שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נכים הפגינו מול ביה"ח שבו התעללו באוטיסטים
  כ-30 נציגי ארגון נכי הנפש וארגון הנכים בישראל הפגינו מול בית החולים "איתנים" בירושלים, שבו נחשפה פרשת ההתעללות הקשה באוטיסטים. יואב קריים: "אנחנו דורשים להקים ועדת חקירה"

  ארגון נפגעי הנפש בישראל וארגון הנכים בישראל הפגינו בצהריים (יום ו') מול בית החולים "איתנים" בירושלים, בעקבות פרשת ההתעללות הקשה שעברו שם אוטיסטים. השבוע גיבשה הפרקליטות 11 כתבי אישום נגד עובדי בית החולים, בהם מנהל בית החולים, סגנו, האחות הראשית, המפקחת הסיעודית ומנהלי מחלקות.

   

  דובר ארגון הנכים, יואב קריים: "זו היתה משמרת מחאה של כ-30 איש. מחאתנו היא כללית לגבי יכולת השתלבות נכה הנפש בקהילה לעומת מדיניות הממשלה שבעצם מעודדת את סגירתם של נכי הנפש בבתי חולים פסיכיאטריים רחוק מעין הציבור. המקום שנבחר, בית החולים איתנים, נבחר כמקום הראשון למאבק, בעקבות מה שנחשף בתקשורת על ההתעללויות שאירעו שם. כאשר אנחנו יודעים שההבדל בין איתנים לבתי חולים אחרים הוא שבאיתנים ההתעללות נחשפה". 


  ההפגנה בבית החולים איתנים (צילום: חיים צח)

   

  לדברי קריים, "יש לי סיפורים של הרבה מאוד אנשים אחרים, יש לנו ארבע תביעות מרכזיות. הראשונה - הקמת ועדת חקירה ממלכתית בהשתתפות נציגי האוכלוסיה של נכי הנפש על מה שקרה באיתנים ועל מה שקורה במערכת האשפוזית כולה.

   

  "תביעתנו השניייה היא עיבוי התקציב של סל שיקום שנובע מחוק שיקום נפש בקהילה. השלישית היא הקמת מחלות פסיכיאטריות בבתי חולים רגילים וסגירה הדרגתית של בתי החולים לנכי נפש כמו שנהוג בעולם הנאור והחלת הרפורמה הביטוחית שהממשלה החליטה עליה מספר פעמים והיא אינה מבוצעת, שמשמעותה אפשרות לקבלת טיפול פסיכיאטרי בקופת חולים כאחד האדם ולא במרפאות לבריאות הנפש".

   

  דובר ארגון הנכים הוסיף: "ההרגשה היא זוועתית. העובדה שבמדינת ישראל מתעללים במישהו עקב מוגבלותו היא הרגשה איומה ונוראה. לצערי הרב זה לא ייחודי לנכי נפש, זה קורה גם במוסדות לנכים פיזית כמו גם במוסדות לאנשים עם פיגור".

   

  כתב האישום שגובש, המתפרס על כ-20 עמודים, מפרט באופן יסודי מעשים מזעזעים באוטיסטים, מפגרים ואחרים המאושפזים במחלקת האוטיסטים של בית החולים איתנים. מעשי ההתעללות נמשכו כשנתיים ונחשפו בזכות סטודנטים לרפואה שהגיעו להתמחות במקום והזדעזעו ממה שראו עיניהם. מחודש פברואר 2003 קיבלה ההנהלה דיווחים חוזרים ונשנים על דרכי הטיפול בחוסים ועל האלימות נגדם, אך למרות זאת לא דיווחה למשטרה ולא עשתה דבר לשינוי המצב.

   

  כרמלה, אם לאוטיסט בן 24 שאושפז ב"איתנים" סיפרה השבוע ל-ynet על מסכת ההתעללות שעבר. "מצאנו סמרטוט. מבחור זקוף עם ראש מורם ומחייך, הוא הפך לבחור פצוע פיזית עם הבעה בוכייה בפניו, אין זכר לחיוך. לא פעם כשהתקשרתי למחלקה, שמעתי אותו צועק מבכי וכאב וכשהתעקשתי לדעת מה קורה לו, אמרו לי 'תהיי רגועה, זה לא בנך' והיום אני יודעת שזה היה הוא". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים