שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  ארגוני הירוקים: הממשלה לא דואגת לסביבה
  דו"ח של התנועה הסביבתית קובע כי הממשלה מתקצבת את נושאי איכות הסביבה בסתירה להמלצות הדרג המקצועי ובסכומים דלים. כך למשל נושא הגז הטבעי מתעכב ותקצובו נמוך ביותר

  כספים שהוקצו בתקציב המדינה לנושאי איכות סביבה תוקצבו בצורה הסותרת את המלצות הדרג המקצועי במשרדי הממשלה עצמם. כך עולה מדו"ח חדש של התנועה הסביבתית שהתפרסם היום.

   

  כך למשל קבעה הממשלה כי עד 2007 2% מייצור החשמל יתבסס על אנרגיות נקיות ועד 2016 - 5%. בפועל, הרחבת פרויקט הגז הטבעי מתעכבת, אין התקדמות

  מעשית בהקמת תחנת כוח סולארית, ההשקעות בייעול השימוש באנרגיה ב-6 השנים האחרונות הן פחות מחצי מיליון שקל בשנה והתקציב לפיתוח אנרגיות נקיות היה ב-אשתקד 3.4 מיליון שקל בלבד, ולשנת 2006 תוקצבו רק 2.9 מיליון שקל.

   

  עוד עולה מהדו"ח, כי רוב תקציבה של נציבות המים (525 מיליון שקל) מוקדש להתפלת מי-ים, שהוא פתרון בעייתי מבחינה סביבתית, בשל היותו עתיר בשימוש בקרקע ובאנרגיה. רק 12.7 מיליון הוקצו לשימוש יעיל במים, למניעת זיהום מי תהום ולשיפור איכות מי השתייה. מנהל מקרקעי ישראל תגבר את שיווק הקרקעות והקל על בנייה למסחר ותעשייה על קרקע חקלאית, במקום לשמור על משאבי הקרקע.

   

  משרד התמ"ת, קובע הדו"ח, אינו מעניק תמריצים כלכליים להשקעות סביבתיות בתעשייה ואינו נוקט באמצעי הרתעה נגד מפעלים הזוכים לסיוע ממשלתי אך מזהמים את הסביבה ומסכנים את בריאות הציבור.

   

  עו"ד אלונה שפר (קארו), מנכ"ל "חיים וסביבה", ארגון הגג של ארגוני איכות הסביבה אומרת כי "הפרדוקס הוא שגם כאשר הדרג המקצועי בממשלה מאמץ מדיניות נכונה וארוכת טווח, הממשלה עצמה מגבשת מדיניות הפוכה, בשל שיקולים קצרי טווח שיביאו דיבידנדים פוליטיים מהירים".

   

  לדברי שפר, משרדי הממשלה מתעלמים לא רק מצרכי הציבור, אלא גם מרצונותיו המפורשים. מסקר דעת קהל שנערך עבור "חיים וסביבה" על ידי מכון "דחף" עולה, כי 84% מהישראלים רוצים שהממשלה תשקיע בנושאי איכות הסביבה וההגנה על בריאות הציבור יותר תקציבים מאשר כיום.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ארגוני הירוקים: הממשלה לא דואגת לסביבה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עו"ד אלונה שפר, מנכ"ל חיים וסביבה
  "לא דואגים לאיכות המים"
  מומלצים