שתף קטע נבחר

"הפגיעה באזרחים לא תשנה מדיניות המאבק בקסאם"

האם ההרג של שלושת הנערים בני 10, 15 ו-16 בעת ההתנקשות אתמול בשני פעילי ג'יהאד, יפגע בלגיטמציה של המאבק הישראלי בטרור? גורמי ביטחון מבהירים: "הפלסטינים, ובראשם פעילי הטרור, צריכים לקחת בחשבון שבמלחמה הזאת עלולים גם להיפגע אזרחים פלסטיניים". במערכת הביטחון יבדקו לעומק את האירוע, אך פעולות "פינצטה" נגד יורי הקסאמים יימשכו

ישראל תמשיך בפעולותיה ההתקפיות ברצועת עזה כנגד חוליות משגרי קסאם, פעילי שטח ובתי מלאכה המייצרים את הרקטות. האירוע אתמול (ב') בו נהרגו שלושה אזרחים בתקיפת מטוסי חיל האוויר, לא ישנה מדיניות זאת. כך אמרו אמש גורמים בטחוניים בכירים בממשלת אולמרט.

 

בצה"ל סירבו להתייחס אמש למותם של הנערים, ומטבע הדברים הנושא ייבדק לעומק בימים הקרובים. העובדות יצורפו אחת לאחת, בניסיון להבין מה היו נסיבות מותם המדויקות של השלושה.

 

"כך או כך, אנו איננו מצפים ובוודאי לא מחכים שממשלת החמאס תמנע את ירי הקסאם לעבר אשקלון, שדרות והנגב המערבי", אמר גורם ביטחוני בכיר.

"קו הפעולה התקיף שהופגן גם בתקיפת חיל האוויר אמש יימשך. הפלסטינים, ובראשם פעילי הטרור, צריכים לקחת בחשבון שבמלחמה הזאת, בה צה"ל מגן על אזרחי ישראל, עלולים גם להיפגע אזרחים פלסטיניים. נעשה הכל למנוע זאת, אך לצערנו, בגלל אופי הפעלת החוליות הללו ותנועת אנשיהם בתוך אוכלוסייה אזרחית, הם מסתכנים גם בפגיעה בחפים מפשע", אמר.

 

במערכת הביטחון הגדירו תחילה את ההתנקשות כ"עוד הצלחה של מערכת הביטחון במלחמה נגד הטרור", אולם שעות ספורות לאחר האירוע, משהתברר כי שלושה אזרחים, כולם נערים, נהרגו בפעולה, החלו לעלות סימני שאלה על המשמעות שעשויה להתלוות לסיכול הממוקד. החשש הוא, כי פגיעה בחפים מפשע תכרסם בלגיטימציה הגבוהה שממנה נהנית ישראל בפעולתה נגד הטרור.

 

"דגש על 'פעולות פינצטה'"

 

המדיניות החד-משמעית, שנתנה מרחב פעולה גדול לצה"ל לתקיפות מדויקות, הינה פועל יוצא של החלטת מ"מ רה"מ אהוד אולמרט בישיבת הממשלה בשבוע שעבר. זאת לאחר שאולמרט קיבל סקירות מראשי מערכת הביטחון, על עלייה בשיעור שיגורי הקסאם. החלטתו של אולמרט הועברה לראשי צה"ל והשב"כ בדיון שנערך ביום חמישי שעבר במשרד הביטחון בתל-אביב.


ההתנקשות בעזה. צילום: רויטרס 

 

בירושלים מדגישים שאין מדובר בשינוי מהותי במדיניות שהייתה עד כה. עם זאת, מדובר בעליית מדרגה בפעילות היזומה של צה"ל והשב"כ בשטח. מטרת הפעילות למזער למינימום את ירי הקסאם, בעיקר זה המכוון לפגוע במתקנים אסטרטגיים באזור אשקלון - כפי שאירע ביום שישי.

 

מעבר לירי הארטילרי הנמשך לעבר אזורים פתוחים, באזורים מהם משוגרים רקטות הקסאם והפצצת דרכי גישה באמצעות מטוסי חיל האוויר, יושם דגש לפעולות "פינצטה": פעולות שמיועדות לפגוע "במחוללי ירי הקסאם", מהחוליות המבצעות בשטח, דרך המפקדים והמהנדסים של הזרועות הצבאיות של האירגונים המעורבים וכלה באתרי הייצור והאיחסון של הרקטות.

 

במערכת הביטחון מציינים בסיפוק את הפעולות האחרונות שננקטו נגד חוליות משגרי הקסאמים. עם זאת הבהירו אמש שאין דרך להבטיח מניעה מוחלטת של שיגורי הקסאמים, או פגיעתם בשולי אשקלון. ההערכה היא שעד להקמת הממשלה החמאסית בראשותו של איסמעיל הנייה, ימשך הירי הספוראדי של הקסאמים, בניסיון ליצור מציאות מאיימת על אזרחי ישראל. עם זאת, במשרד הביטחון מניחים שעם כניסת החמאס לממשלה הפלסטינית, ינסה זה להוריד את כמות הפעילות הרקטית, כדי להראות לעולם המערבי את יכולת שליטתו בארגוני הטרור ברצועת עזה.

 

"שיעור הפגיעה באזרחים קטן משמעותית"

 

גורמים במערכת הביטחון ציינו כי צה"ל וחיל האוויר השכילו לפתח יכולות שיקטינו בצורה משמעותית את שיעור הפגיעה באזרחים שאינם מעורבים בטרור, גם כאשר טיל נורה ממסוק לעבר היעד. מעיון בשורת פעולות חיל האוויר ברצועה בחודשים האחרונים, הנתונים אכן מרשימים - פגיעות מדוייקות ביעדי טרור, בלי נפגעים חפים מפשע.

 

האירוע האחרון בו נפגעו אזרחים בירי מהאוויר אירע בסוף אוקטובר 2005, בעת ההתנקשות בחייו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי, שהדי מהנא. באירוע נהרגו שלושה מחבלים נוספים, אך לצדם נהרגו גם שלושה אזרחים. בצה"ל ניסו להסביר כי מותם של האזרחים נגרם מפיצוץ אמצעי לחימה שהיו ברכב. מכל מקום, הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט, החל בבדיקת האירוע והוא עדיין בוחן אם יש להעבירו לחקירת מצ"ח בעקבות פניית ארגון "יש גבול". למצ"ח לא הגיעה, לפחות עד היום, פנייה המבקשת לבדוק את האירוע.

 

מכל מקום שורת ההצלחות של חיל האוויר מאז ואי-פגיעה בחפים מפשע, איפשרה לצה"ל ולחיל האוויר להמשיך את פעולותיהם ללא חשש.

 

האירוע אתמול , עם מותם של שלושת הנערים, עלול לפתוח מחדש את הדיון בנושא לגעת במושג הרגיש מכל - לגיטמציה.

 

באחרונה הרחיב חיל האוויר את פעולותיו ברצועה, והפך מעבר לכלי ל"סיכול ממוקד", גם לכלי בידיו של אלוף הפיקוד לפגוע בכל חוליה העושה את דרכה לבצע פיגוע לרבות ירי רקטות קסאם, ולכן כל עצירה או אפילו השהייה קלה של חיל האוויר במלחמה הזאת בגלל דיון כזה או אחר בלגיטמציה, עשוי להביא לפגיעה בתכניות העבודה של צה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הידיים מגואלות בדם
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
הרכב ההרוס וההמונים
צילום: איי אף פי
מומלצים