שתף קטע נבחר

סופית: החברה למתנ"סים לא תופרט

השר שטרית והחשב הכללי, ירון זליכה, החליטו כי במקום הפרטת החברה למתנ"סים תוקם ועדה בינמשרדית שתבחן את חלוקת הכספים בחברה. שטרית: "יש תחומים שאסור להוציא מידי הממשלה, והם בבחינת המחויבות הבסיסית ביותר של השלטון כלפי האזרח"

החברה למתנ"סים לא תופרט. כך הוחלט היום בפגישה שהתקיימה בין שר חינוך, מאיר שטרית לחשב הכללי ד"ר ירון זליכה. עוד סוכם בישיבה על הקמת ועדה משותפת לנציגי משרדי האוצר החינוך, והמשפטים, שתקבע קריטריונים על פיהם תקצה החברה למתנ"סים תמיכה כספית במתנ"סים השונים ברחבי הארץ.

 

 "יש תחומים שאסור להוציא מידי הממשלה, והם בבחינת המחויבות הבסיסית ביותר של השלטון כלפי האזרח, החברה למתנ"סים נכללת בתחום זה", אמר היום השר שטרית. לדבריו, ברגע שיפריטו את החברה למתנ"סים, הנושא יהפוך לעניין כספי. "אזרח שיש לו כסף יזכה בשירותי חברה זו, ומי שידו אינה משגת ישאר מחוץ למערכת. מנגד, לא יעלה על הדעת שכספי הציבור יוקצו באופן לא שוויוני ומפלה", אמר השר.

 

הוועדה המשותפת שתוקם תכלול את נציג החשב הכללי, נציג החינוך ואת נציג משרד המשפטים אמנון דה-הרטוך. על פי הסיכום תקבע הוועדה קריטריונים שוויונים ובלתי מפלים, לפיהם החברה למתנ"סים תחוייב להקצות את כספי הסיוע למתנ"סים ברחבי הארץ וכן תבחן את אופן ההקצאה של כספי הסיוע עד כה. המהלך השבוע הקרוב ימנו השר שטרית והחשב הכללי את חברי הוועדה, האמורה לסיים את עבודתה לפני פתיחת שנת הלימודים הקרובה.

 

עם כניסתו, לפני כחודש לתפקיד שר החינוך הכריז מאיר שטרית כי ימנע את הפרטת החברה למתנ"סים ובתי ספר קהילתיים הפועלים בשעות אחר הצהריים. "זה בעצם לזרוק את החלשים", קבע והיום, כאמור יישם החלטה זו.

 

מפעילה 180 מתנ"סים ברחבי הארץ

 

בתחילת 2005 החליט האוצר על הפרטת החברה למתנס"ים במסגרת שורת הפרטות של חברות ממשלתיות. ההחלטה להפריט את החברה הביאה לגל מחאה, בעיקר בעיירות הפיתוח, בהן מהווה המתנ"ס המרכז היחידי של פעילות קהילתית. תוך כך הולן שכרם של חלק מעובדי המתנ"סים ברחבי הארץ, בעיקר בשל מחלוקות בין משרד החינוך לרשויות המקומיות על העברת תקציבים.

 

החברה למתנ"סים, שהוקמה בשנת 1969, היא חברה ממשלתית בבעלות משרד החינוך, התרבות והספורט. בראשה עומדת מועצת מנהלים, שבין חבריה נציגי ציבור ונציגים של רשויות ממלכתיות ומקומיות ושל מוסדות ציבור שונים.

 

180 מתנ"סים פועלים ברחבי הארץ, בערי פיתוח ובשכונות מצוקה, בערים גדולות ואחרות, במועצות מקומיות ואזוריות, בקיבוצים ובמושבים, במגזר היהודי והלא-יהודי. למרביתם שלוחות הפרוסות בכל רחבי היישוב. מערכת המתנ"סים נחלקת למחוזות גיאוגרפיים, שעל כל אחד מהם מופקד מנהל מחוזי, אשר תפקידו להדריך את מנהל המתנ"ס, ובאמצעותו את הצוות וההנהלה המקומית, במכלול הנושאים שבהם עוסק המתנ"ס, וכן לעמוד בקשר עם רשויות וארגונים באזור.

 

כמו כן מפעילה החברה למתנ"סים מערכת עניפה של הכשרה והדרכה מקצועית לעובדים. כחלק מתהליך ההדרכה החברה מפיקה גם פרסומים מקצועיים במגוון תחומים הקשורים לעשייתם של העובדים במתנ"סים. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החברה למתנ"סים. תשאר בידי המדינה
צילום: גבי מנשה
שטרית. "יש תחומים שאסור להוציא מידי הממשלה"
צילום: גבי מנשה
מומלצים