שתף קטע נבחר

אולמרט: לא אפגש עם הנייה, 'אגרוף ברזל' נגד הטרור"

מ"מ רה"מ יוצא מסר תקיף נוכח רצף ההצלחות של הטרור בימים האחרונים: "נתתי הוראה להפעיל אמצעים מיוחדים כדי להתמודד עם התחלת הניצנים של פעילות טרור. אין שום הגבלה על גורמי הביטחון", אמר אולמרט. הוא גם הפגין גישה קשוחה כלפי ראש הממשלה העתידי בראשות: "אין לי שום כוונה להפגש עם איסמעיל הנייה, אך יש לי כוונה להילחם בטרור אם הוא יהיה מעורב בו". הנייה בראיון לעיתון טוניסאי: שני העקרונות שינחו את ממשלתי הם אי-כניעה לתכתיבים בינלאומיים ואי הכרה בישות הציונית

"האזור שלנו הוא אזור נגוע בטרור, אנו נאבקים בטרור ולכן על פי הנחיה מפורשת שנתתי לגורמי הביטחון, אין יותר שום הגבלה עליהם בכל מה שקשור בפעולות המניעה והסיכול בכל מקום הן בחבל עזה ובן ביו"ש. הפעילות הזאת מתבצעת בהצלחה וללא היסוס". כך אמר הבוקר (ה') מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט בפגישה עם נשיא המדינה משה קצב במעונו בירושלים.

 

אולמרט גם יצא במסר תקיף כלפי ראש הממשלה העתידי בראשות: "אין לי שום כוונה להפגש עם איסמעיל הנייה, אך יש לי כוונה להילחם בטרור אם הוא יהיה מעורב בו".

 

בעוד שידיעה רודפת ידיעה על פיגוע, מנסה אולמרט לשדר נחישות: "אני אמש כבר נתתי הוראה לכל גורמי הביטחון של מדינת ישראל להפעיל אמצעים מיוחדים כדי להתמודד עם הניצנים של פעילות טרור, שסימנים לה אנחנו רואים באזורים שונים. נפעיל אגרוף ברזל נגד כל ניסיון לחדש פעילות טרור, בכל מקום שהפעילות הזאת יכולה ומנסה להראות ניצנים".

 

מ"מ רה"מ הוסיף כי "באזור חבל עזה, כמו גם באזורי יו"ש, אנחנו נפעיל אמצעים מרחיקי לכת בכל הדרכים והכבישים ובכל האזורים הרגישים, ולא נהסס לנקוט בכל פעולה שתידרש כדי לא לאפשר לאיזשהו גוף טרור לנסות ולחדש פעילות טרור שיכולה לפפגוע באזרחי מדינת ישראל. אין שום הגבלה על גורמי הביטחון בכל פעולה שתידרש כדי להכות בטרור", דברי אולמרט.

 

"ירי הקסאם לא הפסיק, אך ההיקף קטן"

 

בהתייחסו לירי הקסאם המתמשך, אמר אולמרט כי "נכון שירי הקסאם לא נפסק לחלוטין, אך היקפו קטן לאין ערוך ממה שעלול היה לקרות". אולמרט גם ציין שלאחרונה נרשמה שורה ארוכה של סיכולי פעולות טרור על ידי מערכת הביטחון. 

 

בסוגיית הבחירות הקרובות ועליית גרף הטרור במקביל, אמר אולמרט: "ארגוני טרור רבים היו רוצים לפעול כדי להשפיע על הבחירות בישראל. לא נוח לקיצונים בטרור שיש בן אדם שיכול ליצור חזית בינלאומית חדה נגדם. לא נוח להם עם המשקולת שאנו מטילים עליהם", אמר.

 

כשנשאל אם ידוע לו על חדירה של אל-קאעידה לשטחים אמר אולמרט: "יש ודאי ניסיונות של גורמי טרור בינלאומיים, לפרוש כנפיים גם לאזורים שסמוכים אלינו. אני יכול להבטיח לך, המודיעין הישראלי עוקב אחרי כל ניסיונות החדירה".


הנשיא ומ"מ רה"מ במסיבת העיתונאים. צילום: גיל יוחנן

 

אולמרט הבהיר במסיבת העיתונאים, שיש חזית בינלאומית אחידה כנגד החמאס, על פי תפיסת ישראל. על רקע ביקורה של משלחת החמאס מחר במוסקבה, הדגיש אולמרט שקיבל מסרים אישיים מהנשיא ולאדימיר פוטין, לפיהם רוסיה עומדת מאחורי החלטות הקוורטט והמדיניות של הקהילה הבינלאומית.

 

הנייה: "אי ההכרה בישראל - עקרון מנחה" 

 

בתוך כך אמר הנייה בראיון לעיתון תוניסאי, כי שני העקרונות שינחו את הממשלה החדשה הם הכניעה לתכתיבים ולאיומים הבינלאומיים ואי ההכרה בישות הציונית.

