שתף קטע נבחר

א-סנע: אולמרט מסית נגד הציבור הערבי

ח"כים ערבים זועמים על דבריו של ממלא מקום ראש הממשלה, לפיהם "יש משהו כמעט מגוחך בכך שהציבור המוסלמי צועד בראש המחאה". ח"כ א-סנע: "המעשה הנפשע בנצרת הוא תוצאה ישירה של מדיניות ההסתה הפרועה נגד הציבור הערבי שמוביל אולמרט". ח"כ ברכה: "הצהרות אלה יוצאות מראש חולה בגזענות והתנשאות אכזרית"

אולמרט תקף, הח"כים הערבים דורשים התנצלות: ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) לא נשאר חייב נוכח דבריו של ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט בנוגע לאירועי יום שישי בכנסיית הבשורה בנצרת. "על ראש הגנב בוער הכובע. המעשה הנפשע בנצרת הוא תוצאה ישירה של מדיניות ההסתה הפרועה נגד הציבור הערבי שמוביל אולמרט", אמר א-סנע.

 

לדבריו, המעשה "הוא תוצאה של מדיניות מטורפת של הציונות, אשר הרסה מסגדים, חיללה כנסיות ולא מגלה סובלנות למקומות קדושים של האחרים". ח"כ א-סנע דורש מאולמרט להתנצל על התבטאותו האומללה והמבישה, שכן לדבריו, "האיסלאם מקדש את המקומות הקדושים לנוצרים ולמוסלמים באותה מידה".

 

 

גם יו"ר מפלגת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, גינה בחריפות את הצהרותיו של אולמרט. "הצהרות אלה יוצאות מראש חולה בגזענות והתנשאות אכזרית", אמר. "אולמרט עדיין לא מעכל את חומרת מה שנעשה בנצרת והניסיון לתקוע טריז בתוך האוכלוסייה הערבית הוא משחק מלוכלך ומכור. ידוע היטב ברחוב הערבי שאצבעות הממשלה והממסד שיחקו הרבה בנצרת בעבר. הצהרות מסוג אלה הן ניסיון אומלל להסית את תשומת הלב מהפשע הטרוריסטי שהיה בנצרת".

 

"אוכלוסיה שמותקפת על ימין ועל שמאל, זכותה להתגונן"

 

יו"ר בל"ד, ח"כ עזמי בשארה, אמר בתגובה לדברי אולמרט: "מי שמנסה לנצל את האירוע הזדוני הוא ראש הממשלה ושותפיו אשר מנסים לחלק את הציבור הערבי למוסלמי ונוצרי ולהתחיל להתייפיף בהתנצלויות ודברים אחרים לעולם. בפוליטיקה בארץ הזו אין מנהיגי ציבור מוסלמי ומנהיגי ציבור נוצרי, יש מנהיגי ציבור ערבי. מה שהפריע לאדון אולמרט הוא הפגנת האחדות של כל הציבור הערבי ומנהיגיו נגד חילול המקומות הקדושים לציבור הזה".


תהלוכת המחאה. כוח הסבל אינו אינסופי (צילום: חגי אהרון)

  

יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב: "במקום לחרחר ריב, עליו לחפש את הדרכים לעצור את ה'עליהום' נגד האוכלוסיה הערבית, לעצור את השימוש שעושים במקומות הקדושים למוסלמים ולנצרות. הייתי מזכיר לראש הממשלה שהערבים הם קודם כל בעלי שייכות לאומית ואחר כך דתית. כנסיית הבשורה נמצאת בעיר נצרת ואוכלוסיה שמותקפת על ימין ועל שמאל, זכותה להתגונן וזה המינימום שהיא עושה במרחב הדמוקרטי במדינה ישראל. על כולם להתעשת כי כוח הסבל של האוכלוסיה הערבית איננו אינסופי".

 

ראש עיריית נצרת, ראמז ג'ראיסי: "דבריו של אולמרט הם ניסיון אומלל לתקוע טריז בין בני העם, נסיון המשקף את מדיניות הממשלות השונות בישראל – אותה מדיניות שמסרבת לראות בנו כבני מיעוט לאומי ומתייחסת אלינו כאוסף של עדות שונות".

 

בצהריים הפגינו 500 פלסטינים, תושבי בית לחם, סמוך לכנסיית המולד במחאה על ההתקפה בנצרת. את ההפגנה ארגנה הכנסייה עצמה, יחד עם אנשי תנועת הפתח בעיר. המפגינים מחו על "הפגיעה השיטתית של השלטונות הישראלים במקומות הקדושים לנוצרים ולמוסלמים" וקראו להתערבות בינלאומית כדי לשמור על המקומות מפני המשך הפגיעה הישראלית.

 

פרץ: "הטירוף האישי לא יכול להגיע למקומות הקדושים"

  

אולמרט, במסגרת ישיבת הממשלה השבועית, מתח ביקורת על המנהיגות המוסלמית במדינה ואמר כי "יש כאן ניסיון לעשות מהאירוע רווח פוליטי. יש משהו כמעט מגוחך שהציבור המוסלמי וראשיו, שלא מצטיינים בגילויי סובלנות כלפי הנצרות, דווקא הם צועדים בראש המחאה בשל תקרית שנגרמה על ידי זוג תמהוני, ומציעים למנף את הדברים בתקופת הבחירות".

 

אולמרט ביקש להבהיר כי "מאז קיומה מקפידה ישראל על קיום חופש הפולחן והדת ועל גילוי סובלנות מלאה למוסדות של כל הדתות הפועלות במדינה. זו אמונתנו, זו דרכנו, כך נהגנו, כך נמשיך לנהוג. אנחנו נמצאים בתקופה רגישה שיש בה תמיד פיתוי לנצל אירועים מן הסוג הזה בהקשרים שאינם רלוונטיים. אני קורא לכל הגורמים לגלות איפוק ואחריות, ולא לגרור את האירוע המצער הזה, שלשמחתנו נגמר בצורה רגועה, למחוזות של עימותים על רקע דתי שאין בינם ובין מה שהיה ולא כלום". 

 

חבר הכנסת ויו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, הגיע הבוקר לנצרת וביקש להבהיר כי "על הממסד להתייחס לאירוע בחומרה הנדרשת על מנת לא לאפשר מקרים דומים של התנכלות למבני דת ברחבי הארץ". לדבריו, "כנסיית הבשורה מעבירה מסר של שלום ואחווה וביום שישי הוכחנו כולנו – המשטרה וראשי הנצרות בישראל – כי השלום והאחווה יישמרו ולא נהפוך את המזרח התיכון למקום אלים ובלתי יציב".

  

פרץ הוסיף ואמר: "גם אם מדובר במעשה של מטורפים, מדינת ישראל חייבת להעביר להם מסר חד וברור – הטירוף האישי לא יכול להגיע למקומות הקדושים". 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
א-סנע. אולמרט מסית
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
ברכה. יש לו ראש חולה
צילום: חגי אהרון
צילום: איי פי
אולמרט הבוקר בישיבת הממשלה
צילום: איי פי
מומלצים