שתף קטע נבחר

הנשיא לרבני יש"ע: הקווים האדומים נחצו

משלחת מוועד רבני יש"ע הגיעה לבית הנשיא ודנה עמו בפינוי עמונה. בפגישה שמעו הרבנים מקצב כי הקווים האדומים נחצו, וכי יש לשמור על האחדות בכל תנאי. בתום הפגישה הדגישו הרבנים: גם אנחנו משתדלים שלא ליצור נתק בין המדינה לציבור הדתי-ציוני

רבנים מוועד רבני יש"ע נפגשו היום (ד') עם נשיא המדינה, משה קצב, בכדי לדון בנושא ועדת החקירה הפרלמנטרית על אירועי עמונה שהחלה היום את דיוניה והשלכותיהם על הציבור הדתי לאומי.

 

בפגישה אמר הנשיא כי הוא "חש שמאז הפינוי בעמונה נחצו הקווים האדומים אשר מחייבים את כולם לפעול במהרה על מנת שלא להעמיק את הקרע ושלא לערער את האחדות הפנימית". קצב הדגיש שהמטרה העליונה של כל הצדדים צריכה להיות "שמירת אחדות ישראל בכל תנאי".

 

הרבנים סיפרו שהשיחה עם הנשיא הייתה ארוכה ורצינית מאוד וכי היא הייתה תחושה שנוצר ערוץ חשוב של הידברות. רבני יש"ע ניסו להסביר לנשיא את התחושה הקשה האוחזת בקרב ציבור הציונות הדתית מאז פינוי גוש קטיף והבתים במאחז עמונה. חלקם אף אמרו כי תחושתם היא שיש רצון לרסק את ציבור המתיישבים. "זוהי תקופה שיש בה משבר אמון קשה בין חלק מהציבור הציוני דתי לבין מוסדות השלטון והמדינה", אמר רב היישוב עפרה, הרב אבי גיסר.

 

על החלטת שר הביטחון, שאול מופז, והשר לביטחון פנים, גדעון עזרא, להופיע בפני הוועדה הפרלמנטרית במקום החיילים והשוטרים, אמר הרב גיסר שההחלטה מעידה על בריחת השלטון מאחריות והוסיף שלדעתו זהו "שלטון שאין בו התחשבות ואחריות למעמדו כלפי כלל אזרחי ישראל אלא משרת רק חלק מהם".

 

דובר ועד רבני יש"ע, הרב דניאל שילה הוסיף ש"הרבנים משתדלים בכל כוחם שלא ייווצר נתק בין המדינה לציבור הציוני- דתי אבל לעיתים ההתנהגות של המדינה יוצרת את הנתק הזה".

 

הנשיא קצב היה אחד הראשונים אשר דרשו להקים ועדת חקירה בנושא האירועים בעמונה. קצב גינה אז את האלימות כלפי כוחות הביטחון והצביע גם על אוזלת היד של מנהיגי ורבני המתיישבים ואמר כי "אם הם שתקו מחשש שיבולע להם, יש בכך חוסר אחריות". עם זאת, הוסיף קצב באותה הזדמנות כי "משטרת ישראל, גם היא, צריכה לתת הסבר על השימוש בסוסים ובאלות".

 

הרב שילה הגיב לטענת הנשיא על חוסר אחריות הרבנים וטען כי "כל הרבנים שהיו מעורבים הוציאו הוראות מפורשות שאף אחד לא ירים יד ולא יזרוק אבן. יש בהחלט בני נוער שיצאו מכלל שליטה ולנו כרבנים לא תמיד יש את האפשרות לשלוט על כל אחד ואחד, אבל חלק מהאלימות נבעה גם מתוך התגוננות מפני אלימות השוטרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
מטרה עליונה. קצב
צילום: יואב גלאי
מומלצים