שתף קטע נבחר

נתניהו תוקף: קדימה פועלת נגדי במרכז הליכוד

מרכז הליכוד יתכנס הערב להצביע על יוזמת נתניהו, להוציא מידיו את הכוח לקבוע את הרכב הרשימה. אמש תקף נתניהו בשיחה עם פעילים: גורמים בקדימה פועלים במרכז כדי לטרפד את המהלך. בקדימה מגיבים: "הוא בפאניקה". בינתיים, מקדיש נתניהו את כל זמנו לשכנוע פעילים ובכירי מפלגה ביוזמה שעליה השליך את כל יוקרתו הפוליטית. הוא מעדיף הצבעה גלויה - אז מובטח לו ניצחון כמעט ודאי. במקרה של הצבעה חשאית, הוא עלול להפסיד

המתיחות בליכוד לשיא: בנימין נתניהו האשים אמש בפגישות סגורות עם פעילים כי קדימה פועלת בתוך מרכז הליכוד נגד יוזמתו להוציא את בחירת רשימת המועמדים לכנסת מידי המרכז. מקורביו של נתניהו טוענים כי מספר חברי מרכז מרכזיים קיבלו טלפונים מגורמים בקדימה בניסיון לשכנעם לטרפד את המהלך שיזם נתניהו.

 

גורמים בכירים בקדימה אומרים בתגובה להאשמותיו של נתניהו לפיהן אנשיה פועלים במרכז הליכוד כנגד הצעתו לשנות את שיטת הבחירות: "חולשת האופי של נתניהו שוב פורצת במלוא עוזה". לדבריהם, "נתניהו שוב בפאניקה. הוא מאבד את העשתונות, הליכוד הוא לא הבעיה של קדימה ובעוד פחות מחודש הליכוד יחדל להיות הבעיה של ישראל".

 

 

בליכוד ממתינים בדריכות להחלטת אב בית הדין העליון של התנועה, השופט בדימוס אביגדור משאלי, שאמור לתת היום (ד') את החלטתו בשתי עתירות בעלות משמעות רבה לתוצאות ההצבעה שתתקיים במרכז המפלגה: עתירה ראשונה מבקשת לדחות את מועד כינוס המרכז בשבוע, והשנייה דורשת הצבעה חשאית.

 

המרכז יצביע, כאמור, על הצעתו של נתניהו, להוציא את הכוח לקביעת הרכב רשימת הליכוד לכנסת מידי מרכז המפלגה - ולהעבירו לפריימריז רחבים בקרב כל חברי התנועה. נתניהו מעדיף כי ההצבעה תהיה גלויה - אז מובטח לו באופן כמעט ודאי ניצחון, בעוד שבהצבעה חשאית מפחדים אנשיו מסחף "שיביא לביבי הפסד צורב, שעלול לפגוע באופן אנוש בליכוד".

 

בליכוד חוששים כי קבוצת "מנהיגות יהודית" בראשות משה פייגלין עשויה לאסוף את החתימות הדרושות של כ-10% אחוז מכלל חברי המרכז, שיכפו קיום הצבעה חשאית - ולכן נעשים מאמצים מרובים כדי לשכנע את אנשי מנהיגות יהודית לוותר על המהלך.

 

את השבוע החולף ניצל נתניהו לפגישות פוליטיות עם בכירי מפלגתו ועם פעילים מרכזיים. בליכוד מדווחים כי נתניהו עשה לילות כימים בהצלחת מהלכו, שכן כל "גורלו הפוליטי מונח על כף המאזניים".

 

בכנס בחירות גדול של הליכוד שלשום באשדוד, קראו כל הדוברים לחברי המרכז שהיו בכנס להצביע בעד הצעתו של נתניהו - בהם סילבן שלום, לימור לבנת, ישראל כץ, רובי ריבלין, גדעון סער, דניאל בן לולו ואחרים.

 

באופן טבעי, הופנו העיניים לכיוונו של סילבן שלום, שאמר כי: "חברי המרכז הם אנשים מצוינים. השמיצו אותם בלי שום הבחנה כי התקשורת לא כל כך אוהבת את זה. אבל, הרכבת יצאה מהתחנה ואם זה רצונו של היו"ר בנימין נתניהו, צריך לתמוך בזה".

 

שרת החינוך לשעבר, לימור לבנת, הביעה גם היא את תמיכתה בהעברת בחירת הח"כים לכלל חברי התנועה ואמרה: "בחירת הח"כים צריכה להיעשות

על ידי כלל החברים. אמרתי את זה לפני תשע שנים. הליכוד היא תנועה חפצת חיים. מי שעבר לקדימה חשב שזה ליכוד ב', והיום הם רוצים לחזור הביתה, אבל משהו עוצר אותם. אנחנו רוצים להקל עליהם וכשהם יידעו שאנחנו עוברים לפריימריז - אנחנו נעזור להם בכך".

 

במסיבת העיתונאים שבה הציג את היוזמה, השווה אותה נתניהו - לא פחות ולא יותר - לרפורמה בבנקים ובנמלים: "אני לא מתכוון שנפסיד. אפעל בכל דרך להעביר את ההחלטה והיא תעבור. אין רפורמה קלה, אבל אני חייב לציין כי לפני כניסתי לתפקיד שוחחתי עם חברים, והצעתי להם לעשות את השינוי באופן מיידי. אלא שאז לא יכולתי לשנות כללי המשחק, תוך כדי משחק", הבהיר נתניהו.


פורסם לראשונה 01/03/2006 01:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו. רגע האמת
צילום: רויטרס
צילום: אמיר כהן
סילבן. "הרכבת יצאה מהתחנה"
צילום: אמיר כהן
צילום: באובאו
לבנת. "הם רוצים לחזור הביתה"
צילום: באובאו
מומלצים