שתף קטע נבחר

מצע מרצ: ירושלים תהיה בירה של שתי מדינות

במסיבת עיתונאים הציגה מרצ-יחד את מצעה לקראת הבחירות. לדבריהם החמאס ימדד על-פי מעשיו, יש לקצר את שירות החובה בצה"ל לשנתיים וכמו כן לאפשר לעובדים לצאת לפנסיה באמצע הקריירה למספר שנים. כבר עכשיו לוטשים במפלגה עיניים לתיק החינוך

"ירושלים תהיה בירתה של המדינה הפלסטינית ושל ישראל, אך העירייה תהיה ישות מוניציפאלית אחת", כך אמר היום (ד') חבר הכנסת אבשלום וילן, בפתח מסיבת העיתונאים שכינסה מרצ-יחד, בה פרטו חבריה את עיקרי מצע המפלגה לבחירות הקרובות.

 

 

 

לדברי וילן מפלגתו תומכת בכך שגושי ההתיישבות העיקריים בשטחים יחוברו לישראל. "מרצ היא המפלגה היחידה שמדברת במפורש על הסכם ברוח יוזמת ז'נבה ומתווה קלינטון. יהיו גם חילופי שטחים בסדר גודל של 2.5 אחוז. לגבי חוק פינוי פיצוי מרצון - מי שרוצה לחזור הביתה כבר היום יקבל דירה תמורת דירה. זהו המודל היחידי להסדר קבע. כל המפלגות האחרות לא אומרות את האמת לציבור", הוסיף וילן.

 

וילן התייחס בדבריו גם לנצחון החמאס בבחירות לרשות הפלסטינית. וילן: "בנוגע לחמאס - הכדור נמצא בצד שלו והוא יישפט על פי מעשיו. יש לנהל משא ומתן ישיר עם כל מי שמעוניין בהידברות. כל ההתנהלות הישראלית וההצהרות הלא אחראיות בנושא הזה, בתקופה האחרונה, נובעות משיקולי בחירות ולא מתוך תבונה". וילן אמר עוד שניתן להגיע להסדר קבע עם סוריה ולבנון.  

 

כשנשאלו ראשי מרצ על-ידי ynet, האם נצחון החמאס מהווה איתות לכך שהפלסטינים אינם מעוניינים בדרך של הסדר עם ישראל בתקופה הקרובה? והאם מרצ תומכת בעמדת הקוורטט לפיה על החמאס להכיר בישראל, לקבל את ההסכמים שנחתמו ולהתנער מהטרור? - ענה יו"ר מרצ, יוסי ביילין: "כשם שניצחונו של אריאל שרון שנבחר ב-2001, אותת על כך שעם ישראל לא רצה שלום, כך גם בחירתו של החמאס אינה מעידה על רצון או אי רצון בשלום. אנחנו תומכים בהידברות עם כל גורם שמעוניין לדבר איתנו, ובכלל זה עם החמאס. אולם לתמוך במשא ומתן מדיני עם החמאס רק בהתאם לתנאיי הקוורטט".  חבר הכנסת רן כהן הוסיף "היעדר משא ומתן פירושו ואקום שאליו יכול להיכנס רק טרור. מי שבוחר בהעדר משא ומתן יכול להזמין רק טרור".

 

וילן הוסיף כי בנושאי צבא וביטחון מרצ מציעה להיפרד מהתפיסה של צה"ל כצבא העם. "יש לקצר את השירות הסדיר לשנתיים ולתגמל כראוי את המשרתים. שירות המילואים אמור לכלול אימונים או שירות בעת מלחמה ולא יותר. כמו כן יש ליצור שירות לאומי אזרחי בהתנדבות".

 

לוטשים עיניים לתיק החינוך

 

לאחר מכן פירט רן כהן את המצע הכלכלי-חברתי של המפלגה ואמר שמצע זה מתבסס על העיקרון של :"כלכלה צומחת עם חברה צודקת". לדבריו עיקרון זה יתבסס על שני גורמים- חברה עובדת עם פריון עבודה גבוה לצד מערך עשיר בשירותים חברתיים, מהלידה ועד המוות. "זה הייעוד שלנו- גם אם תקראו לזה סוציאלי או סוציאל דמוקרטי", אמר.

 

כהן הוסיף שמפלגתו תומכת בפנסיה באמצע החיים- עיקרון שיאפשר לעובד לצאת לחופשה של מספר שנים קצובות באמצע הקריירה, כדי לרכוש השכלה או מקצוע חדש ולשוב לעבודה באופן יעיל יותר. כהן הכריז במפורש שמפלגתו לוטשת עיניים לתיק החינוך בממשלה הבאה. כהן: "אני קורא לרייכמן וליולי תמיר- תשכחו ממשרד החינוך. משרד החינוך הוא בבת העין של מי שרוצה להיות בשלטון. יש לנו מסורת בעניין הזה, ואנו ניאבק על כך".

 

בנושא הדת והמדינה אמרה חברת הכנסת זהבה גלאון כי בנושאים אלו מפלגתה מציעה תפיסת עולם כוללת שבבסיסה הפרדת הדת מהמדינה, נישואים וגירושים אזרחיים וכן נישואים חד מיניים. כמו כן לדברי גלאון, דוגלת המפלגה בשינוי ההגדרה לגבי 'מיהו יהודי', וכן גיור חילוני. "מרצ אומרת שגם מי שאביו יהודי, יוכל להיחשב כיהודי. פרט לכך, כל מי שיעבור גיור חילוני יוכל להיחשב כיהודי לצורכי רישום. לשאר המפלגות האחרות אין סדר יום אזרחי והם מתעלמות מכך, אולי כי הן מתכוונות לקרוץ לחרדים", אמרה גלאון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
מדברים במפורש. וילן
צילום: גבי מנשה
צילום: אלי אלגרט
תומכים בהידברות. ביילין
צילום: אלי אלגרט
צילום: ג'רמי פלדמן
פנסייה באמצע העבודה. כהן
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים