שתף קטע נבחר

ביילין למטה הצעיר של מרצ: נדבר עם חמאס

צעירי מרצ התכנסו בפאב תל-אביבי סואן לרגל השקת המטה הצעיר. את האירוע כיבדו בנוכחותם יושב ראש התנועה, יוסי ביילין ("עדיף פרטנר, אפילו חלש"), וחבר הכנסת לשעבר, אילן גילאון ("אפילו פרטנר עם שיער על הפנים")

בייליס עם ביילין: "לא נציב תנאים לעצם ההידברות עם החמאס. אם הוא רוצה לדבר איתנו - נדבר איתו". כך אמר אמש (יום ה') יושב ראש מרצ, יוסי ביילין, במהלך אירוע ההשקה של המטה הצעיר של מרצ, שהתקיים בפאב "שושנה ג'ונסון" בתל-אביב. מלבד ביילין הגיעו למקום גם חבר הכנסת לשעבר, אילן גילאון, ויושב ראש מטה המבצעים של המפלגה, אורי זכי.

 

לדברי ביילין, "נכון לעכשיו, גם בחמאס לא לגמרי החלטיים. אני שומע מהם שלושה לאווים, כמו בפסגת חרטום: לא למשא ומתן עם ישראל, לא להכרה בה ולא לשלום איתה. אין לנו תנאים להידברות, אך יש לנו תנאים למשא ומתן - הם צריכים לרדת מהלאווים האלה. איננו פוסלים אותם רק בגלל שקוראים להם חמאס. ננסה להגיע למשא ומתן, אך לא נשקיע בכך יותר מכמה חודשים. אם יסתבר שזה לא ריאלי, נתמוך ביציאה חד-צדדית. נעדיף פרטנר, אפילו חלש". "אפילו פרטנר עם שיערות על הפנים", התלוצץ גילאון.

 


לחיים. ביילין וגילאון (צילום: ירון ברנר)

 

את האירוע, אליו הגיעו עשרות מצעירי מרצ, פתח אורי זכי בהסבר על קמפיין המפלגה: "בחרנו לקיים את האירוע כאן, כי זה חלק מהמסר שלנו - מרצ היא מפלגה שמשדרת לצעירים", אמר. "גם הקמפיין שלנו הוא קמפיין צעיר ורבים מוותיקי המפלגה כבר מבקרים אותו. מרצ היא מפלגה אוונגרדית, שתמיד היתה צעירה ברוחה. פרט לכך, הדברים שאנחנו אומרים היום יהיו רלוונטיים לקונצנזוס בעוד כמה שנים, כפי שדברים שאמרנו בעבר רלוונטיים כיום".

 

זכי הבטיח כי במהלך הקמפיין ינקטו צעירי מרצ במספר יוזמות פרובוקטיביות: "לא נעשה הנחות לאף אחד. לא לביבי, לא לפרץ ואפילו לא לאולמרט, שהפך לאביר השלום החדש". אחד הרעיונות אותם העלה זכי היה כי רכב של מרצ, בדומה לרכב של חסידי ברסלב, יסתובב בצמתים עם בובה ענקית.

 

"הקמפיין שלנו צעיר משום שהמפלגות האחרות עיצבנו אותנו", הסביר ביילין. "רצינו לעשות במקור קמפיין חיובי, שיתמוך בצמצום הפערים, יוזמת ז'נבה וכולי, אך ראינו שהציבור מתלבט בינינו לבין קדימה והעבודה. קדימה שקולה לפתק לבן לפי העמדות שהיא מציגה, שהן אינן ימין ואינן שמאל, ואילו מפלגת העבודה שוברת ימינה לכיוון המרכז. אנחנו החלטנו לומר את האמת שלנו. הסיסמה 'ביילין יחלק את ירושלים' נולדה בגלל העצבים האלה. כולם נשבעים לשמור על ירושלים מאוחדת, אנחנו חושבים שזה זלזול באינטליגנציה של האנשים. אז החלטנו 'להאשים' את עצמנו בחלוקת ירושלים".

 

"רואים את עצמנו בקואליציה עם קדימה"

 

ביילין שב והתייחס לאפשרות שמרצ תיקח חלק בקואליציה עתידית עם קדימה ואמר: "אנחנו רואים את עצמנו בקואליציה הבאה עם קדימה, אך לא בכל תנאי. נציב לכך תנאים גם אם הם לא יהיו בשמיים. קדימה היא לא מפלגת ימין או שמאל ולכן אין לנו בעיה לשבת איתה, שכן היא לא כמו הליכוד. תפקידנו יהיה להשפיע על הקואליציה מבפנים".

 

לקראת סוף דבריו התייחס ביילין לסוגיית הזכויות הקולקטיביות לערביי ישראל ואמר כי "נתמוך בשוויון בין יהודים וערבים, תוך הכרה בזכות הקולקטיבית של ערביי ישראל. השוויון בין יהודים לערבים הוא מובן מאליו, אך מה שלא מובן מאליו הוא השוויון של הערבים כקולקטיב עם היסטוריה ושפה שייחודיים להם. אנו נתמוך בהקמת זרם חינוכי ערבי כמו החינוך הממלכתי והחינוך הממלכתי דתי הקיימים כיום".

 

גילאון התייחס בדבריו, בין היתר, לאפשרות שמרצ תצטרך להתמודד גם עם בריחת קולות למפלגות הקטנות. "אנחנו נאמר למצביעים 'תצביעו בעדינו כי אותנו אתם כבר מכירים מקודם'", אמר. "זה מפתח בתוך כספת בטוחה לחלוטין".


פורסם לראשונה 09/02/2006 23:55

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ביילין וגילאון מדברים לצעירים
צילום: ירון ברנר
מומלצים