שתף קטע נבחר

פרס נגד פרץ: "אין לנו צורך בלנין ומרקס"

מועמד קדימה לכנסת עקץ את יו"ר מפלגת העבודה, אשר לדבריו "מעולם לא רצתה להיקרא סוציאליסטית או סוציאל-דמוקרטית". על מדיניות נתניהו: "אני נגד חזירות ביחס לאנשים". בעבודה הגיב בחריפות: "כבר לא מבינים את פרס, אולי ככה הוא מתרץ לעצמו את ישיבתו עם חבורת הקפיטליזם החזירי", ואף פנו לאינטרנציונאל הסוציאליסטי, שיגרש את פרס משורותיו

"אין לנו צורך בלנין, מרקס ואנגלס", כך אמר היום (ב') שמעון פרס בהרצאה שנשא בפני סטודנטים במכללת רמת גן. פרס התייחס בדבריו ליו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, והמשיך בביקורת עקיפה: "מפלגת העבודה מעולם לא רצתה להיקרא סוציאליסטית או סוציאל-דמוקרטית".

 

 

דבריו אלה עוררו תגובות חריפות במפלגת העבודה. לובה אליאב, מוותיקי מפלגת העבודה, אמר: "אני מתפלא על פרס. מיום הקמתה, מפלגת העבודה הינה מפלגה סוציאל-דמוקרטית, שקמה כדי להנחיל ערכים של צדק ושוויון".

 

ואילו יורם מרציאנו, מועמד ברשימת העבודה לכנסת הבאה שהיה בעבר ראש מטהו של פרס לשעבר אמר בתגובה: "אני כבר לא מבין את פרס, סגן-נשיא האינטרנציונל הסוציליסטי, שרק לפני שנה אירח בתל-אביב את האינטרנציונל. אולי ככה הוא מתרץ לעצמו את ישיבתו עם חבורת הקפיטליזם החזירי. אם זה לא היה פורים, זה היה סיפור עצוב".

 

יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, ערן חרמוני, פנה לאינטרנציונאל הסוציאליסטי בדרישה להדיח מהארגון את שמעון פרס. לדברי חרמוני, "החתרן הבלתי נלאה צירף כינוי נוסף לשלל תאריו - גזען, חשוך ואטום. כנראה שתאוות השלטון העבירה את מר פרס על דעתו, שכן הוא 'שכח' לציין שהוא כיהן כסגן יושב ראש האינטרנציונל הסיוציאליסטי שנים ארוכות. מי שהתרגל לטוס במחלקה הראשונה וליהנות כל חייו ממנעמי השלטון, אכן אינו סוציאליסט, אלא תאב שררה וכוח".

 

מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל ל-ynet: "פרס שכח מהר מאוד, לאחר שהתחבר לקפיטליזם החזירי, שהוא שפך אלפי מילים על יתרונה של מפלגת העבודה כמפלגה חברתית. פרס, שכיהן כסגן האינטרנלציאונל הסוציאליסטי, השאיר במאי האחרון חובות שנפלו על כתפי מפלגת העבודה. דבריו מביכים ומביישים".

 

פרס על נתניהו: "אני נגד חזירות ביחס לאנשים"

 

בהמשך דבריו בפני הסטודנטים, הסביר פרס את מקור חזונה של מפלגתו החדשה, קדימה: "עמדותינו שאובות מהתנ"ך, מעשרת הדיברות שהביא משה בתחום המוסרי, מהנביא עמוס שאמר 'לא נמכור עני בעבור זוג נעליים', ומהנביא ישעיהו אשר בחזונו אמר 'לא ישא גוי אל גוי חרב'".

 

פרס התבקש על ידי הסטודנטים לחוות את דעתו על מדיניותו של נתניהו וענה: "אני נגד חזירות ביחס לאנשים. אין צורך לפגוע בקשישים, בנכים, בילדים ובמשפחות החד הוריות".

 

פרס אמר עוד כי יש להחמיר בענישה על סכינאות ואלימות בקרב נוער, באמצעות הגברת פעולות ההסברה והחינוך בנושא. עוד אמר: "הצורך להחזיק כוחות משטרה גדולים ביהודה ושומרון מול פרובוקציות של מתנחלים, יוצר מצוקת כח אדם ברשויות אכיפת החוק בישראל".

 

ואילו פרץ עצמו, שסייר היום בקריית אתא, התייחס לטענות על כוונה להרכיב קואליציית ליכוד-עבודה לאחר הבחירות, ואמר כי "הספין של קדימה על קואליציה בין ליכוד לעבודה נועד להוריד את הנושא החברתי מסדר היום. זהו דבר חסר סיכוי". "האזרחים מבינים שקדימה היא מפלגה שאין לה מה להציע", הוסיף פרץ.


פורסם לראשונה 13/03/2006 16:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
פרס. יורה חופשי
צילום: אמיר כהן
צילום: צפריר אביוב
פרץ. סוגיית הסוציאליזם
צילום: צפריר אביוב
מומלצים