 

הנייה חזר והדגיש כי התנועה לא תוותר על עקרונותיה: "לא נוותר לעולם על העקרונות האלה, של אי הכניעה ואי ההכרה בישות הציונית. אבל ישנו הבדל גדול שאותו לוקחת התנועה בחשבון, והוא ההבדל בין המו"מ המדיני לבין ענייני היום יום הקשורים לחיי הפלסטינים ותלויים בכיבוש הציוני. עם המציאות הזו אנו נצטרך לפעול בצורה שלא תפגע באינטרסים של העם הפלסטיני".

 

אל מול הלחצים המופעלים על תנועתו, אמר הנייה כי הממשלה הפלסטינית נבחרה בקולות העם הפלסטיני, "וזה מה שייתן בידה את היכולת להתמודד עם כל ניסיון לפגוע בפרויקט המדיני וברעיון ההתנגדות של החמאס".

 

הנייה הביע את תקוותו כי יוכל לשתף פעולה עם אבו מאזן והביע תקווה שגורמים פלסטינים שונים לא יפעלו להכשיל את הממשלה החדשה. 

 

קצב: "לא להפגין הססנות כלפי איראן"

 

הנשיא קצב אמר בפגישה שהוא חש שיש במדינת ישראל הסכמה לאומית רחבה, חוצת מפלגות שלא לקיים משא ומתן עם החמאס, אלא אם עמד בשלושת תנאי הסף אותם קבעה ישראל. בתשובה לשאלה, אם מדינות ערב במזרח התיכון ערוכות לקיים משטרים דמוקרטים, אמר הנשיא: "הרבה מהמשטרים הקיצוניים שהגיעו לשלטון בזכות הדמוקרטיה, לא מכירים בערכיה".

 

באותו עניין אמר אולמרט כי "דמוקרטיה שבנויה על טרור, מפוקפקת בעיני מלכתחילה. לומר שמדינות ערביות לא יכולות תהליך של דמוקרטיזציה זה גורף מדי. חובת ההוכחה מוטלת עליהם וחובת הזהירות מוטלת עלינו".

 

בתשובה לשאלה בעניין איראן, אומר הנשיא קצב, שאינו סבור כי התגובות בעולם נחושות מספיק: "אני עדיין מקווה שהתגובה הבינלאומית אינה תגובה של הססנות או חולשה. איראן היא מדינה מסוכנת לא רק לישראל אלא לעולם כולו, ואני חושב שהקהילה הבינלאומית צריכה להגיב בהתאם. יש להבהיר את הנושא למועצת הביטחון", אמר הנשיא.

 

רצף הפיגועים

 

רק הבוקר אירע הפיגוע הרביעי ברצף, כשנהג משאית ישראלי בן 26, נדקר באזור התעשייה עטרות ליד ירושלים. הוא הגיע למפעל העופות "גלאט עוף" באזור התעשייה כדי לפרוק סחורה ופתח את דלתות המשאית כשלפתע הסתער עליו צעיר פלסטיני, דקר ואתו בצווארו ונמלט. המשטרה פתחה בסריקות בסיוע מסוק אחר הדוקר, שהשאיר אחריו את הסכין בזירה.

 

אתמול נרצח בפיגוע ירי בכניסה להתנחלות מגדלים, אלדד אביר, בן 48, סמוך לכביש חוצה שומרון מזרחית לאריאל. כשעתיים אחר כך אירע פיגוע נוסף: אזרח ישראלי בן 47 נורה ונפצע באורח קשה ליד הכפר נבי אליאס, לא הרחק מהיישוב מעלה שומרון. 

 

שלשום נפצעו צעיר בן 25 ונערה בת 17 בפיגוע דקירה בצומת גוש עציון. 

 

"קצב שימש כתפאורה לא ראויה"

 

ובתוך כך, משמאל תקפו את מסיבת העיתונאים המשותפת. ח"כ זהבה גלאון (מרצ), אמרה שאולמרט הכשיל את קצב בכך שהשתמש בו כתפאורה במסיבת עיתונאים לצרכים פוליטיים.

  

"כולם יודעים איך להלחם בטרור, אך לא מעט יודעים ומבינים איך לעשות שלום. אולמרט דיבר על המשך המדיניות הקיימת מבלי להציע שום פתרון שיחלץ את ישראל מהמבוי הסתום", אמרה גלאון.

 

גגם בשינוי טענו כי מסיבת העיתונאים המשותפת של אולמרט וקצב היא "התערבות פוליטית מובהקת ולא ראויה". "נשיא המדינה הוא הדמות המסמלת את הממלכתיות בישראל, ואין זה ראוי כי תתקיים מסיבת עיתונאים משותפת עם אחד המועמדים בתקופת בחירות", אמרו בשינוי.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "אגרוף ברזל"
צילום: גיל יוחנן
צילום: יואב גלאי
הפיגוע בעטרות הבוקר
צילום: יואב גלאי
צילום: רויטרס
הנייה.
צילום: רויטרס
מומלצים