שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

1917-1918: סיפורו של סמל וולף

הימים ימי מלחמת העולם הראשונה. סמל וולף נשלח לארץ כדי לסייע לצבא הטורקי ומגלה מחדש את שורשיו היהודיים. את תקופת שירותו בארץ אבותיו הוא מנציח בצילום וכתב. לפניכם הצצה ראשונה לאלבום הצילומים שלו, שנשתמר אצל ילדיו

ד"ר וילהלם (נתן) וולף נולד בשנת 1896 למשפחה יהודית מתבוללת מברלין. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה הוא התגייס כסטודנט לרפואה לצבא הקיסר, אך בעקבות פציעה שוחרר מהשירות. וילהלם התנדב ל"חיל המזרח", גיסות גרמנים שנשלחו לסייע לבני בריתם הטורקים במזרח, וכך הגיע לארץ ישראל.

 

כאן, בישראל, הוא נחשף ליהדותו, בעיקר באמצעות קשרים עם אנשי הקואופרציה מרחביה ששכנה ליד מחנה הטייסת הגרמנית באל-פולה (עפולה). במכתביו לבית הוריו בגרמניה הוא מלא הערצה לאותם חלוצים יהודים שפגש ומבקש מהוריו שישלחו לו סרטי צילום נוספים כדי שיוכל לתעד את החיים בפלסטינה.

 

עם התקדמות צבא אלנבי נסוגו הטורקים ועמם חיל המשלוח הגרמני. יחידתו של וילהלם הועברה מעפולה, שם שהתה שמונה חודשים, לשכם, משם לצמח (ליד הכנרת), ובהמשך לדמשק. גם משם הם נאלצו לברוח, מנוסה רגלית של 200 ק"מ עד טורקיה. בסיום המלחמה הם הוחזקו כשבויים אצל הטורקים.

 

בתום המלחמה חזר וילהלם לגרמניה והשלים את לימודי הרפואה. בשנת 1924 הוא התחתן ועלה לארץ ישראל. אצל ילדיו, מרגלית רוזוליו ואורי, נמצא אוסף צילומים, מלווה בכיתובים ורשמים, מתקופת ביקורו בארץ (1918-1917), חלקים ממנו בתמונות ובכיתובים שלפניכם. 


בתור סטודנט לרפואה צורף וולף לצוות ההקמה של בית חולים שדה בסמוך למנחת הטייסת הבוורית 304, ששכנה ליד תחנת הרכבת אל-פולה בעמק יזרעאל. "בחודש אוקטובר 1917 יצאנו הצוות הרפואי ברכבת מגרמניה דרך טורקיה, לבנון וסוריה.

הצוות כלל קצין, רב-סמל וארבעה טוראים עם ציוד רפואי, סוסים ואוהלים. הטורקים מחקו את שמות התחנות בצרפתית ולא ידענו את מקומנו המדויק בעת הנסיעה".

 


בתחנת הרכבת בעיירה דרעא. על צומת מסילת הברזל החיג'אזית לכיוון חיפה.

 


"עם הגענו לאל-פולה הקמנו את המאהל ליד תחנת הרכבת. במקום נראו רק דלות וזוהמה, חיילים גרמנים וטורקים חולים, כינים ופרעושים ומעל הכל רעב. תושבי הכפר אל-פולה ניסו למצוא אצלנו ישועה...בבוקר הראשון לבואנו פנה אלי רב סמל פיליפוביץ ואמר: 'שם למעלה על הגבעה שוכנת מושבה יהודית (התכוון לקואופרציה מרחביה, נ.מ.). ודאי יש להם לחם. לך ודאי יתנו'…" בתמונה: "תושבי הכפר המסכנים".

 


עגלת פינוי רפואי עם חייל מהצוות ובנות מהכפר אל-פולה.

 


"בנוסף לסוסים היה לנו גם אמבולנס".

 


"זכינו לביקור של קציני העורף אצלנו במחנה".

 


"אברהם הבן המאומץ ושלמה אפשטיין מקולני מרחביה, ליד אהל המפקד סטוב".

 


"מדי פעם היו פוקדים את המחנה שלנו ובעיקר את מחנה הטייסת מטוסים בריטים. בתצלום אנו צופים בתוצאות הפצצה בריטית אשר הייתה מאוד קרוב לבית החולים, למרות שסומן בצלב אדום".

 


"העיר נצרת. על ההר למעלה משמאל בית היתומים".

 


"האמבולנס שלנו בכוננות ליד כפר-כנא".

 


"באר בטירה".

 


"תחנת הרכבת בחיפה".

 

לפרקים קודמים בסדרה - לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמל וילהלם (נתן) וולף בגרמניה, מחלים מפציעה
אנחנו עם חיילים טורקיים
צייד עופות ליד המאהל באל-פולה
בית בכפר הערבי סולם לרגלי גבעת המורה
חיילים גרמנים בכניסה לשוק בחיפה
חוף הים ליד חיפה
אות צלב הברזל הגרמני ללוחמי מלה"ע. הכוכב הנו אות שהעניקה טורקיה ללוחמים הגרמנים. האות הנוסף לא מזוהה
מומלצים