שתף קטע נבחר

ה"סאנדיי-טיימס": כוח ישראלי פועל בתוך איראן

העיתון הלונדוני מדווח כי היחידות הישראליות יוצאות מבסיס בצפון עיראק ועוסקות באיתור אתרים ומתקנים להעשרת אורניום. בכיר איראני: בזמנו, הטעינו את הנציגים האירופאים שבאו לבדוק את מתקני הגרעין. דרישה חדשה מצד איראן: העשרת אורניום על אדמת רוסיה - רק בהשתתפות טכנאים שלנו

שאלת התגובה הישראלית כלפי האיום האיראני מעסיקה באופן תדיר את הצמרת הבטחונית והמדינית בישראל, אבל אם לשפוט על פי הכתוב ב"סאנדיי-טיימס", הרי שכוחותינו כבר החלו לפעול. העיתון הלונדוני מדווח כי יחידות מיוחדות של הצבא הישראלי פועלות בתוך שטח איראן על מנת לאתר בהקדם אתרים להעשרת אורניום.

 

"מצאנו בשנה שעברה כמה אתרים (להעשרת אורניום) אבל יש בוודאי עוד כאלו", מצוטט מקור מודיעיני בישראל בכתבה.

 

על פי ה"טיימס", המסתמך על מקורות ישראליים, פועלים הכוחות מבסיס בצפון עיראק תחת מפקדים מישראל ובתיאום ואישור האמריקנים. החשש הישראלי, שהולך וגובר, הוא מכך שאיראן תגיע בחודשים הקרובים אל נקודת האל-חזור ותשיג את היכולות להפקת פצצה גרעינית.

 

בחודש דצמבר האחרון חשף "ידיעות אחרונות" כי בוגרי יחידות מובחרות בצה"ל הגיעו לאמן כוחות בצפון עיראק. זאת, כחלק מיוזמה מסחרית בה היו מעורבים בכירים לשעבר בממסד הביטחוני ואנשי עסקים. לפי התחקיר, הישראלים בנו נמל תעופה והעבירו אימוני נשק, אך קיבלו הוראה להסתלק מהמקום לאחר שהמודיעין האיראני החל לחשוד.

 

כך עבדנו על המעצמות האירופאיות

 

בתוך כך מפרסם היום ה"סאנדיי טלגרף" כי חסן רוחאני, מי שעמד בראש הצוות האיראני למשא ומתן עם מדינות אירופה בנושא הגרעין במשך שנתיים, חשף פרטים חדשים אודות מידע כוזב שסיפקה איראן לגרמניה, צרפת ואנגליה. בנאום שנשא בפני אנשי אקדמיה ובכירי דת איסלאמיים בטהרן, גילה רוואני כי במהלך שיחותיה עם שלוש המדינות האירופאיות, "שיחקה איראן על זמן" במטרה להטעותן, לאחר שתכניתה הגרעינית הסודית נחשפה על ידי האופוזיציה האיראנית.

 

רוחאני סיפר כי בשעה שבטהרן נערכו השיחות בין הצדדים, הותקן ציוד להפקת "עוגה צהובה" - כינוי לשלב מפתח בייצור דלק גרעיני - באיספהאן. לדיפלומטים האירופאים, כמובן, נאמר שלא מתרחש דבר.

 

"האמריקנים, מהרגע הראשון, אמרו לנציגים מאירופה 'האיראנים משקרים ומטעים אתכם, הם לא אומרים לכם הכל', אבל האירופאים היו משיבים להם 'אנחנו סומכים עליהם'", אמר רוחאני. 

 

אתמול דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי ארצות הברית מתכוונת להעלות בימים הקרובים את סוגיית הגרעין האיראנית בפני מועצת הביטחון של האו"ם. מטרת הדיון תהיה להעביר החלטה שתאיים על טהרן בצעדים דיפלומטיים חריפים אם לא תקפיא את תוכנית הגרעין שלה ותפתח אותה לפיקוח בינלאומי תוך 30 יום.

 

את פרטי היוזמה האמריקנית חשפו בפני העיתון דיפלומטים מערביים, שהעריכו כי הדיונים סביב הנושא יהיו קשים, ושרוסיה תשחק בהם תפקיד מפתח. הרוסים מנהלים עם איראן משא ומתן מזה זמן בניסיון לשכנע אותה להקפיא את תוכנית העשרת

 האורניום שלה, בתמורה להקמת מיזם משותף לייצור דלק גרעיני על ידי העשרת אורניום על אדמת רוסיה.

 

שתי המדינות הודיעו השבוע על הסכמה עקרונית להקמת המיזם המשותף אולם איראן עדיין מתעקשת להמשיך ולהעשיר כמות קטנה של אורניום בשטחה - דבר שארה"ב וישראל מתנגדות לו בתוקף מחשש שכך יוכלו האיראנים לצבור ניסיון וידע. בנוסף, העלו האיראנים דרישה כי טכנאי גרעין מטעמה יקחו חלק בפעולות ההעשרה על אדמת רוסיה. הרוסים נוטים שלא להיענות לסדרת התביעות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא אחמדי-נג'אד (מימין) מבקר במתקן להעשרת אורניום
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אתר גרעיני. ישראל בשטח?
צילום: רויטרס
מומלצים