שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מהערב: אסור לשווק בישראל נוטרה-נאגטס

  בעקבות הרעלתם של עשרות כלבים שאכלו משקיות נוטרה-נאגטס, פרסם משרד החקלאות הוראה להוריד מהמדפים את כל מוצרי המזון של החברה. כמו כן, נפסל האישור לשווק מוצרים אלו בישראל עד להודעה חדשה. החברה אומרת שכבר אספה בימים האחרונים את מוצריה באופן וולונטרי

  כמה שבועות לאחר התפוצצות פרשת "רמדיה של הכלבים", הורה הערב (יום ג') משרד החקלאות לחברת כצט, יבואנית מוצרי נוטרה-נאגטס לישראל, לאסוף מהמדפים את כל מוצרי המזון לכלבים שהיא מייבאת מארה"ב. כצט שיגרה תגובה חריפה ובה טענה ש"קשה להשתחרר מהתחושה שהצו של משרד החקלאות אינו אלא צעד שנועד לצרכי יחסי ציבור".

   

  במשרד החקלאות מציינים כי מלבד מוצרי נוטרה-נאגטס, ההוראה מתייחסת גם למוצרים זהים בעלי שם מסחרי אחר, המיוצרים על-ידי חברת "diamond pet food".

   

  לפני מספר שבועות נמצאו במוצרי נוטרה-נאגטס כמות רעלים גדולה מהמותר, דבר שהוביל לפגיעה בעשרות כלבים ולמותם של כ-15 כלבים. ההרעלה נגרמה מפטריות שהתפתחו בבטנם של הכלבים וגרמו להם לפגיעה חמורה בכבד. חברת כצט אספה בעצמה את המוצרים שהתגלו כפגומים, ואיפשרה מאוחר יותר לספקיה להחזיר את המוצרים שהיא מספקת. 

   

  דרישת משרד החקלאות פורסמה בעקבות בדיקות וממצאים שנאספו במשרד עד כה, ועל סמך חוות דעת מקצועית של השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, המעלים שקיימת סכנה להרעלת מזון בכל המוצרים האמורים המשווקים היום על-ידי החברה.

   

  הכלבים דיממו למוות

   

  במשרד החקלאות ציינו כי ההחלטה להורות לכצט לאסוף את מוצריה באה בנוסף להודעת החברה על איסוף וולונטרי של המוצרים, כדי להבטיח שאכן כל המוצרים ייאספו.

   

  בנוסף לכך, משרד החקלאות ביטל לאלתר את היתרי השיווק לכל מוצרי המזון לכלבים של החברה מסדרת נוטרה-נאגטס, וביקש מכצט לפרסם לציבור אזהרה מפורשת בדבר איסור השימוש בכל המוצרים האמורים.

   

  בבית החולים הווטרינרי בבית דגן וברמת-גן כרעו בימים האחרונים תחת העומס. הווטרינר ד"ר אבי פצ'ו סיפר כי "הסימנים אצל כל הכלבים הם של אי ספיקת דם. זה גורם להם לפגיעה קשה בכליות, הם מקיאים כל הזמן ויש להם דימומים אינסופיים. אחת הדרכים שאנו מטפלים בהם היא במתן תרופות שמעודדות קרישה על מנת לעצור את הדימום. בנוסף לזה הכלבים מקבלים כל הזמן מנות דם"

   

  בעלי הכלבים זעמו על כך שההודעה מחברת כצט הגיעה, לטענתם, במועד מאוחר ולא מיד לאחר שנודע על הפגם במוצר. ההודעה פורסמה גם ב"הודעה לתקשורת" ולא במודעה בתשלום בעיתונות, שתבטיח פרסום. מסמכים שהשיגו בעלי הכלבים מגלים כי בארצות הברית יצאה הודעה המתריעה על הבעיה בקו הייצור, כבר ב-20 בדצמבר.

   

  מאות אזרחים הגיעו בימים האחרונים עם כלביהם למרפאות ולבתי החולים הווטרינריים כדי לתרום דם למען הכלבים החולים שאכלו מזון מורעל של חברת נוטרה-נאגטס. עם זאת, בעקבות מצבם הקשה של עשרות הכלבים המאושפזים, אומר ד"ר ירון ברוכים מבית החולים הווטרינרי בבית דגן, כי יש צורך בעוד מאות מנות נוספות. מבצע ההתרמה החל השבוע במרפאות רבות ובבתי חולים וטרינריים ברחבי הארץ. בבית החולים בבית דגן הוקם מערך התרמות המיועד לכלבים המאושפזים במקום, שמספרם הולך וגדל מיום ליום.

   

  תגובת כצט: מתפרצים לדלת פתוחה

   

  מחברת כצט נמסר בתגובה כי "הצו של משרד החקלאות אינו אלא "התפרצות לדלת פתוחה". הצו של משרד החקלאות דורש ממשווקת נוטרה נאגטס לאסוף מוצרים שעל איסופם הודיעה החברה מיוזמתה, מרצונה, ועל דעתה עוד בתחילת השבוע - 12.2.2006.

   

  כידוע, פורסמו מודעות לכלל הציבור על איסוף כל מוצרי נוטרה נאגטס ביום ראשון ה-12.2.2006. בנוסף, מפרסמת החברה מחר מודעות נוספות בנושא סדרי החזרת המוצרים. הודעות מתאימות על כך נמסרו למשרד החקלאות. יודגש, כי מאז פרוץ המשבר, פעלה החברה בתיאום ושיתוף פעולה מלא עם משרד החקלאות לשביעות רצונו המלאה.

   

  בנסיבות אלה, קשה להשתחרר מהתחושה שהצו של משרד החקלאות אינו אלא צעד שנועד לצרכי יחסי ציבור, בשעה שנדרש להפגין ולהוכיח שיקול דעת ועשייה בעלת תוכן. יותר מכל תעיד על עובדה זו, כי הצו נשלח לאמצעי התקשורת ואולם המשרד לא מצא לנכון להעבירו לחברה עד לרגע זה".

   

  דוברת "תנו לחיות לחיות", אתי אלטמן, מסרה בתגובה: "כהרגלו, משרד החקלאות פועל מעט מדי ומאוחר מדי. בגלל הרשלנות של היבואן ושל משרד החקלאות, כל יום מתים כלבים תמימים מההרעלה. אנחנו מכינים כעת תביעה משפטית בשם מעל 100 אנשים שכלביהם מתו או חלו אנושות". 

   

  מעמותת אהב"ה נמסר, כי הם ממשיכים להתרים דם מכלבים בכל הארץ. מחר תיערך התרמה מיוחדת ברמת גן מהשעה 18:00. מוקד הפועל 24 שעות ביממה לקבלת פרטים נוספים: 03-6446888.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שקיות נוטרה נאגטס
  צילום: יואב שחם
  חומה, מתה מהרעלה
  צילום: יואב שחם
  צילום: יואב שחם
  קלוד, מת אף הוא מהרעלה
  צילום: יואב שחם
  מומלצים