שתף קטע נבחר

איום בתביעת מיליון דולר למפרסם "תחקיר" על אולמרט

כתבה שפרסם העיתונאי יואב יצחק ולפיה העניקה חברת הנדל"ן "אלומות מג הנדסה" הנחות מפליגות למ"מ מקום ראש הממשלה תמורת זירוז הליכי בנייה, הובילה את החברה לשגר לו מכתב חריף. "הפרסום שקרי ופוגעני", היא טוענת - ודורשת פיצוי עתק

חברת הנדל"ן "אלומות מג הנדסה", דורשת היום (ב') מהעיתונאי יואב יצחק, העורך הראשי של אתר האינטנרנט NFC, פיצויים בגובה מיליון דולרים ופרסום התנצלות. זאת, בעקבות פרסום בשבוע שעבר לפיו ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, קיבל מהחברה שוחד בתמורה לזירוז הליכי בנייה. השוחד, כך לפי הטענות, ניתן בדמות מחיר מוזל לבית שרכש. אלומות מכחישה מכל וכל את הטענות וטוענת כי מדובר בהוצאת לשון הרע.

 

במכתב שנשלח ממשרדו של רם כספי לעיתונאי יצחק, כותב בין היתר עורך הדין נבות תל-צור: "בתאריך 28 בפברואר פרסמת באתר האינטרנט שלך כתבה תחת הכותרת 'תחקיר - השוחד שקיבל אולמרט'. בכותרת המשנה של הכתבה נאמר 'אולמרט רכש בית במחיר מתנה ברחוב כרמיה 8 ירושלים, מידי חברת אלומות מג הנדסה בע"מ...'. כמו כן, נאמר בכותרת המשנה כי 'מיד לאחר שרכש את הבית זורז הטיפול בפרוייקט כרמיה, והוא אושר על ידי ועדת השימור והוועדה המקומית, למרות שמדובר בבניין בשימור ולמרות שהדבר נוגד את התב"ע (תוכניות בנין עיר - ר.ס)'. הכתבה מבוססת על שקרים, דברי רכיל ועל 'מסקנות' חסרות שחר, והיא מהווה הוצאת דיבה חמורה ביותר על מרשתנו".

 

חברת ההנדסה טוענת במכתב כי הכתבה הוצגה ללא שום בסיס, כ"תחקיר", תוך קביעה ש"הפרשה הנחשפת כאן לראשונה הינה מהחמורות ביותר בישראל". עוד היא מציינת כי "במבוא לכתבה נאמר כי ממלא מקום ראש הממשלה, מר אהוד אולמרט, קיבל ממרשתנו שוחד בסכום של כ-320 אלף דולר. זאת, כאשר 'בתמורה' לשוחד ובזכות מעמדו המיוחד ומהלכיו של אולמרט, העניקו לה ועדת השימור והוועדה המקומית בירושלים היתר לבניית הבית החדש שרכש אולמרט בפרוייקט בכרמיה, בניגוד לתב"ע ותוך עקיפת החוק".

 

בכתבה נטען עוד, כך לפי עורך הדין נבות תל-צור, כי "מיד לאחר הרכישה, החלו המגעים בינה (החברה - ר.ס) לבין מחלקת ההנדסה של עיריית ירושלים, כדי שזו תסיר את התנגדותה ההיסטורית לעריכת שינויים באתר...". בהמשך הכתבה נטען עוד, כי לאחר שאולמרט רכש את הנכס, החלו העניינים בועדה המקומית "לרוץ", תוך קביעה ש"לעובדי מחלקת ההנדסה, כמו גם לחברי ועדת השימור ולחברי הועדה המקומית היה ברור כי האישור דרוש במהירות האפשרית, עבור הנכס שבו יש לאולמרט עניין אישי".

 

שוחד, טובות הנאה, ועוד שלל ביטויים

 

לפי אלומות, יצחק טען שהשימוש בשמו ובמעמדו של אולמרט איפשר לחברה להכפיל את הרווח ולהשיג "רווח עצום תמורת השוחד שניתן לאולמרט". "על מנת להציג את הכתבה כ'תחקיר', החושף עבירה חמורה כביכול של מתן שוחד וקבלת 'תמורה' לשוחד, עשה יצחק לאורך הכתבה כולה שימוש חוזר ונשנה במילים 'שוחד', 'טובת הנאה', 'מתנה' ו'תמורה לשוחד'", כותב תל צור, ומציין כי בסך הכל שורבבו יותר מ-25 ביטויים ברוח זו.

