שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: ישראל זקוקה לעולם כדי לעצור את איראן
  בנאום שנישא בשידור לווין בוועידת איפא"ק, ביקש ממלא מקום ראש הממשלה מהעולם סיוע בעצירת מירוץ הגרעין האיראני. "ישראל לא יכולה לעשות את זה לבד", אמר. אולמרט הביע תקווה שמועצת הביטחון תבחר בהטלת סנקציות על טהרן. ראש צוות פקחי הנשק האמריקני לשעבר: "האיראנים מרמים כבר 20 שנה"

  ערב הישיבה המכרעת של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנושא הגרעין האיראני, מבקש ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מהעולם סיוע. "אי אפשר לעשות את זה לבד", אמר הערב בנאום וידאו לבאי הוועידה השנתית של איפא"ק - השדולה הישראלית בוושינגטון.

   

  בנאומו הביע אולמרט תקווה כי העולם המודרני, בהנהגת ארה"ב, יטיל סנקציות על איראן. "איראן היא איום על העולם המודרני. צריך לעצור אותה מהשגת נשק גרעיני". נאומו הישיר הועבר בשידור לווין מלשכתו בירושלים, ונישא בפני 5,000 חברי השדולה, המרוכזים בבירת ארה"ב.

   

  גם שגריר ארה"ב באו"ם, ג'ון בולטון, נאם בפני באי הוועידה והזהיר שיהיו "השלכות מוחשיות וכואבות", אם איראן תמשיך בפעילות הגרעינית שלה, ושארה"ב תשתמש ב"כל הכלים שברשותה" לעצור את האיום הנשקף מכיוונה של טהרן. 

   

  בולטון, שבחודש שעבר שימש כנשיאה התורן של מועצת הביטחון, אמר ש"לא ברור מה יהיה כאשר הנושא יגיע לאו"ם. יש מגוון של אפשרויות". הוא ציין שלפי שעה לא צריכה מועצת הביטחון להטיל סנקציות על איראן, אולם מדינות אחדות מתכננות לעשות זאת.

   

  "מועצת הביטחון תגרום לעצמה נזק בלתי הפיך, אם לא תיפעל בזמן סביר" בנושא איראן והגרעין, אמר בולטון והוסיף: "הבאת איראן למועצת הבטחון היתה צריכה להתבצע לפני שנים... "ככל שאנחנו מחכים זמן רב יותר, יהיה קשה יותר לפתור את הבעיה", הדגיש.

   

  בולטון חזר על דבריה של מזכירת המדינה קונדוליזה רייס, כי במקביל למסלול הדיפלומטי "אנחנו מקדמים את אמצעי ההגנה שלנו" - רמז להיערכות ארה"ב גם לאפשרות של פעילות צבאית באיראן ואמר: "אנחנו לא תולים תקוות במועצת הבטחון ככלי היחידי לפתרון הבעיה".

   

  ד"ר דיוויד קיי, ראש צוות פקחי הנשק לשעבר לעיראק, שעסק בחיפוש נשק להשמדה המונית במדינה, אמר בוועידת איפא"ק כי "האיראנים מרמים כבר 20 שנה". לדבריו, הפיקוח הבינלאומי מאט את פעולתם ומייקר אותה". הוא הודה כי "לפיקוח יש מגבלות ולאיראן יש משאבים כמעט בלתי מוגבלים לשקר ולהסתיר".

   

  עוד אמר קיי בנאומו כי "לאנשים האלה אין שום בעיה לשקר לפקחי האו"ם והם לא מתביישים כשהם נתפסים בשקרים שלהם". הוא הזהיר כי בגלל מגבלות הפיקוח, "העולם יכול למצוא עצמו יום אחד במצב קטסטרופלי שבו איראן עורכת כבר ניסוי גרעיני".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  זקוקים לעזרה. אולמרט
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: רויטרס
  לא תולים תקוות. בולטון
  צילום: רויטרס
  מומלצים