שתף קטע נבחר

לבני יוצאת לאירופה לגייס תמיכה למאבק בחמאס

בעת שראשי החמאס "אורזים מזוודות" לקראת הפגישות ברוסיה ביום שישי, יוצאת שרת החוץ לביקור קצר באירופה. לבני תיפגש עם מנהיגי אוסטריה, צרפת ובריטניה ותבקש מהם להיאבק לצד ישראל נגד הרשות החמאסית. היא גם תסביר להם על סכנותיה של איראן. בישראל מנסים ליישר את ההדורים עם מוסקבה. אולמרט בדיון במשרדו: פוטין הוא ידיד

שרת החוץ ציפי לבני יוצאת היום (ד') לאירופה, שם תבקש מהמנהיגים להיאבק כתף אל כתף עם ישראל נגד רשות הטרור החמאסית בשטחים. זאת בעיקר ע"י הקמת מנגנון לבחינה מדוקדקת להעברת כל יורו לפלסטינים לאחר הקמת ממשלתו של איסמעיל הניה ברמאללה.

 

כמו כן תציג שרת החוץ בפני מנהיגי אוסטריה, צרפת ובריטניה, עימם תיפגש היום ומחר, את הסכנות לאירופה מהאיראנים, הבונים טילי שיוט ומצטיידים בטכנולוגיה גרעינית צבאית.

 

במקביל ממשיכה ישראל בניסיונות ליישר את ההדורים עם מוסקבה, בעקבות הזמנת מנהיגי החמאס לשם ביום שישי הקרוב. לאחר הדיון שנערך אתמול בלשכתו של מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט, ביקש זה לשדר מסרים מרגיעים, לפיהם ישראל רואה ברוסיה מדינה ידידה. כמו כן העבירה לשכת ראש הממשלה מסר עם תום הדיון, שבימים האחרונים נתקבלו מסרים מרגיעים מהנשיא ולדימיר פוטין, לפיהם שומרת רוסיה על מדיניות הקווארטט באשר לרשות הפלסטינית בראשות החמאס.

 

אולמרט אמר בדיון כי "רוסיה היא מדינה חשובה והיחסים בינה לבין ישראל חשובים". הוא הוסיף כי התרשם שפוטין הוא ידיד ישראל ולא יפעל נגד האינטרסים שלה.

 

זאת, על אף ששר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הודיע כי ייפגש באופן אישי עם משלחת החמאס שתגיע בסוף השבוע לביקור במוסקבה. 

 

בתוכנית: פגישה עם משפחת חלימי

 

לבני ממריאה הבוקר למסע קצר בן יומיים בשלוש מבירות אירופה המערבית. היא תחל את מסעה בוינה, שם תיפגש עם שרת החוץ ועם הקאנצלר האוסטרי. אחר הצהריים תיפגש עם שר החוץ הצרפתי. במהלך ביקורה בפריס היא עתידה לבקר בבית משפחת חלימי, אשר בנם אילן נרצח על רקע אנטישמי. כמו כן תיפגש עם נציגי ארגון הקרי"ף, המנהיג את הקהילה היהודית שם. ביום חמישי תשהה שרת החוץ בלונדון, שם תיפגש עם שר החוץ הבריטי.

 

מסעה של שרת החוץ נועד לבצר את עמדת מדינות המערב נגד הרשות הפלסטינית, עם כינון ממשלה חמאסית בה בשבועות הקרובים. החשש בירושלים הוא שהזמנת אנשי החמאס למוסקבה ולאנקרה עלולה ליצור סחף במדינות אירופה, אשר יבקשו בעתיד ליטול יוזמות דומות מצדם. שרת החוץ תציג בפני עמיתיה האירופים את תוכניתה של ישראל, לבקר את תהליך העברת הכספים לפלסטינים בהמשך, כדי למנוע את הגעתם אל ארגון הטרור של החמאס.

 

סוגיה נוספת שעליה תשים שרת החוץ דגש בביקורה, הוא מדיניותה המסוכנת של טהרן, לא רק כלפי ישראל. השרה תדגיש את התוכנית האסטרטגית האיראנית, שישראל היא מחושפותיה, לבנות טילים ארוכי טווח המסוגלים גם להגיע לאירופה.

 

לבני תאמר שלמרות הנסיונות של איראן, באמצעות מסעו של שר החוץ שלה ברוסיה וביפן השבוע, להעביר מסרים מרגיעים והניסיונות הרוסים להעביר את תהליך העשרת האוראניום אליהם - עדיין מהווה טהרן מקור סכנה עולמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שלוש בירות ביומיים
צילום: ירון ברנר
צילום: רויטרס
"פוטין ידיד ישראל"
צילום: רויטרס
מומלצים