 

עורך הדין טוען ש"הכתבה מהווה הוצאת לשון הרע, שספק אם נראתה כדוגמתה אי-פעם קודם לכן במדינת ישראל" וכי הטענה המרכזית בכתבה "היא טענה שקרית וכוזבת, חסרת שמץ אמת ובסיס. פרטים רבים שהובאו בכתבה, כדי לתמוך כביכול באשמה החמורה שהוטחה במרשתנו, אינם נכונים, ואין זאת אלא כי הכתבה ניזונה ממידע שקרי, מסולף ומגמתי, שלא נבדק כראוי.

 

"אילו היה נערך תחקיר של ממש", טוענת אלומות, "ואילו היו נבדקות העובדות לאשורן - תחת להסתמך על עדויות מפוקפקות ועל קטעי רכילות של בעלי עניין - היית מעלה כי לוח הזמנים בו טופלה בקשת מרשתנו לקבלת ההיתר לשימור הבניין על ידי פירוקו והרכבתו מחדש, היה לוח זמנים חריג בהתמשכותו, תוך שמרשתנו נדרשת לעבור 'ויה דלורוזה' חסרת תקדים בכל גופי העירייה. גם בשעת כתיבת שורות אלה לא זכתה עדיין מרשתנו לקבל את ההיתר המיוחל, ועניינה תלוי ועומד עדיין בפני ועדת ערר".

 

לבסוף, נטען במכתב החריף לעיתונאי יצחק, שהמחיר בו רכשו בני הזוג אולמרט את הדירה הינו מחיר סביר והולם, בהתחשב במכלול נסיבות הרכישה. "עיתוי פרסום הכתבה ערב הבחירות, הצגתה כ'תחקיר', השימוש בכותרות בוטות הזועקות על עבירה של שוחד שלא היה כדוגמתו כביכול, מלמדים על מגמה ברורה לעורר סנסציה, על מנת ליצור תהודה תקשורתית רחבה ככל האפשר", נטען.

 

אלומות כותבת שהפרסום גרם לה נזקים כבדים ביותר, שקשה בשלב זה להעריך את היקפם ואת השלכתם על שמה הטוב ועל פעילותה העסקית. לדבריה, פרסום הכתבה נעשה ללא כל פנייה מוקדמת לקבלת תגובתה, "ובכך הופר ברגל גסה גם הכלל האתי הבסיסי של עיתונות הוגנת. לאור העובדה כי נזקי מרשתנו טרם התגבשו במלואם, מועמדת בזה דרישת הפיצוי בגין הפרסום השקרי והפוגעני על סך השווה למיליון דולר אמריקנים. כמו כן תובעת החברה לפרסם באתר NFC תיקון והתנצלות".

 

עותק של מכתב התביעה הכספית והדרישה להתנצלות, הועבר לעיונם של היועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה. תגובתו של העיתונאי יואב יצחק, טרם נתקבלה.

 

הבוקר, אגב, פורסם כי ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, נתבקש על ידי מבקר המדינה לבדוק אם יש טעם בחקירת הפרשה. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע למבקר המדינה שאין הוא רואה טעם בפתיחת הליכים פליליים נגד ממלא מקום ראש הממשלה.

 

העיתונאי יואב יצחק כתב לחברה בתגובה: "טוב הייתם עושים אם במקום להעלות דרישות בלתי מוצדקות, הייתם מביעים באופן פומבי חרטה עמוקה על מעשיכם. בכל הכבוד, נראה לי שמכתבכם שוגר אליי רק כדי שיקבל פומבי ותו לא. לדידי, בית המשפט הוא הזירה הנאותה להכרעה בפרשה, אם אכן תגישו תביעת סרק". עותק של מכתבו העביר גם ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ולמבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
טענה שקרית ופוגענית. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: ג'רמי פלדמן
העיתונאי יואב יצחק
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים