שתף קטע נבחר

נתניהו: מבצע אחד מוצלח לא משנה את אולמרט

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, כינס התייעצות ביטחונית עם משה ארנס, דן שומרון ויעקב עמידרור. בסיומה אמר: "התוכנית האסטרטגית של אולמרט שגויה ומסוכנת ועל נושא זה הולך הבוחר הישראלי לבחירות". עם זאת גורמים בליכוד חוששים מהשלכות המבצע המוצלח ביריחו ואומרים: "הוא גמר עלינו". רוני בראון: "איך מעיזים לטעון שמדובר במניפולציה פוליטית? זה הזוי"

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, כינס הבוקר (יום ד') התייעצות ביטחונית ובסיומה אמר: "פעולה אחת מוצלחת לא משנה את העובדה שאולמרט מתכנן למסור שטחים למחבלי החמאס". בפגישה, שנקבעה רק אמש, נועד נתניהו עם שר הביטחון לשעבר משה ארנס, רב-אלוף במיל' דן שומרון, אלוף במיל' יעקב עמידרור ועוד.

 

"הפעולה הזו גמרה עלינו", כך אמרו הבוקר גורמים בליכוד בעקבות מבצע צה"ל ביריחו, בו נעצרו רוצחי השר זאבי. בניסיון נואש "להציל את המצב" כינס יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, בלשכתו בכירים לשעבר במערכת הביטחון כדי למזער את הנזקים.

 

 

 

נתניהו בירך הבוקר את הממשלה, צה"ל וכוחות הביטחון על הפעולה המוצלחת. "אבל", לדבריו, "פעולה אחת אינה יכולה להסתיר את הכוונה האמיתית של אולמרט לסגת מ-95% מהשטח ביהודה ושומרון".

 

על פי נתניהו, "התוכנית האסטרטגית של אולמרט שגויה ומסוכנת ועל נושא זה הולך הבוחר הישראלי לבחירות. השאלה שישאל את עצמו הבוחר היא האם הוא מוכן לנסיגה כה משמעותית מהשטח ללא כל תמורה ומתוך ידיעה כי השטח יועבר לחמאס או שהוא בוחר במאבק הבלתי מתפשר והרצוף של נתניהו בחמאס". בסביבתו של נתניהו משדרים עסקים כרגיל, וטוענים למרות הפעולה ביריחו: "הפעולה עצמה לא תשפיע על הסקרים ולא תחזק את אולמרט".

  


ההתייעצות הביטחונית. צילום: ירון ברנר

 

בליכוד שוררת תחושה קשה בעקבות פעולת צה"ל ביריחו. בליכוד חוששים כי הפעולה תעצור את הירידה של קדימה בסקרי סוף השבוע לה ציפו בקוצר רוח. נתניהו ויועציו סימנו את סוף השבוע הקרוב כקריטי לטובת שיפור מצב הליכוד ובמיוחד להגעה ליעד המבוקש - 20 מנדטים. גורמים בליכוד אומרים כי היתרון של מפלגת שלטון במרוץ בחירות בא לידי ביטוי כעת כאשר אולמרט "ניצח" על פעולה מוצלחת ביריחו. 

 

דובר הליכוד הודיע על הפגישה הביטחונית שכינס נתניהו כשעתיים בלבד לפני קיומה, עם זאת אומרים בליכוד כי "הפגישה תוכננה מזמן והיתה אמורה להתקיים אתמול, אך נדחתה בעקבות מבצע צה"ל ביריחו". יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, טוען כי למרות הפעולה "בליכוד עובדים רגוע וכרגיל". לדבריו, "נמשיך לחדד את הנושא המרכזי של מערכת הבחירות - תוכנית הנסיגה של אולמרט. השאיפה שלנו להחזיר את הדיון למסלול זה כמה שיותר מהר". סער הוסיף: "תמכנו בפעולה ובעיתוי שלה, כי בעקבות הסתלקות הפקחים נוצרה הזדמנות מבצעית שאסור היה לפספס אותה".

 

בהתיחסות להתיעצות הביטחונית שכינס הבוקר נתניהו, מסביר ח"כ סער: "תכלית הישיבה היא להסביר את הסכנות לביטחון ישראל מתוכניות הנסיגה של אולמרט, וזאת בעזרת אישים לא פוליטיים שבאים מהזירה המדינית ביטחונית".

