שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראשי חמאס בדרך למוסקבה: "האמריקנים נכשלו"
  נציגי החמאס, ובראשם חאלד משעל, ירשמו ניצחון קטן כשינחתו במוסקבה כנציגים רשמיים של הרשות הפלסטינית. בלוח הזמנים: פגישה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. "הביקור הוא הכרזה על כישלון הלחץ שהפעילה ארצות הברית להחרמתנו", מבהירים בחמאס. רוסיה, מצידה, זוכה סוף סוף לדריסת רגל בזירה המזרח-תיכונית. לישראל ולארה"ב נותר רק לקוות שרוסיה תבהיר לחמאס: לא מדובר בביקור ידידות

  "נאזין לחזון של ממשלת רוסיה אודות הקונפליקט הערבי-ישראלי ונבהיר להם את החזון שלנו", כך הכריז אמש (ה') דובר החמאס, סמי אבו זוהורי, לקראת יציאתה של משלחת חמאס למוסקבה. "הביקור עצמו הוא הכרזה על כישלון הלחץ שהפעילה ארצות הברית על העולם להחרים את חמאס", הוסיף אבו זוהורי. "חמאס נמצא כעת על סף הלגיטימיות הבינלאומי, הודות לביקור של ראשיו במוסקבה".

    

  המשלחת הוזמנה לא פחות מאשר על ידי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. פוטין ספג ביקורת בינלאומית חריפה על המהלך, ובישראל אף היה מי שכינה זאת "יריקה בפרצוף", אולם במוסקבה ביקשו להבהיר שיציגו עמדה תקיפה מול משלחת החמאס ויתבעו הכרה בישראל וויתור על דרך הטרור. באמצעות הצעד מקווה המשטר הרוסי להניח דריסת רגל במזרח התיכון, שמופקד כיום בעיקר בידיים מדיניות אמריקניות.

   

  חבריה ייפגשו בין היתר עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב. לפי אבו זוהורי, בכוונתם לבקש ממנו סיוע כלכלי ופוליטי. לקראת ביקור המשלחת, אמר נציג הרשות הפלסטינית במוסקבה ואיש הפתח, באקיר עבדל מונם, כי "בשעה שהחמאס קושר בין סוגיית ההכרה בישראל לבין סיום כיבוש השטחים הפלסטיניים, עליו לשפר את העמדות שלו בנוגע לאינטרסים של העם הפלסטיני בכללותו".

   

  ארה"ב: לבודד את החמאס וללחוץ עליו

   

  בארה"ב, מנגד, לא עומדים שווי נפש. "היינו מעדיפים שאף אחד מחברי הקוורטט לא יפגש עם חמאס, עד שחמאס יעמוד בתנאים שהציב הקוורטט", אמר גורם רשמי בממשל בוש לסוכנות רויטרס. "הרוסים אמרו לנו שהם מתכננים להשתמש בפגישה כדי להבהיר את הדברים ולהעביר מסר כזה, והם משוכנעים ששיחה פנים מול פנים יכולה להותיר רושם משמעותי. מן הסתם, כעת משהפגישה מתקיימת, אנחנו מקווים שהם אכן יעבירו את המסר ומקווים שהוא יותיר את חותמו".

   

  עוזר מזכירת המדינה למזרח התיכון דיוויד וולש, קרא בשימוע בבית הנבחרים האמריקני למדינות העולם לבודד את החמאס ולהפעיל עליו לחץ. אם החמאס לא יכיר בזכות הקיום של ישראל, יתנער מהטרור ויכיר בהסכמים שחתמו הפלסטינים עם ישראל, תוביל ארה"ב קו ש"יגרום ליכולתו לתפקד כממשלה קשיים עצומים".

   

  בשימוע הגדיר נציג הממשל את העמדה הרשמית של ארה"ב לגבי מגעים עם החמאס: "אנחנו מתייחסים לחמאס כאל ארגון טרור, אבל החוק שלנו אינו מועתק למדינות אחרות. למרות זאת אנחנו מאיצים בהן נגד מגעים כיון שלדעתנו בידוד ולחץ חייבים להיות המילים של הרגע". אבל הפקיד האמריקני הבכיר מבהיר כי מדינות שבכל זאת מתעקשות להזמין את נציגי החמאס ולשוחח אתם "צריכות להביא לתשומת לבם את עקרונות הקוורטט ולהסביר את ההיגיון ולכפות עליהם את האחריות".

   

  הוא ציין כי ארה"ב קיימה שיחות בנושא בנפרד עם המדינות החברות בליגה הערבית. "זו היתה הסיבה העיקרית לנסיעת המזכירה רייס לכמה מדינות מהליגה הערבית בימים האחרונים". .

   

  אתמול נודע על סדק נוסף בחזית הבינלאומית נגד חמאס. נציגי התנועה הוזמנו

   לביקור בדרום אפריקה, לשיחות עם נציגים רשמיים. גם משרד החוץ ביוהנסבורג אישר את דבר הביקור, אולם עדיין לא פורסם לוח זמנים רשמי בדבר יציאת משלחת החמאס לדרום אפריקה. עוד קודם לכן הוזמנו נציגי חמאס גם לוונצואלה, שם הם צפויים להיפגש עם הנשיא, הוגו צ'אבז.

   

  ומה אומרים בישראל? בימים האחרונים נדרש ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לנושא. אולמרט הבהיר כי בעיניו החזית הבינלאומית כנגד החמאס נותרה, על פי תפיסת ישראל, יציבה. לדבריו, קיבל מסרים אישיים מהנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, לפיהם רוסיה עומדת מאחורי החלטות הקוורטט ומאחורי מדיניות הקהילה הבינלאומית.


  פורסם לראשונה 02/03/2006 23:45

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  יוביל את המשלחת. משעל
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  לברוב. ייפגש ויבהיר
  צילום: איי פי
  מומלצים