שתף קטע נבחר

העבודה מבטיחה: נפנה את המאחזים בתוך שנה

המפלגה התחיבה לפנות 24 מאחזים בלתי חוקיים בשלושת חודשי כהונתה הראשונים של ממשלה בראשות העבודה. פרץ הסביר ש"אידיאולוגיה לאומנית יכולה להפוך למסוכנת"

כשברקע דיוני ועדת החקירה הפרלמנטרית לאירועי עמונה, יצאה מפלגת העבודה בהכרזות בנושא פינוי המאחזים הבלתי חוקיים. יו"ר מפלגת העבודה, חבר הכנסת עמיר פרץ וחבר הכנסת אופיר פינס הציגו היום (ד') תוכנית מסודרות לפינוי כל המאחזים הבלתי חוקיים ביהודה ושומרון, תוך שנה מיום הקמת ממשלה בראשותם. השניים התחייבו שמפלגתם תשלב בקווי היסוד של הממשלה, התחייבות לפינוי המאחזים, כאשר שישה מהמאחזים הראשונים, יפונו תוך חודש לאחר הקמת הממשלה, ו-18 נוספים יפונו חודשיים לאחר מכן.

 

 

פרץ ופינס התחייבו שהעבודה תפעל לכך שתבוטל האפשרות להקמת מאחזים בלתי חוקיים במסווה, והתחייבו שהם יבטלו את החלטות 175 ו-150 המאפשרות הרחבות של יישובים בשטחים. פינס אמר שתחת שלטון העבודה לא תתאפשר הרחבת יישובים, אלא באישור הממשלה. "ממשלת העבודה תפעל לשנות את ההחלטה שביטלה את הקפאת הבנייה בשטחים, כך שכל קרקע שהוקצתה לבניית מאחזים, תוחזר מייד לרשות המינהל האזרחי וכל הקצאה נוספת של קרקע תינתן רק לאחר אישור שר הביטחון", אמר פינס.


יפנו 105 מאחזים. פינס ופרץ  (צילום: עופר עמרם)

 

כמו כן התחייבו בכירי המפלגה, שממשלה בראשותם תפסיק את פעילותה מול החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונות, חטיבה שהפעילות מולה שימשה במשך שנים כמכשיר לבניית מאחזים בלתי חוקיים. בנוסף, העבודה מבטיחה לבטל את התקן של יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות,  וכל החלטה בנושא המאחזים תובא לאישור מליאת הממשלה.

 

העבודה מתכוונת להטיל מגבלות גם על רכישת קרקעות וכן על רכישה וניוד של קרוואנים בשטחים. פינס אמר  שהממשלה בראשות מפלגתו תתייחס לכל קרוואן כאל בית מגורים לכל דבר, וקניית קרוונים תתאפשר רק לאחר אישור של שר הביטחון וראש הממשלה. פינס הבהיר שכל רכישת קרקע פרטית בשטחים תותנה באישור של שר הביטחון.

 

יו"ר העבודה, עמיר פרץ אמר: "פינוי המאחזים תוך שנה מחויב במציאות, על מנת להגן על הדמוקרטיה ועל שלטון החוק בישראל. העובדה שיש הבחנה במשמעויות של שלטון החוק, היא בלתי אפשרית. צריך ליישם את החוק. אנו מתחייבים לפנות את כל 105 המאחזים הבלתי חוקיים. מדובר בסך הכל ב-1500 איש. אידיאולוגיה לאומנית יכולה להפוך למסוכנת לדמוקרטיה ושלטון החוק הוא מעל כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
להגן על הדמוקרטיה. פרץ
צילום: צפריר אביוב
צילום: גבי מנשה
לא יאפשר הרחבת ישובים בשטחים. פינס
צילום: גבי מנשה
צילום: איי פי
מאחז עמונה (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים