שתף קטע נבחר

יומני עמרי: "השיטה בזויה, אבל כך היה מקובל"

"חברי מרכז היו שורצים בכנסת ועוברים בין הלשכות. זה בזוי ומשחית, אבל זו השיטה שנולדה במרכז הליכוד". בשיחה עם ynet מתארים מקורביו של עמרי שרון את ההתנהלות בלשכה וטוענים: "היו שרים שהתערבו במכרזים; שרון הבן ידע בעיקר להגיד 'לא', הוא ממש לא ניהל את המדינה"

כבר הרבה שנים שלעמרי שרון, בנו של ראש הממשלה, מיוחסים כוחות אינספור. הדעה הרווחת במערכת הפוליטית והציבורית היא ששרון הבן ידע היטב כיצד לתגמל את נאמניו ואת תומכיו של אביו, בעיקר במרכז הליכוד. במשך שנים נפוצו סיפורים על הסיוע הראוותני שנתן לעשרות חברי מרכז, שפנו אליו בבקשות לסידורי ג'ובים ותפקידים.

 

מעורבותו של שרון הבן, השפעתו וכוחו הגדול במערכת השלטונית הישראלית אינם בגדר סוד. גם העובדה שטיפל בבקשותיהם של חברי ופעילי ליכוד רבים, הפנה אותם וסידר להם מקומות עבודה פה ושם. לפני הכרעות גורליות במרכז, היה הלחץ על שרון הבן גובר. מאות פעילים, שרצו לנצל את רגעי החסד, פנו אליו בבקשות אינספור וציפו לעזרתו. לפני כינוסו של מרכז הליכוד האחרון שבו השתתף אריאל שרון, נערמו עשרות עמודים בידיהם של העוזרים הנאמנים, ששוחחו עם קרוב ל-3,000 חברי מרכז והבטיחו להם את עזרתם.

 

אמש פורסמו בתקשורת כמה רשימות שנכתבו על-ידי שרון הבן בשנת 2004, בתוכן - בקשותיהם של חברי מרכז הליכוד והערותיו האישיות של עמרי. גורמים בסביבתו הקרובה ביותר, גורמים שבחשו בקלחת הפוליטית והיו יד ימינו, אמרו הלילה ל-ynet כי "הכל נעשה במסגרת החוק ולפי כל הנהלים שהיו. מה שהיה בעייתי לא נעשה. צריך לזכור שהכל נעשה במסגרת הליכוד עבור חברי מרכז ליכוד, ובעקבות השיטה שחייבה התנהלות פוליטית שכזו. בעקבות הקמתה של קדימה, הנהלים האלה לא יהיו מחויבי המציאות - אם קדימה תנצל את המומנטום שנוצר ותדע לפעול בצורה נכונה ובלי לחצים פוליטיים מגורמים לא רצויים".

 

כיצד פעלה השיטה?

 

שרון היה סדרן עבודה של אנשי הליכוד. הצצה ביומניו, כפי שנחשפו בערוץ 10, מסבירה איך ניהל במהלך הקדנציה האחרונה שלו כמעט מדינה שלמה: קידם פרוייקטים, פתר משברים, מינה עשרות מינויי פוליטיים במשרדי הממשלה.

 

ביומנים נכתב: "פגישה עם אהוד (אלמרט) על יגאל יוסף (ראש עיריית ראש העין לשעבר) ובכלל. לדבר עם גמליאל (מקורבו, גמליאל חסין) על תוכנית פרשה ליוסי כ'. לבדוק מול איציק אוחיון (ראש עיריית פתח תקווה) איך עוזרים לגסטון מלכה עם הפנסיה שלו. דירקטוריון טוב לדורון כהן".

 

שרון עמד גם בקשר עם עובד יחזקאל, כיום עוזרו הבכיר והקרוב של ממלא מקום ראש הממשלה אהוד אולמרט. בפגישות עם יחזקאל נכתב: "מנהל מחוז במנהל ליגאל יוסף. שלמה משרקי רוצה להיות מנהל עבודה. עובד בבזק היום".

 

שרון גם שמר על קשר רצוף עם ארז חלפון, יועצו הפוליטי של ראש הממשלה שרון. ביומן נכתב בהקשר של חלפון: "טלפון ראש הממשלה לגסטון מלכה. כסף שברמי (אריק ברמי, מנכ"ל הליכוד) חייב למצפה רמון".

 

"מי שהופיע בפרסומים לא קיבל עזרה"

 

האם האנשים שהוזכרו אכן זכו כולם ל"קומבינה" של עמרי? "ממש לא", אומרים המקורבים. "ריכוז השמות שהועלו היה של כל אלה שביקשו עזרה מעמרי. מי שהופיע בפרסומים לא קיבל עזרה מעמרי כדי להגיע לעבודתו. אף לא אחד מהם. כולם הגיעו דרך מכרזים, ועמרי לא התערב אף לא פעם אחת בענייני מכרזים. אנשים ביקשו הרבה דברים, כי אלה היו הנורמות באותם ימים בליכוד. חברי המרכז היו רגילים לזה, כך זה עבד. כל השרים ענו לדרישות שלהם. עמרי נחשב באותם ימים לבעל השפעה בכל המשרדים, אז הם פנו גם אליו. אין שום בעיה בכך שח"כ מדבר עם יועץ שר על עניינים כמו שהוזכרו. את רוב העבודה עשו עוזריו של עמרי שרון, מול העוזרים והיועצים של השרים. הוא לא טיפל בדברים אישית".

 

האם לא חש עמרי כי אין זה ראוי לאדם במעמדו לפעול בצורה כזו? "זו שאלה קצת לא במקום, משום שבמבט לאחור, זה נראה לא נכון. אבל ככה זה היה נהוג, וכך היה מקובל, וכך גם אנחנו עשינו. היום אם תשאל אותי, אומר לך בצורה מאוד ברורה: זה בזוי, זה לא נכון וזה משחית, וכל שאר הסופרלטיבים שאפשר להרעיף על מצב כזה. אבל במה הוא שונה מלימור לבנת, דני בנלולו או משה כחלון? כל אחד בחש בתחומו. כל אחד ניסה להתחבב על כמה שיותר פקידים, כדי להרוויח עוד חבר מרכז או שניים. אותם חברים עברו בין לשכות השרים והח"כים וביקשו בקשות. זוכר איך הם היו שורצים בכנסת? זה מה שעשו שם. מי שמנסה להתיפייף פה פשוט צבוע".

 

אנשי שרון הבן אינם מתרגשים מן הפרסומים האחרונים. "פרט לעובדה שזה נייר של עמרי, אין בזה כלום. מישהו כנראה חיפש בפח ומצא שמות. מה זה אומר, שעזרנו לאנשים? בתור איש ציבור פונים אליך מאות אנשים. צריך לעזור או לא? השאלה איך צובעים את זה, באילו צבעים, רע או טוב. משהו בלתי חוקי אין כאן, אולי רק השתעבדות לקבוצה עם קודים מאוד ברורים, במסגרת של התמודדות אינסופית. אלה לא דברים שלא היו ידועים. היו שרים שהתערבו גם במכרזים, עמרי לא נגע בזה. הוא ידע לומר גם לסרב לבקשות לא ראויות. כל מי שאמרו לו 'כן' - זה יוחס לאבא; מי ששמע 'לא' - זה יוחס לבן. הוא ידע לסרב, וממש לא ניהל את המדינה. מה שמסבך אותו עכשיו בעיקר זה השם שלו".     

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
כל אחד בחש בתחומו. עמרי שרון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מהאבא שמעו 'כן', מהבן - 'לא'. אריאל ועמרי שרון
צילום: איי פי
מומלצים