שתף קטע נבחר

נטורי קרתא באיראן: "שואפים להתפוררות השלטון בישראל"

בהצהרה לרדיו האיראני ובשיחות עם מקומיים, הפיצו הרבנים האנטי-ציוניים את משנתם נגד המדינה. "באנו לטהרן כדי להבהיר שמדינת ישראל לא מייצגת את כל היהודים", אמר אחד הרבנים שהשתתף בביקור

משלחת של חמישה רבנים מקבוצת נטורי-קרתא, הפלג האנטי-ציוני של העדה החרדית, הגיעה בשבוע שעבר לביקור באיראן כדי להביע את תמיכתה בנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד ותכניותיו בנוגע להשמדתה של ישראל. פלג נטורי קרתא ידוע בשנאתו לישראל ולרעיון הציוני, ובהצהרה ברדיו האיראני אמרו הרבנית כי הם שואפים ל"התפוררות השלטון הישראלי".

 

הרבנים סיירו בכל רחבי איראן ונפגשו עם בכירים בממשל, עם גורמים הקשורים בתכנית הגרעין ועם סטודנטים רבים אשר שמעו מהם את משנתם בנוגע לציונות וליהדות. במהלך ביקורם פקדו הרבנים גם מספר מבתי הכנסת ונפגשו עם אנשי הקהילה היהודית

 המועטה שנשארה באיראן. כאשר נדרשו להתייחס לנושא השואה והכחשתה על ידי הצמרת האיראנית, אמרו הרבנים כי הם לא מתרגשים מהדברים, בלשון המעטה.

 

בעת הסיור שקיימו נציגי נטורי קרתא בטהרן הם התראיינו גם בתחנת הטלוויזיה האיראנית אל-עאלם. אתר ממר"י הביא את עיקרי הדברים ובהם את דבריו של דובר הקהילה, הרב דוד וייס: "הציונים משתמשים בנושא השואה לטובתם. אנחנו, היהודים שנהרגו בשואה, איננו משתמשים בנושא הזה כדי לקדם עניינים. אנו חוזרים ומזכירים שיש מאות ואלפים של יהודים ברחבי העולם שמזדהים עם ההתנגדות שלנו לרעיון הציוני ושסבורים שהציונות אינה יהדות אלא רק רעיון פוליטי. מה שאנחנו רוצים זה לא חזרה לגבולות 67' אלא גם את מה שבתוכם כדי שהארץ תחזור לידי הפלסטינים ואנו נחייה לצידם...כמובן שאנו מתנגדים לרעיון המדינה הציונית".

 

"הציונות נוסדה על ידי תיאודור הרצל - הוא ואנשיו הלכו נגד צו האלוהים. זו הסיבה שמר ליווינגסטון (ראש עיריית לונדון) גינה זאת. הוא צודק והוא לא אנטישמי. אנו תמכנו בו כאשר השיח' קרדאווי (הכוונה לשייח' יוסף קרדאווי – מגדולי הפוסקים בעולם הסוני ומראשי האחים המוסלמים. לפני מספר חודשים הוא נועד בלונדון עם ליווינגסטון) הגיע לאנגליה ולכן אמרנו לו – עשית נכון.

 

"אנו מברכים על כך משום שהאנשים הללו אינם אנטישמים אלא מתנגדים לתנועה הפוליטית הזאת – הציונות שאינה לגיטימית ואיינה מייצגת מאות אלפי יהודים בכל רחבי העולם ואולי אפילו מיליונים שמאמינים ביהדות אבל לא מקבלים את ישראל", סיכם הרב וייס כשעל דש המקטורון שלו סיכת דגל פלסטין עם כרטיס עליו נכתב בעברית, אנגלית וערבית – "אני יהודי, לא ציוני" (ראו תמונה מימין).

 

הרב דוד-שלמה פלדמן, שלקח גם הוא חלק במשלחת לאיראן, הוסיף: "באנו לטהרן כדי להבהיר שמדינת ישראל לא מייצגת את כל היהודים. אולי המדינה מייצגת את הרעיונות של עצמה, שרחוקים מאד מאלו של העם היהודי".

 

הרב אהרון כהן אמר במהלך מסיבת העיתונאים שערכו חברי המשלחת בטהרן, כי הציונים מעורבים כמעט בכל פשע גדול ברחבי העולם אך למרבה הצער הם טוענים כי הם מייצגים את הקהילה היהודית.

 

שוללים את העברית, מתאבלים ביום העצמאות

 

קהילת נטורי קרתא קמה בשנת 1935 ובשנים שלפני הקמת המדינה סירבו אנשיה לקחת כל חלק בפעילות היישוב הציוני. גם לאחר הקמת המדינה המשיכו נטורי קרתא לדבוק בקפדנות בהתנגדותם לציונות ולמדינת ישראל מתוך האמונה כי בעצם קיומה של המדינה החילונית יש משום כפירה באל ובאמונה בביאת המשיח.

 

חברי הקהילה מקיימים ניתוק מוחלט מהמדינה ומוסדותיה. הם אינם מכירים בסמכות בתי המשפט, אינם נוטלים חלק בבחירות העירוניות

 והארציות, לא שולחים את ילדיהם למערכת החינוך הממלכתית ואינם משרתים בצה"ל. נוסף לכך הם שוללים את השימוש בעברית כשפת יום-יום, אינם נושאים תעודת זהות, מסרבים לקבל כספים מידי המדינה (למרות שמרביתם משלמים מיסים) וחלקם נוהג מנהג אבלות ביום העצמאות.

 

נטורי קרתא קיימו לאורך השנים קשר הדוק עם תנועות פלסטיניות כיוון שראו בהן שותפות דרך ובעלות ברית במאבק נגד הציונות ומדינת ישראל. הקבוצה הכירה ותמכה בזכות להגדרה עצמית של העם הפלסטיני עוד בראשית שנות ה-70 ואף השתתפה במשלחות פלסטיניות שלקחו במשא ומתן המדיני עם ישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תג הזיהוי של נטורי קרתא
צילום: רויטרס
מומלצים