שתף קטע נבחר

היסטוריה: פוצחה הודעה שהוצפנה במכונת האניגמה

כמה אלפי מחשבים, שעבדו יחד ברשת, הצליחו לראשונה לפענח מסר שקודד באמצעות מכונת ההצפנה המפורסמת של הנאצים, 60 שנים לאחר שליחתו

60 שנים לאחר תום מלחמת העולם השנייה, רשת מבוזרת של כמה אלפי מחשבים הצליחה לפצח הודעה שקודדה בעזרת הצופן של מכונת "אניגמה" (Enigma) המפורסמת, ששימשה את הנאצים.

 

יוזם ה-M4 Message Breaking Project הוא סטיבן קרא, קריפטוגרף גרמני חובב, שנטל על עצמו אתגר לפצח שלושה מסרים שיורטו בזמן מלחמת העולם השנייה בידי צוות המתמטיקאים הבריטי באחוזת בלצ'ליי פארק, אך מעולם לא פוענחו.

 

בתקופת המלחמה, הגרמנים יישמו שיטת לחימה הקרויה "מלחמת בזק" (בליץ), המבוססת על התקפות מהירות במספר חזיתות. שיטה זו תלויה כמעט בלעדית בתקשורת ובתיאום מיידי בין כוחות השדה למערך הפיקוד. לשם כך, הם נזקקו להתקן הצפנה נייד. תפקיד זה מילאה ה"אניגמה", אשר גודלה כמכונת כתיבה ממוצעת, שהייתה מסוגלת להצפין את הטקסט שהוזן אליה.

 

"אניגמה" הייתה מכונה להצפנת הודעות טקסט באמצעות סדרה של חוגות, לוח מקשים וזרמים חשמליים, שייצרו קודים קשים לפיצוח. הצוות המפורסם, שכלל את אלן טיורינג, ממבשרי המחשב המודרני, השתמש בשיטה ששילבה אינטליגנציה אנושית, ניחושים ומיחשוב בסיסי, על מנת לפענח הודעות. זאת, לאחר שמתמטיקאי פולני בשם מריאן רז'בסקי גילה כי מדי יום השתמשו הגרמנים במפתח אחד לכל ההודעות.

 

צוות המפצחים נתקל בקשיים

 

הודות לגילוי של רז'בסקי, הצוות הצליח לפענח הודעות רבות שהוצפנו באמצעות "אניגמה" ונשלחו מהמפקדה הגרמנית לצוללות, עובדה שסייעה לכוחות שלחמו בנאצים להטביע צוללות רבות. בכל אותה עת הנאצים האמינו כי הצופן לא פוענח.

 

עם זאת, בשנת 1942 הוכנסה לשימוש גירסה חדשה של מכונת האניגמה, עם יכולת הצפנה מתקדמת יותר. גירסה זו הציבה אתגר סבוך לצוות המפצחים הבריטי, שלא הצליח לפענח הודעות שקודדו באמצעותה. הכשלונות גררו כמה תבוסות בקרבות לבעלות הברית בשנה זו.

 

בחודש ינואר, קרא הציב באתר האינטרנט שלו גירסה ליוניקס ול-Windows של תוכנה שפועלת ברקע המחשב, בדיוק כמו פרויקטי מיחשוב מבוזרים אחרים בהם SETI, וקרא לגולשים להורידה. משימת הפיצוח של ההודעה הראשונה מתוך שלוש שלא פוענחו עד היום חולקה ל-5,000 המחשבים שהשתתפו בפרויקט, וכל אחד מהם תרם את כוח המיחשוב הפנוי שלו לטובת העניין. ב-20 בפברואר הכריז קרא כי ההודעה הראשונה פוענחה.

 

ההודעה המוצפנת נראית כך:

 

NCZWV USXPN YMINH ZXMQX SFWXW LKJAH SHNMC

OCCAK UQPMK CSMHK SEINJ USBLK IOSXC KUBHM

LLXCS JUSRR DVKOH ULXWC CBGVL IYXEO AHXRH

KKFVD REWEZ LXOBA FGYUJ QUKGR TVUKA MEURB

VEKSU HHVOY HABCJ WMAKL FKLMY FVNRI ZRVVR

TKOFD ANJMO LBGFF LEOPR GTFLV RHOWO PBEKV

WMUQF MPWPA RMFHA GKXII BG

 

וזו ההודעה לאחר הפענוח ותרגום מגרמנית לאנגלית:

 

"F T 1132/19 contents:

Forced to submerge during attack.

Depth charges. Last enemy position 0830h

AJ 9863, (course) 220 degrees, (speed) 8 knots.

(I am) following (the enemy).

(barometer) falls 14 mb, (wind) nor-nor-east,

(force) 4, visibility 10 (nautical miles).

Looks"

 

הרטוויג לוקס, מפקד הצוללת U-264, היה בין 52 הניצולים מהתקפת עומק של שתי ספינות בריטיות, ב-19 בפברואר, 1944.

 

הפרויקט ממשיך בניסיון פענוח של ההודעה השנייה, עד כה ללא הצלחה. גולשים שמבקשים להשתתף יכולים להוריד את תוכנת הפרויקט מאתר M4.


פורסם לראשונה 04/03/2006 04:02

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים