שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פלסטינים: ארה"ב ביקשה שנעזור לקדימה
  מקורות פלסטינים חושפים בעיתון "אל-קודס אל ערבי" כי עוזר מזכירת המדינה, דיוויד וולש, ביקש מהפלסטינים לדחות את הקמת ממשלת החמאס כדי שלא לפגוע בסיכויי קדימה בבחירות. לדבריהם, וושינגטון חוששת כי ממשלת החמאס תביא לסחף לעבר הימין

  התערבות אמריקנית בבחירות? מקורות פלסטינים טוענים כי הממשל האמריקני תומך בדחיית הקמת הממשלה הפלסטינית החדשה בראשות חמאס עד אחרי הבחירות בישראל בסוף מרס, זאת כדי שלא לפגוע בסיכוייה של קדימה לנצח בבחירות ולמנוע הצבעה עבור הימין בישראל. כך מדווח הבוקר (יום ד') העיתון הנפוץ, "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון.

   

  לפי אותם המקורות, עוזר מזכירת המדינה האמריקנית, דיוויד וולש, הבהיר ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעת פגישתם ברמאללה בשבת האחרונה, את רצונה של וושינגטון לדחות את ההכרזה על הקמת הממשלה הפלסטינית החדשה בראשות החמאס.

   

  לפי החוק הפלסטיני, ראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה, יכול להקים את הממשלה בתוך תקופה של חמישה שבועות, מהיום בו הטיל עליו יו"ר הרשות את המשימה ופירושו של דבר שהניה יכול להקים את ממשלתו אחרי הבחירות בישראל.

   

  המקורות הפלסטינים טוענים כי וושינגטון חוששת כי ההכרזה על הקמת הממשלה הפלסטינית ברשות חמאס תשפיע על הבחירות בישראל, בכך שיצביעו יותר עבור "הימין הקיצוני הישראלי", כהגדרתם, ובמיוחד "עבור הליכוד בראשות בנימין נתניהו", דבר העלול ליצור בעיות כלפי התקדמות בהליך השלום. וושינגטון מצידה מעוניינת בניצחונה של קדימה.

   

  לפי אותם מקורות, אין לממשל האמריקני תוכנית ברורה כיצד לקדם את תהליך השלום באזור אחרי ניצחון חמאס, וכי הממשל מעדיף בעת הזאת להמתין לתוצאות הבחירות בישראל "ולהתפלל לאלוהים לניצחונה של קדימה".

   

  אבו מאזן מצידו הבהיר לבכירים האמריקנים כי הוא מעוניין שלחמאס תינתן הזדמנות מלאה להיות בשלטון וכי "אין ולא יהיו שום תכנונים להפיל את ממשלת חמאס העתידית", דבר אשר לפי הדיווח, האמריקנים החלו להבין היטב.

   

  "לכבד את בחירתו של העם הפלסטיני"

   

  בשיחה עם עיתונאים, מייד עם תום פגישתו ברשות הפלסטינית, ציין וולש רק כי "שוחחנו על כל העניינים העומדים על הפרק בין ארה"ב לאבו מאזן, הדגשתי בפניו את תמיכתנו בו ובמנהיגותו בזמן כה גורלי עבור הפלסטינים, והבעתי את ביטחוני בתוכנית המדינית ששטח בפני הפרלמנט הפלסטיני, שבה קרא להסכם שלום דו-שלבי".

   

  איש צוות המו"מ של הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, אמר אז כי וולש הבטיח שוושינגטון לא תפסיק את הסיוע לפלסטינים, אלא רק תשנה את אופן העברת הכספים. במהלך הפגישה ביקשו הפלסטינים מוולש שלא להפסיק את הסיוע לעם הפלסטיני, גם לאחר ניצחון החמאס בבחירות. עריקאת הסביר כי "הם מעולם לא העבירו אפילו דולר אחד ישירות לרשות. הכסף תמיד הועבר דרך ארגונים לא ממשלתיים וארגונים הומינטריים שונים".

   

  לדבריו, אבו מאזן דרש מוולש "לכבד את בחירתו הדמוקרטית של העם הפלסטיני". בנוסף, יו"ר הרשות שוחח עם נציג ארה"ב על ההסלמה הביטחונית בעקבות הרג 5 הפלסטינים במחנה הפליטים בלאטה, וביקש ממנו שארה"ב תלחץ על ישראל לשים קץ להסלמה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  וולש. ביקש דחייה?
  צילום: איי פי
  צילום: חגי אהרון
  קדימה. סיוע חוץ?
  צילום: חגי אהרון
  צילום: איי פי
  החמאס. הם מפחדים?
  צילום: איי פי
  מומלצים