שתף קטע נבחר

הפריימריז: מי תרם למי וכמה?

מבקר המדינה פירסם את רשימת התורמים למועמדי מפלגת העבודה, הליכוד ומרצ בפריימריז. בין התורמים: המיליארדרים אברהם וברונפמן. אבל לא רק מיליארדרים תרמו: שלי יחימוביץ', למשל, קיבלה תרומות מקולגות עיתונאים. עוד הפתעות ברשימה: משה כחלון, שניצח בפריימריז בליכוד, קיבל רק ארבע תרומות. לימור לבנת לעומתו הגיעה לשיא של 230 אלף שקלים. אלוף הצניעות: רן כהן עם 3,000 שקלים. ומי תרם לח"כ לאה נס? המיליונר גוסינסקי

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס פירסם היום (ב') רשימה מעודכנת של התורמים למועמדי מפלגות העבודה, הליכוד ומרצ בפריימריז. בין התורמים, גם הפעם, המיליארדר דניאל אברהם מארה"ב, שרכש את ביתו של אהוד אולמרט בירושלים, והמליארדר צ'רלס ברונפמן. סך התרומות הנמוך ביותר הפעם נזקף לזכותו של חבר הכנסת רן כהן ממרצ, שהגיע לפריימריז רק עם 3,000 שקלים שאסף מתרומות.

 

  • לקריאת הרשימה המלאה באתר המבקר - לחצו כאן

 

במפלגת העבודה קיבלה קולט אביטל 16 תרומות מארה"ב, מתוך 20 תרומות שקיבלה בסך הכל. עמי איילון, ראש השב"כ לשעבר, זכה בתרומה נאה מאוד מהמליארדר דניאל אברהם על סך 47,971 אלף שקלים. גם השר לשעבר יצחק הרצוג מהעבודה זכה בתרומה מאברהם, אך על סך צנוע הרבה יותר - 2,000 דולרים בלבד. מצבו עדיין טוב יותר משל שר הפנים לשעבר, אופיר פינס, שקיבל מהמיליארדר האמריקני, רק חצי מהסכום - 1,000 דולר בלבד.

 

שלי יחימוביץ מהעבודה זכתה לתרומות קטנות, 1,000 שקל כל אחת מהקולגות העיתונאים ראודור בנזימן וגל אוחובסקי, ולתרומה נאה יותר מהמליונר בני גאון, על סך 9,000 שקלים.

 

שלום שמחון נהנה גם הוא מתרומות עשירי הארץ: 10,000 שקלים מאליעזר פישמן ו-10,000 שקלים נוספים ממשה תאומים. יולי תמיר לעומת זאת, הלכה על עשירי עולם וקיבלה 1,900 דולר תרומה מצ'רלס ברונפמן ו-1,800 דולרים מבוב קנת מארה"ב, שתרם גם למועמדים אחדים נוספים ברשימה.

 

בליכוד קיבל ח"כ מיקי איתן, יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט, 17 תרומות בסך הכל, 16 מהן מארה"ב, כשהנמוכה על סך 2,206 שקלים והגבוהה על סך 9,467 שקלים. גם ח"כ עוזי לנדאו מעדיף תורמים תוצרת חוץ וכל תרומותיו, 11 במספר, נתקבלו מתורמים בקנדה ובארה"ב. משה כחלון, שניצח את הפריימריז בליכוד, שמר על צניעות רבה מצד תורמים ישראלים - וקיבל רק ארבע תרומות, על סך 18,000 שקלים בסך הכל. לעומתו, שרת החינוך לשעבר לימור לבנת קיבלה 28 תרומות מהארץ ומחו"ל בסכום שנאה להשתבח בו - מעל 230,000 שקלים.

 

עוד אחד בליכוד שביסס את הפריימריז שלו על תרומות מחו"ל הוא שר הבריאות לשעבר, דני נווה, ש-24 תרומות הגיעו אליו מאוסטרליה, ארה"ב ובריטניה ורק אחת,

צנועה, מגבעתיים.

 

עוד תרומה מעניינת קיבלה חברת הכנסת היוצאת לאה נס, על סך 9,113 מהמליונר ולדימיר גוסינסקי. רובי ריבלין, יו"ר הכנסת ה-16 ומאוהדיה המובהקים של בית"ר ירושלים, שומר על קשר עם החברים לטריבונה וקיבל תרומה צנועה מיו"ר בית"ר הקודם, משה דדש, על סך 5,000 שקלים.

 

במרצ ענייני התרומות יגעים הרבה יותר ושם הנבחרים מסתפקים ממש במועט: כך, התורם היחיד לקמפיין הבחירות של חיים אורון היה קיבוצו להב, שתרם 5,779 שקלים.

 

והכי הכי צנוע ברשימה הנוכחית של מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, הוא חבר הכנסת רן כהן, שקיבל גם הוא תרומה אחת, מאחד דני גרינפטר, על סך 3,000 שקלים בלבד, ואף יזכה, כנראה, להיכלל ברשימת חברי הכנסת הבאים של מרצ בכנסת ה-17.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
המבקר לינדנשטראוס
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: אלי אלגרט
כחלון. 4 תרומות בלבד
צילום: אלי אלגרט
צילום: ירון ברנר
יחימוביץ'. הקולגות תרמו
צילום: ירון ברנר
צילום: אלי אלגרט
לבנת. שיא התרומות
צילום: אלי אלגרט
צילום: ג'רמי פלדמן
רן כהן. שיא הצניעות
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים