שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיתונים בעולם הערבי: "אבו מאזן הושפל"
  העיתון "אל-חליג'" היוצא לאור באמירויות בישר לקוראיו: "טרור ציוני בשידור ישיר והעולם צופה". אל-קודס אל-ערבי הכתיר את הפעולה כ"אינתיפאדה השלישית הבאה", וטען: "על היו"ר אבו מאזן לכנס מסיבת עיתונאים בינלאומית, להודיע על התפטרותו"

  "על אבו מאזן להתפטר", "השפלה לעם הפלסטיני", "טרור ציוני בשידור ישיר": אלו רק חלק מהכותרות להן זכתה פעולת צה"ל בכלא יריחו בעיתונים הנפוצים בעולם הערבי היום (ד').

   

  "הצבא הישראלי פרץ לכלא יריחו ועצר את סעדאת ואת חבריו", קבע אל-קודס אל-ערבי. עורכו, עבד אל-בארי עטואן, לא חסך את שבט לשונו מאבו מאזן על תפקודו הלקוי לטעמו בעת המשבר וקרא לו להתפטר ולפרק את הרשות הפלסטינית. 

   

  "הגיון הדברים אומר כי אחרי הפריצה לכלא יריחו בצורה שנעשתה, היה על היו"ר אבו מאזן לא רק לקטוע את ביקורו האירופי, לשוב מייד לרמאללה, לעמוד בראש שלטונו ולנהל את המשבר, אלא לכנס מסיבת עיתונאים בינלאומית, להודיע על התפטרותו, לפזר את הרשות הפלסטינית ולהודיע ההסכמים הבינלאומיים אינם מכובדים על ידי הצד הישראלי או הגורמים הבינלאומיים האחרים אשר נדרשים לכבד אותם ולשמור עליהם", כתב עטואן במאמר המערכת, תחת הכותרת "האינתפאדה השלישית באה". 

   

  לדבריו, "הפריצה לבית הכלא תוך שיתוף פעולה עם שתי המדינות הבולטות בקוורטט, המפקח על תהליך השלום ויישום מפת הדרכים, היא השפלה אישית לו, לשלטונו ולדרך ההידברות בה נקט החל מאז שפיקח על שיחות אוסלו וכלה בוויתורים הפלסטינים המשפילים", כתב עטואן הידוע בדעותיו הנחרצות נגד ישראל. 

   

  "אם ידע מר עבאס (אבו מאזן) מראש על כוונותיהן של בעלות בריתו בלונדון וושינגטון להוציא את הפקחים מכלא יריחו - זה אסון, ואם לא ידע - זהו אסון גדול יותר... על מר עבאס היה לתגבר את השמירה בכלא וצייד את הכוחות בנשק כבד לצד נשק אישי כדי להגן עליהם ועל העצורים...". 

   

  הוא הוסיף: "לא האמנו בעבר ולא נאמין בעתיד לכל הסיפורים והסיסמאות האמריקניות והבריטיות סביב כיבוד הסכמים וחוזים בינלאומיים וזכויות אדם. לא רק בגלל ששתי המדינות הללו סותרות כל זאת בפעולותיהן בעיראק, אלא משום שהן הוכיחו את המוסר הכפול והצביעות חסרת התקדים שלהן בכלא יריחו... הפריצה המשפילה והמבישה הזאת תחזיר את המצב בשטחים למשבצת הפתיחה ולא תהיה זו הפתעה עבורנו אם לא יהיה זה הניצוץ שיבעיר את פתיל האינתיפאדה השלישית, כפי שביקור שרון במסגד אל-אקצה, שבועות לפני הבחירות בישראל, הבעיר את האינתיפאדה הפלסטינית השניה. העם הפלסטיני הוא עם יקר ומכובד שלא יכול לשתוק על הקיפוח", הוא המשיך.


  כלא יריחו ביום שאחרי (צילום: איי.פי)

   

  "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון בישר: "סעדאת בידיה של ישראל", כשבתמונה הראשית נראים אנשי ביטחון פלסטיני נכנעים כשידיהם מורמות. "אל-חיאת" היוצא לאור גם הוא בבירת בריטניה, יצא עם כותרת לקונית מעט פחות כשקבע: "אולמרט פתח את מסע הבחירות שלו בחיסול הערבויות הבינלאומית, הבכת הרשות הפלסטינית ואיום על החמאס". תמונת טנק מזירת האירוע היא שעיטרה את הטקסט.  

     

  נראה כי אף עיתון לא פספס בעמודו הראשון את סיקור הפעולה, אך בשעה שהעיתונות בלבנון עסקה בדיאלוג הלאומי המקרטע במדינה ובדו"ח של יו"ר צוות החקירה לבדיקת רצח חרירי, סרג' בראמרץ, שנמסר אתמול למזכ"ל האו"ם, התפנו שאר העיתונים לעסוק בנושא יריחו בהרחבה.

   

  "הכוחות הישראלים פרצו לכלא יריחו וחטפו את סעדאת", קבע העיתון "אל-ווטן" היוצא לאור בקטאר, ואילו מתחרהו האחר בקטאר, "א-שרק", קבע כי ישראל חטפה את סעדאת (תוך) קשירת קשר בינלאומי לביצוע הפשע". 

   

  העיתון "אל-חליג'" היוצא לאור באמירויות התקדם צעד נוסף ובישר לקוראיו: "טרור ציוני בשידור ישיר והעולם צופה - תקיפה נגד יריחו, וחטיפת סעדאת בהסכמה אמריקנית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "תפקוד לקוי בעת המשבר"
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  כלא יריחו. השפלה לעם הפלסטיני
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  "חטיפת סעדאת בהסכמה"
  צילום: איי פי
  מומלצים