שתף קטע נבחר

בג"ץ? בוגדים, הממשלה? רשעים, שוטרים? להרים יד

העלונים המחולקים בסוף השבוע בבתי הכנסת מראים עד כמה הריסת הבתים בעמונה עדיין מטלטלת את הימין. כך, בעלון "עולם קטן" שחולק בערב שבת בבתי הכנסת פורסם מאמר על-ידי חבורת רבנים, המסבירים כי שופטי בג"ץ הם 'קשר בוגדים', ממשלת ישראל היא 'קשר רשעים', ומותר להרביץ לשוטרים כי "האמירה 'אסור להרים יד על שוטר' נכונה כל עוד שומר השוטר על מצוות התורה"

"שלטון הפועל כנגד העם ותורתו, הרי הוא מוגדר כ'קשר רשעים' ואין להתחשב בו. פסק בג"ץ שניתן ביום הפורענות ושמיקוחו הוכרע להחריב את בתי ישראל בעמונה, עומד בסתירה לתורת ישראל ומייצג חלק מסדרת פסיקות ארוכה, שתוצאתה עקירת מצוות התורה. חבורת שופטים כזו נקראת בלשון הרמב"ם: 'קשר בוגדים' לפיכך, כל חוק והוראה העומדים בסתירה לתורת ישראל בטלים ומבוטלים ומצווה להיאבק בהם בכל דרך אפשרית", כך נכתב בעלון "עולם קטן" שהופץ בערב שבת בקרב המתפללים בבתי הכנסת ברחבי הארץ.

  

מאז הריסת המבנים במאחז עמונה, לפני פחות משבועיים, נראה שהרוחות עדיין לא נרגעו בקרב המתנחלים ואנשי הימין. מרבית העלונים שחולקו בשבת בבתי הכנסת עסקו בנושא אלימות השוטרים בזמן הפינוי. בעלון שמוגדר כשבועון לצעירים פירסמו הרבנים ישראל אריאל, יואל שוורץ, דב שטיין והלל וייס מאמר תחת הכותרת "בית הדין התורני לענייני עם ומדינה בחסות הסנהדרין", שבו מופיעות התבטאויות קיצוניות רבות.

 

במאמר תקפו הכותבים כמובן גם את הממשלה שלדבריהם אין לה זכויות קיום: "כוחות המשטרה וההרס שהשתלטו על הישוב והפליאו את מכותיהם בילדים, נשים ומבוגרים בסוסיהם המפורזלים ובאלות שבידיהם, והרסו את בתיכם עד היסוד - כל אלפי החיילים והשוטרים – עוברי עבירה. ממשלה זאת, המקיזה את דמם של יהודים המחזיקים בתורת השם בארץ אבותיהם, אין לה זכות קיום", נכתב במאמר.

 

לממשלתו של אהוד אולמרט אין תוקף מחייב

 

במאמר שפורסם עלתה השאלה: האם לממשלה הנוכחית ולהוראותיה כיום יש תוקף מחייב? בתשובה קבעו הרבנים שלממשלתו של אהוד אולמרט אין תוקף כזה: "כדי שלהוראה או חוק יהיה תוקף מחייב על פי ההלכה נדרשים שלושה תנאים בסיסיים: הראשון, שהחוק יקבע בידי אנשים יודעי תורה ויראי שמיים. השני, שאנשים נתמנו בידי יהודים יראי שמיים והשלישי שהחוק יקבע על פי תורת ישראל. אין זו ממשלה נבחרת, אלא אוסף מקרי של פוליטיקאים שנשתררו על השלטון". 

 

הרבנים מביעים את דעתם גם כי על בעלי התפקידים בממשלה ובצבא לפצות באופן אישי את אלו שנפגעו במהלך העימותים בהריסת הבתים במאחז עמונה.  "לאנשי השררה יאמר: הרס הבתים בעמונה מחייב את נושאי המשרות: ראש הממשלה, הרמטכ"ל, השופטים, מפקד המשטרה, אלוף הפיקוד וכל מי ששלח ידו והביא חורבן, כל אחד חייב אישית בתשלום מלא על כל הנזקים הכספיים שנגרמו לתושבים. כן הם חייבים על כל החבלות הגופניות והנפשיות וכן בנזקים שגרמו למאות ילדים, נשים ומבוגרים על ידי שילוח חיילים ושוטרים שדינם במקרה זה כדין כל חבלן וגזלן".

 

הרבנים הוסיפו כי "כל מי שיש לו יד בהרס הבתים כדי למסור את האדמה לערבים, הרי הוא בבחינת 'מוסר'".

 

"אסור להרים יד על שוטר רק כל עוד הוא שומר על התורה"

 

הרבנים גם דנו בשאלה, מהו היחס הראוי לשוטרים:  "האם המצוות – ואהבת לרעך כמוך, ולא תשנא את אחיך בלבבך עדיין תקפות גם באשר לחייל ושוטר הבא לגרש אדם מישראל מביתו?" על כך הם עונים: "הבא לעקור תורה ומצוות מישראל – ובמקרה שלפנינו גם חייל או שוטר – הוא אינו אחיך. אדם המרים יד על תורת משה נקרא בהלכה 'שונאו של מקום'. מכאן, שחייל ושוטר הבא לכפות על יהודי לעבור עבירה, לגזול ולחמוס את ביתו ולהרסו, ולהעביר את המקום לידי אויב, הרי הוא רשע ושונאו של מקום, והוא אינו בגדר מצוות ואהבת לרעך כמוך".

 

הרבנים המשתייכים לקבוצת רבנים הרוצים להקים מחדש את הסהנדרין שפעלה בישראל בימי קדם, נשאלו האם אדם מישראל שהשלטון הורס את ביתו בניגוד להלכה, האם הוא צריך להשלים עם רוע הגזירה, או שמא זכותו להתנגד?. על כך ענו הרבנים: "ההלכה אוסרת על אדם מישראל להרים יד על חברו. לפיכך, האמירה: 'אסור להרים יד על שוטר' נכונה כל עוד שומר השוטר על מצוות התורה ועל הצדק. לא כן כאשר השוטר שותף לדבר עבירה ולמעשה שוד וחורבן".

 

בסיומו של המאמר מפנים הרבנים מסר למקבלי ההחלטות בממשלה. "ידע כל נציג שלטון, כי מי שבא לעקור תורה ומצוות מישראל יתקל בחומה בצורה. קם דור ממשיכים ליהודה המכבי, דור המוכן למסור את נפשו על תורת השם ועל ארץ ישראל. עם ישראל לא נכנע ליוונים ולא לרומאים, לא נכנע לטורקים ולא לאנגלים. כך לא ייכנע עם ישראל ולא יכופף את ראשו בפני מנהיגים יהודים ריקים מתורה, מושחתים ומרשיעי ברית".

 

ואילו בעלון "מעייניי הישועה", שהופץ גם הוא בבתי הכנסת, התייחס הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו לשאלה איך להתנהג בפינוי הבא: "השאלה אינה 'האם לבוא לפינוי הבא עם קסדות או עם אלות?' הבעיה אינה בסוסים ולא ברוכביהם. כולם שליחים של ממשלה שדומה לעץ שנעקר משורשיו. כל הזמן הולכת ומתייבשת. הולכת ומאבדת חיים יותר ויותר", כתב הרב אליהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שוטרים מול פעילי ימין. "לא אחים"
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 10
"דין חבלן וגזלן". פינוי הבתים
צילום: ערוץ 10
"לשלם פיצוי לנפגעים"
צילום: רויטרס
מומלצים