 

בראון: "כל מה שהממשלה עושה מפרשים כתעמולה"

 

"במציאות המוטרפת של מערכת הבחירות, כשהליכוד והעבודה מונהגות על ידי מועמדים חסרי אג'נדה, תזזיתיים ועל גבול ההיסטריה, כל מה שעושה הממשלה, הם מנסים לפרש כפעולה לצורכי תעמולת בחירות. אני סבור שהציבור מבין את זה, מאס בזאת, ובז לטענות האלה", כך אמר הבוקר שר התשתיות רוני בראון ל-ynet, בעקבות פעולת צה"ל ביריחו.

 

עוד אמר השר בראון: "אתמול הוכח שוב שיש לישראל מנהיגות וממשלה אחראית, בעלי שיקול דעת, קור רוח והחלטיות, ולא מפריחי סיסמאות ריקות מתוכן. לא מעניין אותנו אם יש בכך השפעה על הסקרים, או לא. כמפלגה, אנו מעוננינים מאוד בתוצאות הבחירות וגם בסקרים היוצרים אווירה. כממשלה, העניין היחיד שיש לנו, הוא באינטרסים של מדינת ישראל, בלי שום הטיה, לנוכח העובדה שאנו בתקופת בחירות.

 

לדברי בראון, "מי שמעז להעלות על דל שפתיו את האפשרות שמדובר במניפולציה פוליטית, הרי זה על גבול האפשרות ההזויה או הציני. באותה מידה שהתוצאה הייתה מצויינת אתמול, הרי שבסוגיות שכאלה אין ביטחון של 100 אחוז ותוצאה לא מוצלחת חלילה וחס, מעבר לנפגעים וכאב לב גדול, הייתה כמובן מנוצלת על ידי המתנגדים הפוליטיים של הממשלה לצורך ריקוד על הדם. ממשלה אחראית וממלא מקום ראש ממשלה אחראי שעם שיקול דעת כמו של אהוד אולמרט, אשר אינו מתנהל בהפקרות ובפאניקה, כמו אחרים שאנו מכירים בשטח".

 

בקדימה טוענים כי אין נטייה לראות בפעולת לכידת רוצחי זאבי ביריחו, כמקדם איסוף מנדטים לקראת הבחירות. "לא בחנו את זה נקודתית וזה עוד יעשה. בינתיים נטיית הלב שלי היא שהפעולה תחזק את מי שכבר החליט להצביע קדימה, לא יותר", אומר אייל ארד, יועץ אסטרטגי בכיר של קדימה.

 

בקדימה מקווים שסקרי סוף השבוע בעיתונים ישמרו על יציבות ההצבעה של הציבור. על פי הסקרים הפניימיים של המפלגה, היציבות נשמרת גם השבוע הזה. לפעולה ביריחו אין השפעה ישירה על דפוסי ההצבעה. עם זאת, אין ממהרים שם בהערכות, מקווים שהסקרים של העיתונים הנערכים היום, כיממה לאחר השלמת פעולת צה"ל, אכן ישמרו על מעמדה המוביל של קדימה בבחירות 2006.

 

"אני לא רואה שינויים דרמטיים השבוע. מה שקרה עד כה במערכת הבחירות הוא, שהפסדנו שני מנדטים של העולים לישראל ביתנו של ליברמן, ולקחנו שני מנדטים משינוי. היינו 38-39 מנדטים לפני אישפוזו של אריאל שרון, והיום אנו עומדים על אותם מספרים. המצב הוא יציב. בסך הכל יש 6-8 מנדטים צפים עד לבחירות, ולא כפי שהוערך על ידי גורמים מסויימים, 24 מנדטים צפים. אלה ירדו מהגדר סמוך לבחירות. כך או כך, הם לא יביאו לשינוי מוחלט של התוצאות הצפויות בבחירות", אמר אייל ארד.


פורסם לראשונה 15/03/2006 09:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתניהו הבוקר. דיון ביטחוני
צילום: ירון ברנר
צילום: אלכס קולומויסקי
בראון. לא מעניין אותנו סקרים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלי אלגרט
סער. "בליכוד עובדים רגוע"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים