שתף קטע נבחר

תביעות נגד מקדונלד'ס העולמית בגלל גלוטן בצ'יפס
חולת צליאק משיקאגו והורים לילדה רגישה לגלוטן מפלורידה הגישו תביעות נגד החברה, לאחר שזו הודתה בשבוע שעבר כי הצ'יפס שלה מכיל מרכיבי חלב וחיטה, ואינו נטול גלוטן. בצ'יפס של מקדונלד'ס ישראל יכול להיות גם גלוטן
מקדונלד'ס עומדת בפני שלוש תביעות לפחות בטענה להטעיית הציבור, לאחר שהודתה בשבוע שעבר כי הצ'יפס שלה מכיל מרכיבי חלב וחיטה. מרכיבים אלו יכולים לגרום לתגובות אלרגיות ואחרות אצל לקוחות שרגישים להם.

 

אחת התביעות הוגשה ביום שישי בשיקגו על ידי חולת צליאק, מחלה שמתאפיינת ברגישות לגלוטן, הנמצא בחיטה. תביעה נוספת הוגשה בפלורידה על ידי הורים לילדה בת 5 שסובלת מרגישות לגלוטן, הטוענים כי הילדה חלתה מאוד לאחר שאכלה את הצ'יפס.

 

סגן נשיא בכיר במקדונלד'ס, ג'ק דאלי, אמר כי החברה לא התעמקה עדיין בתביעות, וכי היא בוחנת את הימצאות הגלוטן בצ'יפס באמצעות תוכנית מחקר אלרגיה למזון באוניברסיטת נברסקה.

 

מקדונלד'ס אמרה ביום שני שעבר, כי היא משתמשת במוצרי חיטה וחלב כחומרי טעם בצ'יפס. לפני שמסרה את ההודעה הרשמית הוסיפה החברה את הכיתוב "מכיל
רכיבי חיטה וחלב" למוצרי הצ'יפס המפורטים באתר האינטרנט שלה. זאת, לאחר שלפני כשבוע חשפה החברה שהצ'יפס שלה מכיל כמות גדולה יותר של שומן טראנס מכפי שדיווחה.

 

עד לאחרונה טענה מקדונלד'ס כי הצ'יפס שלה אינו מכיל גלוטן או רכיבי חלב וחיטה. החברה טוענת כי החשיפה האחרונה נועדה לציית לתקנות החדשות שקבע מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) עבור תעשיית המזון הארוז, הכוללות דיווח על הימצאותם של אלרגנים שכיחים כמו חלב, ביצים, חיטה, דגם או בוטנים. החברה טוענת כי כמפעילת מסעדות, היא אינה חייבת לציית לתקנות הללו, אך עושה זאת מרצונה החופשי.

 

מנהלת התזונה של החברה, קאתי קפיקה, אמרה כי ספקי תפוחי האדמה של מקדונלד'ס הסירו את כל החלבונים ממוצרי חיטה וחלב, כמו גלוטן, אך תוסף טעם בשמן הבישול הוא נגזרת של רכיבי חיטה וחלב.

 

ב-2002 שילמה מקדונלד'ס 10 מיליון דולר להסדרת תביעה של קבוצות צמחונים, לאחר שחשפה כי הצ'יפס שלה מטוגן בשמן בטעם בקר, למרות שטענה ב-1990 כי היא עוברת לשמן ירקות טהור. בפברואר אשתקד שילמה החברה 8.5 מיליון דולר כדי להסדיר תביעה שטענה כי החברה הטעתה צרכנים לאחר שהכריזה על תוכניות להחלפת שמן הטיגון שלה בספטמבר 2002, אך דחתה ההחלפה ללא הגבלת זמן.

 

ממקדונלד'ס ישראל נמסר, כי בכל מוצרי הצ'יפס שלה אין מרכיב חלב, אך בכל מוצריה ללא יוצא מהכלל יכול להיות מרכיב גלוטן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים