שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עוזרו של אבו מאזן: חמאס מנסה לבצע הפיכה
  צירי החמאס, המהווים רוב מוחץ, הביאו לביטול סדרה של חוקים והחלטות שקיבל הפרלמנט היוצא. בפתח זעמו, והחליטו לפרוש מן הישיבה. מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל רחים, האשים: "אנו רואים זאת כניסיון הפיכה ועל החמאס לשקול זאת היטב"

  גוברת המתיחות בין תנועות החמאס והפתח, מתיחות שלפי שעה מקטינה עד לאפס את הסיכוי לממשלה פלסטינית רחבה בראשות החמאס ובהשתתפות הפתח. אחר הצהריים (יום א') החליטה המועצה המחוקקת הפלסטינית הנשלטת ברוב מוחץ על ידי החמאס לבטל את כל ההחלטות שקיבלה המועצה היוצאת בישיבתה האחרונה. זאת למורת רוחם של חברי סיעת הפתח, שעזבו את הישיבה עוד בטרם נסתיימה. טייב עבד אל-רחים, עוזרו הבכיר של אבו מאזן ומזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, אמר בתגובה: "אנו רואים זאת כניסיון הפיכה ושינוי הממשל. על החמאס לשקול זאת היטב מחדש". לדבריו, מדובר בניסיון להדיח את אבו מאזן מתפקידו.

   

  מסיעת הפתח נמסר בתגובה להצבעת החמאס כי דרך ההתנהלות של התנועה בהצבעה שמה קץ לכל אפשרות לשותפות עתידית בממשלה כלשהי.

   

  בחמאס טענו כי ההחלטות שקיבלה המועצה היוצאת במושב האחרון שלה היו למעשה מחטף, שכן התקבלו לאחר הבחירות ולאחר שכבר היה ברור כי ישנו רוב פוליטי חדש שישלוט בפרלמנט. בין ההחלטות שבוטלו - ההחלטה המעניקה ליו"ר הרשות, אבו מאזן, את האפשרות להקים בית דין חוקתי שבאמצעותו יוכל לבטל חוקים של המועצה המחוקקת, אם אלה אינם תואמים את תפיסתו ואת מדיניותו. במקביל בוטלו החלטות בנוגע לשורה של מינויים אדמיניסטרטיביים חשובים במועצה עצמה.

   

  בימים האחרונים סערו הרוחות במועצה המחוקקת לאחר שיו"ר הפרלמנט החדש  ואנשיו סילקו ממשרדיהם שורה של פקידים שמונו בישיבה האחרונה של המועצה, ביניהם מזכ"ל המועצה איש הפתח איברהים חריישה, האחרון תובע בבית משפט פלסטיני את יו"ר המועצה, ד"ר עזיז דוויק, על הפסקת עבודתו.

   

  בחזרה למחלקה לגיאוגרפיה?

   

  בשבוע שעבר, וגם היום, הפגינו עשרות חמושים אנשי אל אקצה מול בניין המועצה. הם כיתרו את המבנה תוך ירי באוויר במחאה על התנהגות יו"ר הפרלמנט כלפי פקידי המועצה. אחד החמושים שהגיע לישיבה היום אף איים כי יהרוג כל איש פתח שיצטרף לממשלת חמאס. דוויק, מנגד, איים להתפטר ולחזור לתפקידו כמרצה במחלקה ללימודי גיאוגרפיה באוניברסיטה. זאת אם "על כל החלטה שהמועצה תקבל, יביאו אנשי פתח אל הפרלמנט חמושים שיירו ויאיימו על המועצה וחבריה".

   

  הישיבה היום התנהלה כאמור באווירה סוערת במיוחד תוך ויכוחים סוערים ורוחות לוהטות בין חברי הפתח לאנשי החמאס ובעיקר יו"ר המועצה. חברי הפתח אף החליטו לפרוש מן הישיבה לפני שזו הסתיימה ויו"ר הסיעה, עזאם אל אחמד, אף טען כי יו"ר הפרלמנט נוהג בצורה ברוטלית ובלתי חוקית קריאתו לביטול החלטות הפרלמנט הקודם - החלטות "חוקיות לכל דבר", כלשונו.

   

  המשבר במועצה צפוי להעיב על המגעים בין הפתח לחמאס בנוגע להצטרפות לממשלה. בחמאס אמרו בימים האחרונים כי לא ימתינו עוד זמן רב עד להחלטת החמאס וכי למרות רצונם הגדול לראות את הפתח בממשלה, יש באפשרותם להרכיב ממשלה עצמאית ללא הפתח.

   

  ואולי ממשלת צללים?

   

  ראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה אף אמר כי הוא עשוי להרכיב את הממשלה בתוך המועד החוקי המוקצב - שלושה שבועות מיום הטלת התפקיד עליו על ידי אבו מאזן. בכך הוא מלחיץ למעשה לא רק את אבו מאזן אלא גם גורמים אזוריים כמו מצרים, שמעדיפים ממשלה אחרי הבחירות בישראל. דבריו של הנייה מגיעים גם על רקע המלצה של סיעת הפתח בפרלמנט למוסדות התנועה שלא ליטול חלק בממשלת חמאס.

   

  המועצה המהפכנית של הפתח, שדנה בימים האחרונים בארגון מחדש של התנועה לאחר המפלה בבחירות, צפויה להחליט בקרוב בנוגע להצטרפות לממשלה. ל-ynet נודע כי בכירים בפתח ביקרו בתקופה האחרונה במצרים, שם דרשו מהם לסייע בהקמתה של ממשלת אחדות רחבה שתכלול את הפתח. ברשות מעריכים לפי שעה כי מדובר במשבר טבעי במהלך משא ומתן. לפי ההערכות, בסופו של דבר תוקם ממשלה רחבה בהשתתפות הפתח, אך אין פוסלים כי חברי הדור הצעיר יחליטו להוביל מרד עצמאות ויטרפדו את ההצטרפות. בהקשר זה מציינים בפתח כי בכוונת חברים בתנועה להעלות לדיון רציני את האפשרות להרכיב ממשלת צללים, שתעקוב אחרי פעילות חברי ממשלת החמאס כאשר זו תקום, אם תקום, ללא הפתח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  ישיבה סוערת. הפרלמנט
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  מאיים בהתפטרות. דוויק
  צילום: רויטרס
  מומלצים