם כל מהלך של עקירה, ויש בישראל בהחלט מכבסה של מלים", כך הסביר ראש השב"כ יובל דיסקין לבני המכינה הקדם צבאית בני דוד בעלי. דבריו שודרו הערב (יום ב') בערוץ 10.

 

"מפחדים להשתמש במונח הזה של עקירה וקוראים לזה פינוי, קוראים לזה עוד כל מיני דברים אחרים אבל אבל היתה פה עקירה". דיסקין אף ביקר את הדרג הפוליטי בעקבות זאת. "המערכת הפוליטית לצערי כבר בתוך קמפיין הבחירות, והיא כבר עסוקה במה שהפוליטיקאים עסוקים בתקופה של בחירות. כתוצאה מכך הטיפול בשבר הזה לטעמי הוא לא טיפול טוב. ולטיפול לא טוב בשבר כל כך עמוק יש השלכות שחוזרות אלי. מבחינתי אם כתוצאה מכך הציבור יקצין במה שאנחנו אוהבים או לא אוהבים לכנות השוליים הקיצוניים, מבחינתי זה שינוי דרמטי מבחינת ההתעסקות שלי כשב"כ".  

 

עוד קבע ראש השב"כ: "אני לא מזהה שוויון במערכת המשפט כלפי יהודים וערבים. ניקח אזרח ישראלי, ערבי ישראלי מאום אל פחם, בעל תעודת זהות ישראלית כמוך וכמוני, ולעומתו עצור יהודי. אני אגיד בזהירות - אני לא מזהה שוויון באופן שהמערכת מטפלת בהם כשהם נאשמים באותו סוג של עבירה. אני לא מדבר על זה שהם נאשמים בעבירות שונות. לכן אם מדברים על אפליה אני מציע שנעצור פה. תגלו שהאפליה היא טובה בהרבה לטובת היהודים מאשר לערבים", הסביר.

 

ראש השב"כ לא חסך ביקורת. "אם הייתי עוצר מחבל חמאס משכם ואת החייל נתן עדן זאדה חמש דקות לפני שהוא ביצע את הפיגוע, והייתי מביא את שניהם לחקירה ולבית משפט, הם לא היו מקבלים בכלל יחס דומה".

 

בהתייחס לחטיבה היהודית בשב"כ הסביר דיסקין: "קודם כל המחלקה היהודית לא תיסגר, כי יש בעיה. אם לא היתה בעיה לא היתה מחלקה יהודית. זה נורא פשוט. המקום הראשון שהייתי שמח לסגור אם לא היתה בעיה זה את המחלקה היהודית.

 

"אני אומר כבר עכשיו, אם תעזרו לכך שלא תהיה בעיה, אז אני אסגור מחר בבוקר את המחלקה היהודית. דרך אגב היא חטיבה לא מחלקה, אבל זו חטיבה קטנה זו לא חטיבה כמו בצה"ל. אני לא יכול לחשוף את המספר, אבל אם הייתם שומעים כמה אנשים עובדים שם, הייתם פורצים בצחוק. אבל נעזוב את זה בשקט".

 

הוא הוסיף: "יש אנשים שעושים טרור, יש אנשים שפוגעים באנשים, ברכוש, ועושים דברים שלא ייעשו. אתם יודעים את זה לא פחות טוב ממני. יכול להיות שאתם מצדיקים, יכול להיות שחלקכם מסכימים וחלקכם לא. זה כבר לא רלוונטי. אבל לגבי כל מה שייפול באחריותו של השב"כ - אני אומר דבר מאוד ברור: באותה נחישות שאני ארדוף אחרי מחבל של חמאס, אני ארדוף אחרי יהודי שרוצה להרוג יהודי. אותו דבר. מבחינתי זאת ההנחייה לאנשי. אני אפעל באותה נחישות בשני המקרים האלו. אני מציע לכם, גם אם זה מרגיז אתכם, לחשוב על זה טוב. תבינו שיהודי שעושה טרור בסופו של דבר הוא סרטן בעם הזה הרבה יותר מערבי שעושה טרור, ככה אני רואה את זה".  

 

ביחס לעליית כוחו של החמאס ברשות הפלסטינית הרגיע דיסקין והסביר: "אני טוען שברגע שהפתח יחזור לעצמו, אם יחזור לעצמו, שזאת שאלה אחרת, חמאס יתכווץ לאט לאט למימדים הטבעיים שלו. לדעתי הוא יגיע אם זה יקרה לסביבות ה-20%".

 

יש מי שיפרשו את דבריו כהבעת עמדה פוליטית: "הדרג המדיני יכול להחליט כל דבר שהוא רוצה, ביטחונית אני נגד העברת שטחים לפלסטינים, גם שטחים שהם בשלטונם, אלא אם יוכח ואנחנו נדע שיש שם דרג שלוקח את השלטון ומתחייב ומבצע גם את אכיפת השלטון באזור הזה. אם אין כזה דרג ברמה המקצועית, אני נגד העברה של שטחים לשליטה פלסטינית".

 

דיסקין מייחס חשיבות רבה ליציבות שלטונית, ולפיכך הסביר: "מנקודת מבט ישראלית אני לא בטוח שלא נתגעגע לסדאם. כשאתה מפרק במזרח התיכון שיטה שיש בה רודן חזק ששלט בעם שלו בכוח הזרוע, זה מתפרק לרסיסים. נהיה כאוס ומקבלים את מה שהיה בעיראק".   

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
דיסקין. מתנגד לאפליה
צילום: איי פי
צילום רפרודוקציה: תומריקו
נתן זאדה. יחס מועדף ליהודים
צילום רפרודוקציה: תומריקו
צילום: איי אף פי
חמאס. כוחו ייחלש
צילום: איי אף פי
מומלצים