שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: הוצאת הסוהרים לא תואמה עם ישראל
  בארה"ב ובבריטניה מכחישים את טענות הפלסטינים על קנוניה שאיפשרה את פעולת צה"ל בכלא ביריחו. דוברת הקונוסוליה האמריקנית בישראל מאשרת כי הסוהרים הבריטים והאמריקנים הוצאו מהמתחם זמן קצר לפני פעולת צה"ל אך טוענת כי "זהו אירוע נפרד". שר החוץ הבריטי: הרשות לא עמדה במחויבויותיה לגבי סידורי האבטחה של הסוהרים

  ברחבי הרשות הפגינו המונים מיד כשהיוודע דבר פעולת צה"ל  היום (ג')בכלא ביריחו וטענו כי פשיטת צה"ל על הכלא, בו מוחזקים רוצחי השר רחבעם זאבי ז"ל, התאפשרה בזכות קנוניה בה לקחו חלק ארצות הברית ובריטניה. הסוהרים הבריטים והאמריקנים, המאבטחים את המתחם, עזבו אותו לפני הפשיטה וראש החולייה, אחמד סעדאת, אף טען כי בכך סייעו שתי המדינות למפלגת קדימה לקראת הבחירות.

   

   

  אך בארצות הברית ובריטניה מכחישים את הטענות בתוקף: גורמים אמריקנים ובריטים רשמיים מסרו כי השתיים שלחו כבר ב-8 במארס מכתב ליו"ר הרשות, אבו מאזן, בו הודיעו לו כי הסוהרים מטעמן יוצאו מהכלא ביריחו משום שלא בוצעו השיפורים שנדרשו בסידורי אבטחתם. גם בדצמבר ובינואר שלחו ארה"ב ובריטניה אזהרות ברוח דומה לרשות הפלסטינית והביעו את דאגתן מביטחונם של הסוהרים.

   

  "הרשות הפלסטינית מעולם לא מילאה את התנאים של ההסכם שאפשר את הצבת הסוהרים האמריקנים והבריטים ביריחו. בעוד ששת העצירים מוחזקים בכלא יריחו הרשות נכשלה באופן עקבי ביישום עיקר ההסדרים הנוגעים לביקורים, חיפושים בתאים וגישה לטלפון.....מה גם שעלייתה לשלטון של מפלגה שקוראת השכם וערב לשחרור העצירים ביריחו מעמידה בסימן שאלה גם את הקיום הפוליטי של משלחת הסוהרים", צוין במכתב לאבו מאזן, עליו חתומים קונסול בריטניה וקונסול ארה"ב בישראל.

   

  "אם הרשות רוצה שהסוהרים האמריקנים והבריטים ימשיכו בתפקידם עליה להתאים את התנאים בכלא יריחו להסכמים שנחתמו, או לחלופין להגיע להסכם חדש עם ממשלת ישראל לגבי ששת העצירים", מוסיפים הקונסולים במכתב. 

   

  דוברת הקונסוליה האמריקנית בישראל אישרה כי הסוהרים הוצאו מהכלא זמן קצר לפני שכוחות צה"ל פשטו על המתחם, אך הכחישה כי היה תיאום כלשהו בין ארה"ב לישראל בעניין. "כניסת צה"ל הייתה אמנם עוקבת (לעזיבת הסוהרים), אך זה אירוע נפרד", אמרה הדוברת, מיכאלה שוויצר – בלום.

   

  עם זאת, היא ציינה כי עותק מהמכתב שנשלח לאבו מאזן ב-8 במארס הועבר לישראל, כנדרש במסגרת הסכם הפעלת הכלא. המכתב כאמור הבהיר כי בכוונת ארצות הברית ובריטניה להוציא את הסוהרים מהמתחם ביריחו. 

   

  שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, סיפק גם הוא סיבה לעזיבתם של הסוהרים הבריטים את הכלא והסביר כי היא בוצעה בשל שיקולים הקשורים לביטחונם האישי בלבד, "הרשות הפלסטינית נכשלה באופן עקבי בעמידה במחויבויותיה", נכתב בהצהרה שפרסם סטרו, "ובסופו של דבר הביטחון של אנשינו הוא הראשון בסדר העדיפויות". 

   

  "במכתב הבהרנו שאנחנו נאלץ לסיים את מעורבותנו בכלא אם הרשות הפלסטינית לא תבצע מיד את כל הדרישות מהסכם רמאללה (במסגרתו נשלחה משלחת הסוהרים) ותערוך שיפורים באבטחת הסוהרים או תגיע להסכם חדש עם ממשלת ישראל", כתב סטרו בהצהרה שפרסם, "בצער אני נאלץ להודיע לבית הנבחרים שדרישותינו לא נענו וסיימנו את מעורבותנו במשימה היום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אל ג'זירה
  הפעולה ביריחו. "זה אירוע נפרד"
  צילום: אל ג'זירה
  צילום: איי פי
  סטרו. "הרשות נכשלה"
  צילום: איי פי
  מומלצים