שתף קטע נבחר

ח"כ דהן לתלמידות: אשה לא יכולה להיות ח"כ

חבר הכנסת מש"ס הסביר לתלמידה נבוכה מאורט סינגלובסקי מדוע היא והחברות שלה לא יכולות, לדעתו, לשמש בפוליטיקה: "זה לא זילזול, אשה יכולה להיות במאה אלף תפקידים אחרים - אבל לא להיות חשופה בחזית הציבורית". הדברים נאמרו בעימות פומבי בין דוברים פוליטיים, שבו השתתפו מאות תלמידים. כמה תלמידות אמרו שחשו נפגעות: "דהן טועה, ועוד נוכיח לו זאת"

"אישה לא יכולה להיות חברת כנסת לפי תפיסת העולם שלנו".  כך הסביר בצהריים (יום ג') ח"כ ניסים דהן מש"ס למאות תלמידי תיכון, בפאנל לקראת הבחירות - ועורר תגובות סוערות.

  

צילום וידאו: ירון ברנר

  

 

האירוע התקיים בתל אביב וכלל גם את יו"ר מרצ יוסי ביילין, ח"כ גדעון סער מהליכוד, ח"כ יצחק הרצוג מהעבודה, ח"כ רוני בראון מקדימה, ח"כ גילה פינקלשטיין מהמפד"ל ורון לוינטל משינוי. הדיון נטה להתנהל על מי מנוחות וכלל עקיצות פוליטיות הדדיות - עד שאחד מתלמידות תיכון "אורט סינגלובסקי" שאלה את דהן מדוע ברוב המפלגות יש מקום משוריין לנשים - אך במפלגת ש"ס אין להן כל ייצוג: "איך זה שבעולם מתקדם אין ייצוג ל-50 אחוז מהבוחרים שלכם?".  

 

"זה לא זילזול", הסביר דהן לתלמידה הנבוכה, "אשה יכולה להיות במאה אלף תפקידים אחרים - אבל לא להיות חשופה בחזית הציבורית". התשובה עוררה מחאה בין קהל שומעיו הצעיר. כמה תלמידות אמרו ל-ynet בתום האירוע כי חשו מושפלות כנשים: "דהן טועה, ואנחנו גם נוכיח לו שנשים יכולות לשרת בחזית הציבוריות הישראלית", אמרו. "יש לנו כוח ואנחנו צריכות להשפיע וגם נעשה את זה". גם אחד התלמידים, ג'ורג', נחלץ לעזרתן: "לנשים מגיעות זכויות והן יכולות לתת המון".

 

כמה מהדוברים הפוליטיים שנכחו על הבמה ניצלו את ההזדמנות לתקוף. יוסי ביילין העיר: "אלו דעות מימי הביניים, שנשים לא יכולות להיות בשלטון".

 

זו איננה ההתבטאות הראשונה של דהן שהיתה במוקד מחלוקת. ב-2002 אמר דהן, אז שר הבריאות, כי "מוסלמים שעולים להר הבית הם שועלים שעלו בדרגה, ועכשיו הם נחשים ועקרבים". באותה שנה גרם לסערה כאשר הודיע בכנס פומבי כי על יהודים שסבורים שלא יוכלו לשמור על דתם בארץ - להישאר בגולה.

 

חברת הכנסת קולט אביטל הגיבה: "חבר הכנסת דהן עדיין חי בימי הביניים. התבטאויותיו החמורות בדבר יכולתה של אישה לשמש כחברת כנסת מוכיחות כי דהן וחברי מפלגתו חיים בימי הביניים ולא במאה ה-21. עובדה אשר מעלה את השאלה האם אדם המנותק כל כך מהמציאות יכול לכהן כחבר כנסת במדינת ישראל".

 

מנכ"ל ארגון משפחה חדשה, עו"ד אירית רוזנבלום, הגיבה: "ח"כ דהן וכל מפלגתו שוב שולחים את האשה למטבח, הציבור בישראל מאס בגישה השובניסטית הזאת. כבר הוכח שבמדינות הנאורות ביותר בעולם, קיים שיתוף נשים בחיים הציבוריים ורק זה קידם את אותן מדינות. במדינות פרימיטיביות, תיאוקרטיות ופגניות אין קידמה יש חושך ודלות, כי הנשים נמצאות במטבח". 

 

לדברי עו"ד רוזנבלום, "זו פגיעה בוטה במעמד האשה ומעמד המשפחה בישראל, יש לבחון את חוקיות האמירה, אם אין מדובר כאן בהסתה כנגד נשים. לו הדברים היו נאמרים על ערבים או מיעוטים אחרים הרי היו נחשדים כעבירה".

  

מנהלת האגף למעמד האישה בויצו, שרית ארבל אמרה שדהן לא הפנים שהנשים הן חלק בתהליכי קבלת החלטות והנהגת המדינה. "בימים אלו, שהחמאס הודיע על שריון 20 אחוזים לנשים ובחוקה של עירק משוריינים בפרלמנט 25 אחוזים מהמקומות לנשים, מקומו של דהן אינו בחברה הישראלית. הוא מייצג מיעוט אומלל שמנסה להכניס את הנשים לארון על מנת שקולן לא יישמע", אמרה ארבל.

 

"מי יצביע למורה לריתמיקה של אולמרט?"

 

נושא פופולארי נוסף שעלה בפאנל היה מפלגת קדימה. כל הדוברים מיהרו ללגלג על השחקן החדש בזירה, וחבר הכנסת רוני בראון נזעק להגן על

 מפלגתו, המובילה בסקרים.

 

יו"ר מרצ יוסי ביילין העריך כי "קדימה כבר ניצחה את הבחירות. השאלה היא מי יהיה בקואליציה של המפלגה העמומה הזו - האם זה יהיה הימין שיוביל אותנו למלחמות, או השמאל?"

 

רון לוינטל, נציג שינוי בפאנל, הצליח לעורר את צחוקם של התלמידים כשליגלג על רשימת קדימה ואמר: "למי אתם רוצים להצביע, למורה לריתמיקה של אולמרט במקום ה-56, או אולי לנגר שלו במקום ה-80? או אולי למורה לקרמיקה של עליזה אולמרט?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
נשים? לא אצלו. דהן
צילום: עופר מאיר
צילום: אתר הכנסת
ח?"כ רוני בר-און
צילום: אתר הכנסת
מומלצים