שתף קטע נבחר

ח"כ גלאון: "מהפעולה ביריחו עולה ריח קל של בחירות"

לדבריה, הממשלה היתה צריכה להידבר עם הפלסטינים ולא לנקוט פעולה צבאית. בליכוד מברכים על הפעולה, ומדגישים שצריך לפעול ביד קשה מול החמאס. וברוך מרזל יצא עם רעיון מקורי "להפציץ את הכלא - כדי שחיילים לא ייפגעו"

"מדובר ברוצחים מתועבים שמקומם מאחורי סורג ובריח, אך מכל הפעולה עולה ריח קל של בחירות", כך אמרה היום (ג') ח"כ זהבה גלאון (מרצ-יחד), בתגובה לפעולת צה"ל במתחם הכלא ביריחו, שם מתבצרים אחמד סעדאת ואסירים בכירים נוספים שלקחו חלק ברצח השר רחבעם זאבי ז"ל ובפעולות טרור נוספות.

 

 

גלאון תמהה על כך שהממשלה העדיפה לתכנן פעולה צבאית ולא להידבר עם הרשות הפלסטינית. "את מה שעשה יוסי ביילין, בכך שדיבר עם אבו מאזן, היה צריך לעשות ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט. אם אנחנו נהיה בממשלה הבאה נדאג שהממשלה לא תיפול לבורות שהיא חופרת לעצמה", אמרה גלאון.

 

בגוש שלום, היו יותר בוטים, לטענתם הפעולה נועדה למשוך את בוחרי הימין לקדימה. "ביריחו מתבצע ברגעים אלה תשדיר תעמולת הבחירות העיקרי של מפלגת קדימה ומנהיגה אהוד אולמרט, עם מאות חיילי צה"ל ואסירים פלסטינים כניצבים. בשיתוף פעולה עם ממשלות ארצות הברית ובריטניה מבצעים אולמרט ומופז פרובוקציה כוחנית כמו עדר פילים בחנות חרסינה, ושופכים שמן על מדורת הסכסוך והשנאה. עליהם תיפול מלוא האחריות לשפיכות הדמים", אמרו בתנועת גוש שלום.

 

גם יושב ראש בל"ד, עזמי בשארה, יצא גם הוא נגד פעולת צה"ל: "מדובר במעשה כנופיות וטרור בנוסח מבוקש חי או מת. פירושו היחיד של המעשה הוא שאם העם הפלסטיני לא יגן על עצמו ועל מוסדותיו ומנהיגיו, ישראל תעשה את מה שהיא חפצה לעשות", אמר בשארה.

 

שמעון פרס, הממוקם במקום השני ברשימת קדימה לכנסת, הפנה אצבע מאשימה לעבר החמאס. "החמאס נושא באחריות לנעשה ביריחו, כיון שהחליט להפר את ההסכמים בענין מאסר רוצחי זאבי ולשחררם", אמר פרס.

     

מי שהיה שר הביטחון בזמן שהשר זאבי נרצח, ח"כ בנימין בן אליעזר, טוען שהפעולה לא נעשתה משיקולים פוליטיים: "אני חושב שהפעולה הזו נעשתה בלית ברירה. התברר לישראל שהממשלה החדשה, ברשות בראשותו של איסמעיל הנייה, מתכוונת לא רק להבריח אותם לתוך המוקעטה, אלא גם להעלים אותם. הבנתי שגם אבו מאזן היה מוכן לתת יד לכך, לכן לא הייתה ברירה. הדבר היותר חמור, הוא שהבריטים והאמריקנים עזבו אחרי מכתב אזהרה, לא הייתה ברירה. אין מישהו בזירה הבינלאומית שיכול לבקר אותנו. לא הייתה ברירה אלא לקום ולעשות דבר. אני לא רוצה להתערב בשיקולי צה"ל. אני סומך על צה"ל. אני בכלל לא רוצה לעלות את זה על דעתי שהם עשו את זה משיקולים פוליטיים".

 

בימין: הפעולה מוצדקת, אולמרט מראה חולשה

 

יושב ראש ועדת חוץ ובטחון, יובל שטייניץ, בירך על פעולת צה"ל ביריחו, אולם מתח ביקורת על מדיניותו של ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כלפי הרשות הפלסטינית. "תפיסתם של רוצחי השר זאבי הייתה מחויבת המציאות, אולם מצער לראות שמדיניות הממשלה עדיין מזגזגת בטיפולה בחמאס. על ישראל לפעול באמצעים כוחניים כדי למנוע את כינונם של צבא ומדינה חמאסית", אמר שטייניץ.

 

חבר הכנסת עוזי לנדאו (ליכוד), אמר כי כוונת הפלסטינים לשחרר את רוצחי השר זאבי היא רק דוגמא למה שצפוי ברשות תחת שלטון החמאס. "החמאס שואב כיום את כוחו ממדיניות החולשה של אולמרט. פעולת צה"ל לתפיסת הרוצחים הכרחית אבל מדיניות תקיפה ונחרצת הייתה מונעת אותה", אמר לנדאו.

 

ברוך מרזל, ראש מפלגת חזית יהודית לאומית, אמר כי במקום פעולת צה"ל ביריחו צריך היה להפציץ את הכלא. "היו צריכים להפציץ את הכלא ולא לעשות פעולה המסכנת חיי חיילים. עדיף אלף אויבים מתים מאשר חייל אחד הרוג", אמר מרזל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכלא ביריחו
צילום: איי פי
צילום: אלי אלגרט
לא ליפול לבור. גלאון
צילום: אלי אלגרט
צילום: ירון ברנר
בלית ברירה. בן אליעזר
צילום: ירון ברנר
צילום: אלי אלגרט
פעולה הכרחית. לנדאו
צילום: אלי אלגרט
צילום: אחיה ראב"ד
להפציץ את הכלא. מרזל
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים