שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משעל: "התנתקות חד-צדדית - הצהרת מלחמה"
  ראש הלשכה המדינית של החמאס תקף בחריפות את התוכניות המדיניות עליהן הצהיר אולמרט: "התנתקות חד-צדדית היא הצהרת מלחמה על העם הפלסטיני". הוא הוסיף כי "אולמרט מבצע אותן טעויות כלפי הפלסטינים כמו שרון". א-זהאר: "איננו סוג של התנחלות בארצנו"

  חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, אמר היום (ו') לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הצהרתו של מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט לפיה ישראל תקבע את גבולות הקבע שלה עד 2010 מהווה "הצהרת מלחמה".

   

  משעל אמר בראיון כי "התנתקות חד-צדדית של ישראל מהשטחים הפלסטיניים היא הצהרת מלחמה על העם הפלסטיני".

   

  "תוכניתו של אולמרט אינה תוכנית שלום, אלא הצהרת מלחמה, שתאפשר לישראל להישאר ברוב שטחי הגדה המערבית, להשאיר את חומת

  ההפרדה ואת ההתנחלויות, לסרב לכל ויתורים בירושלים ולדחות את זכות השיבה הפלסטינית", אמר משעל.

   

  לדבריו, "זהו צעד חד-צדדי של ישראל למען האינטרסים הביטחוניים שלה, ולא למען השלום". הוא הוסיף כי "אולמרט מבצע אותן טעויות כלפי הפלסטינים כמו אריאל שרון".

   

  גם בכיר החמאס, ד"ר מחמוד א-זהאר, התייחס לדבריו של אולמרט ואמר כי "איננו סוג של התנחלות בארצנו", אמר א-זהאר, "אנחנו לא יכולים להכיר בגבולות שכאלה, בייחוד אלה שיווצרו בעזרת גדר ההפרדה, ויפרידו בין אדמתנו לאדמתנו".

   

  גם הממונה על המו"מ באש"ף, סאיב עריקאת, התייחס לדברי אולמרט ואמר כי "ישראל איננה יכולה לקבוע את גבולותי בכך שתכתיב לי אותם. זה רק מאריך את הסכסוך במקום לפתור אותו".

   

  דברי משעל אינם עולים בקנה אחד עם דברים שאמרו לאחרונה ראשי החמאס ברצועה, בהם ראש הממשלה המיועד איסמעיל הנייה וא-זהאר, לפיהם הפלסטינים יברכו על כל נסיגה של ישראל מכל שטח פלסטיני כלשהו, ויבקשו להשליט שליטה פלסטינית באזורים מהם תיסוג ישראל.

   

  בפתח מיהרו לתקוף את ההתבטאויות האלה של ראשי החמאס. עריקאת אמר כי "התבטאויות אלה מסוכנות ומעודדות את מגמת ההתנתקות בממשלה הישראלית", עוד הוסיף עריקאת בתגובה לדברי החמאס על נכונות לקבל התנתקויות נוספות של ישראל כי "בעוד הפתח ואש"ף לא ויתרו על סנטימטר אחד ביותר מעשר שנות מו"מ, בחמאס מוכנים לוותר על שטחים נרחבים, עוד אפילו בטרם החלו לשלוט באופן רשמי". בחמאס אמרו אז כי נכונותם לקבל נסיגות ישראליות חד-צדדיות, אינה הסכמה למדיניות הישראלית, כי אם נכונות להכיר במציאות הזו, לשלוט בשטחים המפונים ולהמשיך ולהיאבק על נסיגות נוספות.

   

  אולמרט: "לא אמתין בלי סוף"

    

  בראיון במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" שהתפרסם היום אמר אולמרט: "הפלסטינים יצטרכו להחליט בקרוב אם הם מקבלים על עצמם את מפת הדרכים.

  אני אמתין להבשלת התהליך הזה, אבל אין לי שום כוונה להמתין בלי סוף. אם הם יעדיפו להיגרר לציר הרשע של איראן, סוריה וחיזבאללה ויהפכו את הרשות הפלסטינית לסניף של משטר הטרור האיראני, נצטרך לקחת את גורלנו בידינו ולפעול בלעדיהם".

   

  אולמרט הוסיף כי "אנחנו נשנה את תוואי הגדר מערבה או מזרחה בהתאם להסכמה הפנימית שתושג בישראל. הגדר הנוכחית ביטחונית. הגדר שתוקם, שבקטעים מסוימים תהיה חומה, תהיה קו הגבול שיפריד בין ישראל לפלסטינים. ישראלים לא יחיו מעבר לגדר".

   

  ובתוך כך, נציגי האיחוד האירופי מתכנסים היום כדי לדון בהמשך הסיוע הכלכלי לפלסטינים, תוך הפעלת לחץ על החמאס להתפרק מנשקו ולהכיר בישראל.

   

  הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד, חוויאר סולאנה, אמר בראיון לעיתון האוסטרי "דר סטנדרד" כי "עלינו למצוא דרכים לתמוך בפלסטינים. אנחנו רוצים לראות שביכולתנו לשמור על מה שלקח כל כך הרבה שנים לבנות - רשות פלסטינית שהיא עובר של מדינה שיש להשלים, ושיום אחד תקום".

   

  נציבת קשרי החוץ של האיחוד האירופי, בניטה פררו-ולדנר, אמרה כי האיחוד לא יסייע כלכלית לרשות הפלסטינית אלא אם החמאס יתפרק מנשקו.

    

  לדבריה, "קבענו כמה תנאים להמשך הסיוע. כסף לא יזרום לרשות החדשה אלא אם היא תשאף לשלום בדרכי שלום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  משעל. "הצהרת מלחמה"
  צילום: איי אף פי
  צילום: גיל יוחנן
  אולמרט. "לא אמתין בלי סוף"
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים