שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מופז בגרמניה: דברי נשיא איראן מזכירים הדים מהעבר

  במקום בו נשלחו רבבות יהודים אל מותם, התייחס שר הביטחון לדבריו של אחמדי-נג'אד שהכחיש את קיום השואה. לדבריו, "האיומים על ביטחונה של מדינת ישראל עומדים בעינם. מיומה הראשון לא ידעה מדינת היהודים שלום ושלווה". בהקשר לאיום האיראני אמר: "אנו נגן על עצמנו"

  "האיומים על ביטחונה של מדינת ישראל עומדים בעינם. הכרזותיו האנטישמיות של נשיא איראן, מכחיש השואה, מחמוד אחמדי-נג'אד, מזכירים הדים מהעבר שאסור לשכוח. העם היהודי הוא איננו בן בלי בית ואיננו עוד חסרי אונים". כך אמר הבוקר (ד') שר הביטחון, שאול מופז, בטקס הנחת זר ברציף 17 באתר גרונוולד בברלין, המקום ממנו נשלחו רבבות יהודים אל מחנות ההשמדה.

   

  מופז יצא אמש לביקור רשמי קצר בגרמניה וברומניה. במהלך הביקור יוועד מופז עם שרי החוץ וההגנה בברלין. משם ימשיך מופז לבוקרשט, שם ייפגש עם הנשיא, טריאן בססקו, ועם ראש הממשלה ושר ההגנה. מטרת הביקור בשתי המדינות היא לדון בחיזוק שיתוף הפעולה עם גרמניה ורומניה, בשימור החזית הבינלאומית נגד החמאס והטרור העולמי.

   

  בטקס הבוקר, בו נכח שר ההגנה הגרמני, נאם מופז בעברית. "קולות אני שומע. קולות צורמים של בריחים ננעלים, צפירות קטרים ושקשוק רכבות נכנסות ויוצאות אל הרציף וממנו. עם ישראל קם מאפר השואה כשהוא פצוע אנוש, אך נושם. בשארית כוחותיו הוא הקים את מדינתו הריבונית, החופשית, מולדתו ההיסטורית. אך מיומה הראשון לא ידעה מדינת היהודים שלום ושלווה", אמר שר הביטחון.

   

  מופז התייחס בנאומו להתייחס גם להווה: "חתמנו חוזי שלום עם מצרים וירדן, אך מעגל השלום לא הושלם עדיין והסכסוך עם שכנינו הפלסטינים עודנו רחוק מפתרון. ישראל מחוייבת לשלום ונכונה לפשרות, אך לא תהיה מוכנה לדון עם שום גורם השולל את זכות קיומה".

   

  שר הביטחון בחר בנאומו על אדמת גרמניה, לעורר שוב את הקהילה הבינלאומית כנגד מירוץ החימוש הגרעיני האיראני. "אנו נגן על עצמנו", אמר מופז, "אך תביעתנו המדינית והמוסרית מן הקהילה הבינלאומית היא למנוע בכל דרך את התחמשותה של איראן בנשק להשמדה המונית".

   

   על אף הקור העז בגרמניה, כחמש מעלות מתחת לאפס, גרם ביקורו של מופז להתעניינות תקשורתית גבוהה. במהלך הביקור הוא אף שוחח עם עיתונאים מקומיים. מופז ביקר גם בוילה ואנזה, המקום בו תוכנן הפתרון הסופי, והדליק נרות זיכרון. בפגישתו עם שר ההגנה הגרמני, יבהיר מופז שרק אם החמאס יעמוד בכל הדרישות של ישראל, עשוי הדבר לסלול את הדרך להידברות עם הארגון, אחרת ישראל תפעל נגדו בכל האמצעים. בין גרמניה לישראל צריך להיחתם הסכם סופי על מכירת שתי צוללות מסוג "דולפין", וייתכן כי בשיחה בין השניים תיחתם העיסקה באופן סופי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  אסור לשכוח. מופז
  צילום: ירון ברנר
  צילום: רויטרס
  מכחיש שואה. אחמדי-נג'אד
  צילום: רויטרס
  מומלצים