שתף קטע נבחר

העליון: פרס, רמון ואיציק יוכלו לרוץ בקדימה

במפלגת העבודה כעסו על חבריהם הפורשים וביקשו לפסול אותם מהתמודדות בבחירות בשורת עתירות. היום הכריע העליון סופית, וללא נימוקים: הם כשירים להתמודד

בית המשפט העליון דחה הבוקר (יום ד') את עתירתה של מפלגת העבודה בדרישה לפסול את מועמדותם לכנסת במסגרת רשימת קדימה של שמעון פרס, חיים רמון ודליה איציק. השופטים לא נימקו את החלטתם בשלב זה.

 

בייניש דחתה כבר בעבר את העתירות שהוגשו נגד השלושה, בטענה כי התסבוכת החוקית שנקלעו אליה עם מעברם לקדימה, מונעת מהם להתמודד מחדש לכנסת ה-17. יצויין כי החלטתה של בייניש לא היתה סוף פסוק, מכיוון שאז הוגשה עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה.

  

תחילתה של הפרשה במפץ הגדול שעברה הפוליטיקה הישראלית בנובמבר האחרון. ראש הממשלה, אריאל שרון, בחר לנטוש את הליכוד ולהקים את קדימה, וכעבור כמה שבועות הצטרפו אליו שלושת פורשי העבודה, חיים רמון, דליה איציק ולבסוף גם שמעון פרס. בינתיים אושפז שרון, אולם פורשי העבודה נותרו בקדימה. אלא שלמרות שעברו לקדימה, לא פרשו מן הכנסת, כפי שדורש מהם סעיף 6א ב"חוק יסוד: הכנסת". פרישתם בוצעה בסופו של דבר רק על מנת שיוכלו להתמנות לשרים בממשלת המעבר של אולמרט. אלא שהיועץ המשפטי לממשלה כי לא יוכלו לכהן כשרים.

 

במפלגת העבודה ביקשו שלא לעבור בשתיקה על הצעד של השלושה, והגישו לוועדת הבחירות שתי בקשות לפסילתם של השלושה מהתמודדות. אחת הבקשות הוגשה בזמנו על ידי המוסד לבירור עתירות במפלגה והשנייה על ידי המפלגה עצמה וסיעת העבודה בכנסת.

 

בתגובה לבקשות טענו פרס, רמון ואיציק כי לוועדת הבחירות כלל לא מסורה הסמכות לדון בעניינם. לטענתם פרקליטיהם, הסמכות לקבוע האם פרש חבר כנסת מסיעתו מסורה באופן בלעדי, על פי סעיף 61 לחוק הכנסת, לוועדת הכנסת. כך או כך טענו כי התפטרו מכהונתם בסמוך לפרישתם מסיעת העבודה, ועל כן אין הם נכללים בגדר סעיף 6א. 

 

היועץ המשפטי לממשלה הגיש תגובה מטעמו, ובה טען כי לפי חוות דעתו מסורה הסמכות להכרעה בעניין לוועדת הבחירות המרכזית. היועצת המשפטית לכנסת, אגב, התעקשה בחוות דעת מטעמה כי הסמכות מסורה לוועדת הכנסת. בייניש, שופטת עליון ומי שצפוייה לכהן גם בנשיאת בית המשפט בעוד חודשים אחדים, הכריעה שהסמכות לקבוע האם פרש חבר כנסת מסיעתו לפי סעיף 6א מסורה אמנם לוועדת הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרס. ירוץ שוב לכנסת
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
איציק עם החברים החדשים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים